Psikologlar ve sosyologlar baba ile çocuklar arasındaki ilişkileri analiz edip tanımlarken hep dikkatimi çekmiştir  Zaman içinde yaşanan kuşak çatışmasının iki farklı  insanı olarak ifade ederler
Aile içi İlişkilerde ben, babanın iyi tahlil edilmediğini gerçekçi objektif değerlendirilmediğini İster fizyolojik ister biyolojik ister psikolojik açıdan gerçekten uzak sebep sonuç ilişkisi iyi irdelenmemiş  olarak görürüm baba aslında ailenin temel taşı olarak iyi irdelendiğinde baba ;önce ,aile sonra toplulukların dolayısıyla milletlerin meydana gelmesinin temel unsuru .
sonra bir topluluğun büyümesinin ve kalkınmasının önemli temel itici gücü yol göstericisi olarak öne çıkar.ayrıca milletleri ,halkları çoğaltan sağlıklı ilerlemesini sağlıklı büyümesini sağlayan temel unsurlarından biridir baba.
 Çünkü, baba ;yaşayan tecrübe doğru yol gösteren iyi bir rehber,hedefe yürürken yılmaz, güçlü kuvvetli vaz geçilmez bir yol arkadaşıdır.
Baba yaşayan tarihtir yaşanmış biriktirmiş tecrübesi ile muazzam bir yol gösterici muracat edilecek başucu kitabıdır .
Baba kuşaklar arası çatışmanın gelişen teknoloji ile gelinen çağın uzak kalmış bilgisiz Sorun çıkaranı ,değil aslında çağı çocuğuyla birlikte yaşayıp gelişen teknolojiyle birlikte kullanılan geçmiş deneyimleri ile gelen yenilikleri İyi ve doğru sentezlemeyi becerebilen kabiliyette bir değerdir
Baba ; Çekirdek demektir gür bir çınarın Çınar olarak ifade edilmesine sebep sırlı bir çekirdektir.
 Son 50 yıldır aile yapıları üzerinde oynanmaya başlanan sinsi oyunlar güçlü yapıların bozulması için milletler ve devletler üzerinde egemenlik hesap ve kitabı yapanlar Aile yapılarına Saldırmaya aile yapılarını bozma Gayreti içerisine girmeye başladılar.
bireysel özgürlük ,kişi hak ve özgürlükleri tanımı bazı kesimler tarafından (sonsuz özgürlük sonsuz hürriyet ) gibi yönetilmesi ve kontrolü hiçbir zaman mümkün olmayan bir mecraya çekilmek istenmesi demokrasi kişi hak ve özgürlükler üzerinden birey iradesinin lümpen değersiz ve sorumsuz hedefleri olmayan bir hale gelmesini sağlamaktadır. sadece günü yaşayan günlük tüketen bireyleri çoğaltarak yapılan bu sinsi çalışmalar bireyler üzerinden Toplumun aile kutsallığı  ile Bağının kopmasına toplum birey ilişkisini sadece mümkün olmayan ütopik bir hayat anlayışına indirgeyerek , aile içi dayanışmaya nifak sokup önce ailenin sonra da toplulukların milli ve kıymetli hafızası olan babayı Evlatlarını anlayamayan Yeni jenerasyondan uzak kalmış teknolojiyi Ve çağı yakalayamamış gibi lanse edilen, babalığı itibarsız ve değersiz kılma gayretleri içindedirler .
 Halbuki bir baba kendi ailesi için örnek teşkil eden güçlü ,her konuda fikir sorulabilir bir değerolmakla birlikte ,Sadece kendi ailesi için değil başka aileler için de örnek teşkil eden güçlü bir kişiliktir.
Bunu Yoksaymak babalara büyük hakarettir.
 Her yıl kutlanılan Babalar gününde bir baba olarak evlat baba ilişkisini toplumsal algılamasıyla sosyal alandaki algılanmasının farklılığını kendi penceremden izah etmeye gayret ettim. 
PEKİ BABA NEDİR NE DEĞİLDİR :
Baba; başı dara düştüğünde hatırlanacak bir meteryal değildir 
Yada bir başka ifadeyle böyle bir baba olmamak lazım
Hovardaca harcanan Tükettilen sermaye de kapısı çalınan hatırlanan baba olmamak lazım
Baba; boş zamanlarında hatırlanan telefonla aranan yada geçerken uğranılan bir tanıdık değildir.
Baba;Bütün hayatını evlatlarına adamış bütün hayat planlamasını Çocuklarını düşünmeden yapmayan muazzam  fedakar ,
iradenin adıdır baba.
Baba ;Aile İçi dayanışmayı birarada yöneten 
 birlikteliği muazzam bir marifet ile becerebilen dünyada keşfedilmemiş yapıştırıcı birleştirici özelliği olan,merhamet ve sevgi abidesidir.
Baba;Sevgidir saygıdır, adaletli davranma eşit davranma nimet külfet dengesini hakkaniyetli adaletli tartarak bölüşmeyi yardımlaşmayı Öğreten keşfedilmemiş muazzam bir Hassas terazidir.
Baba; candır canandır,Nefessiz kaldığında oksijen takatsiz kalınıldığında dermandır.
Baba;Kızarken bile merhametli yüksek sesle konuşurken bile şefkatlidir.Hep iyi olsun güzel olsun ister.
Baba; Af eden  kusur tolere eden
Küsmeyen küstürmeyendir.
Baba;evde taşıyıcı dış etkenlerden koruyan kolandur,kiriştir.Sağlam durur destek verir yıkılmayı Önler.ayakta tutar.
Siz siz olun babanıza kıymet verin sağlıklarını da sevginizi saygınızı paylaşımınızı vaktinizi daha çok ayırın onlara
.onları iyi dinleyin iyi anlayın boş konuşmaz yanlış yol göstermezler 
Biz rahmetli babamızı erken sayılacak bir yaşta kaybettik.
Bize ayrı düşüren gurbet daha çok zaman geçirememenin daha çok birlikte olamamanın Hüznünü hiç eksik etmedi içimde
Kıymetlerini Sağlıklarında Onlara hissettirerek Dolu dolu yaşayın
Şayet bunu yapmazsanız Onların yokluklarında İç dünyanızda keşkeleri çok yaşarsınız çok üzülürsünüz.
İsmi Anıldığında üzülmeyen Olmak istiyorsanız Sizi şekillendiren hayatınızın kahramanlarının Kıymetini bilin.
Yılın bir gününde değil her gününde hatırlanan babalarımız olsun.
Babalar kahramandır, kahramanlar yılın bir gününde değil her gününde hatırlanır.
Madem babalar günü :
Yiğit ve kahraman babalar gününüz kutlu olsun.
               M. Tuğrul Türkeri

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
“”