Tarihi Oturakçılar Pazarında tütüncü esnafı ile bir araya gelen heyet, esnafların sorunlarını dinleyip, kooperatifleşme süreciyle ile bilgi alış verişinde bulundu.

AK Parti Adıyaman İl Başkanı Mehmet Dağtekin, yaptığı açıklamada, esnaflarla bir araya geldiklerini tütün konusunda istişarelerde bulunduklarını söyledi.

Tütünün Adıyaman ekonomisi için vazgeçilmez bir ürün olduğunu belirten Başkan Dağtekin, "Burada üreticilerimizin ve esnaflarımızın sorunlarını dinledik. Bu sorunlar ışığında kooperatifleşme süreci ve piyasaya pazarlama hususlarını detaylıca istişare ettik. Adıyaman’ın tüm meselelerinde olduğu gibi  tütün meselesinde de tüm paydaşlarımızla sorunlara odaklanmak yerine çözüm yollarının ve çözümün parçası olmamız gerekiyor. Çiftçilerimiz ve tütüncü esnaflarımız, bizler için şehrimizin en kıymetli emekçilerinden. Onları daima dinlemek ve desteklemek hep ilk sıralardaki konularımızın başında gelmektedir. Bizim için aslolan Adıyaman ve Adıyaman'ın tütünüdür, biz halkımız için elimizden ne geliyorsa yapacağız. Bugün de burada kardeşlerimizle bir araya gelerek dertlerini ve varsa aksaklıkları dinleyerek notlarımızı aldık. Şunu da özellikle belirtmek isterim: hiç kimse ekmeğimiz olan tütün üzerinden siyaset yapmasın. Gelin hep birlikte problemlere odaklanalım. Her zaman söylüyorum; Eleştiriye de kaygı beyanına eyvallah. Ama tek şartla, sonraki adımımız makulü bulmak, yapıcı olmak ve sorunları çözmek olsun. Bunun ötesinde yapılacak her eylem ve hareket hem sorunu büyütmekten öteye gitmez hem de Adıyaman'ımızın huzurunu bozar. Birlik içinde huzurla kalmak için birbirimizi dinleyerek sorunları çözme gayretindeyiz." şeklinde konuştu.

Merkez İlçe Başkanı Mustafa Alkayış'ta tütünün Adıyaman için önem arz ettiğini söyledi.

Alkayış, tutuklamalarla ilgilide başsavcı ile görüştüklerini konunun yargıda olduğunu ifade ederek, "Tutuklu yargılamaları devam eden kardeşlerimiz için, avukatlar ile görüştük, başsavcımız ile görüşüyoruz, konu yargıya intikal etti. Elbette bu süreçte hukuka müdahalemiz söz konusu olamaz.  Nihai kararı hâkimlerimiz savcılarımız verecektir. Bizler elimizden geleni sonuna kadar yapacağız." dedi.

Adıyaman Belediye Başkanı Süleyman Kılınç ise, tütün üreticilerinin her zaman yanında olduklarını ve sorunlarla mücadele edeceklerini söyleyerek “Bugün İl Başkanımız Mehmet Dağtekin ve Merkez İlçe Başkanımız Mustafa Alkayış'la ile birlikte tütüncü Esnafı ile Kooparatifleşme konusunda istişare toplantısı gerçekleştirdik. Dün olduğu gibi bugün de yarında her zaman üreticilerimizin yanındayız.” diye konuştu

Konuşmaların ardından AK Parti heyetine teşekkür eden tütüncü esnafları ise sorunlarının kısa sürede çözüleceğini umut ettiklerini söylediler.