Milletvekili Tutdere ,TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmasında, nüfusu 630 bini aşan Adıyaman’ın kültür merkezi olmadığını dile getirerek Adıyaman Kültür Merkezi’nin bir an önce inşa edilmesi için Kültür ve Turizm Bakanlığına çağrıda bulundu.

"Bütün vaatlere rağmen inşaat çalışmaları başlamadı"

Tutdere, Adıyaman'ın tarihte Kommagene Krallığı başta olmak üzere birçok büyük medeniyete ev sahipliği yaptığının altını çizerek, "Tarihî bir kültür hazinesi üzerine kurulu, 630 bini aşkın nüfusuyla Adıyaman’ımızın bir kültür merkezi yok. Her seçim öncesi iktidar yetkilileri tarafından 'yaptık, yapacağız' şeklinde verilen bütün vaatlere rağmen Adıyaman Kültür Merkezi inşaatına bugüne kadar bir türlü başlanamadı.” dedi.

İllerin sosyoekonomik ve kültürel anlamda gelişip kalkınması için kültür merkezlerinin büyük bir öneme sahip olduğuna dikkat çeken Tutdere, Adıyaman’ın kültür merkezinin olamayışının başta gençler olmak üzere Adıyamanlıları mağdur etiğini ifade etti.

"Adıyaman'da merak konusu"

 2019 yılında Adıyaman Belediyesi ile Kültür ve Turizm Bakanlığı arasında imzalanan protokolü hatırlatan Tutdere, “Daha önce Adıyaman Belediyesi ile Kültür ve Turizm Bakanlığı arasında imzalanan protokole rağmen bugüne kadar kültür merkezinin inşaatına bir türlü başlanamadı; inşaata neden başlanmadığı bütün Adıyaman'da merak konusu."dedi.

Kültür merkezi inşaatının bir an önce başlatılması için Kültür ve Turizm Bakanlığı’na çağrıda bulunan Milletvekili Tutdere, "Tüm Adıyamanlılar adına Kültür ve Turizm Bakanlığına çağrıda bulunuyorum: Turizmde ihmal ettiğiniz Adıyaman'ın bari kültür merkezi yapın, Adıyaman'ı bu ayıptan kurtarın." şeklinde açıklamalarda bulundu. 

Kaynak:PHA