Besni´nin yoksul bir ailesinin çocuğu olarak dünyaya gelen Mehmet Erdemoğlu, Merinos Halıyı ve Merinos Holding´i omuzunda kilim satarak kazandığı parayla kurmuştur.

Erdemoğlu, Merinos Halıyı ve Merinos Holdingi kurduktan sonra yaşamının hiçbir aşamasında geldiği yeri unutmamıştır.

Yoksul babası olmuştur.

Kapısını çalan yoksula, adını sormadan yardım elini uzatmıştır.

Türkiye´nin kalkınmasının ve gelişmesinin, nitelikli insan gücüne sahip olmakla mümkün olacağına inanmıştır.

Kendisinin ulaşamadığı eğitime, yoksul aile çocuklarının ulaşması için binlerce yoksul aile çocuğuna eğitim yardımı yapmıştır.

Doğduğu yer Besni başta olmak üzere yoksul aile çocuklarının okuması için okullar, yurtlar yaptırmıştır.

Milletvekilli olmadan önce, milletvekilliğim sırasında ve milletvekilliğim bittikten sonra Adıyaman’a her gelişimde Gaziantep Halıcılar Sarayı’nda mutlaka ziyaret ettiğim,

Kendisinden hayata, ahlaka ve faziletli yaşama dair çok şeyler dinleyip öğrendiğim,

Besni’nin yetiştirdiği bilge bir büyüğümüzdür Mehmet Erdemoğlu.

ERDEMOĞLU KİBRE KAPILMADI

Mehmet Erdemoğlu, gücün ve zenginliğin kibrine kapılmayan,

Önce eğitim diyen, eğitim ve öğretimi önemseyen,

geleceğin mimarı olan, öğretmeni ve öğretmenliği en kutsal meslek olarak kabul eden biriydi.

Hayır işlerini, ağırlıklı olarak okul yaptırmaya ve ülkenin geleceği olan çocukların eğitimi için çaba sarf eden, destek veren biriydi.

İnsanlar arasında ayırım yapmayan,

Ticarette ahlak ve dürüstlüğün abidesi olan,

Makine parayla alınır, bina parayla alınır ama insan parayla alınmaz diyen,

Çalıştırdığı kişinin emeğini kutsal sayan,

Ucuz iş gücünü kullanarak bir yere varamazsınız diyen,

Yerine getiremeyeceğiniz bir sözü vermeyin, verdiğiniz sözü tutun ve yerine getirin diyen,

Doğruluk, her işimde benim rehberim oldu diyen,

İnsanlara doğru ve dürüst davranmalarını söyleyen,

Ticarette dürüstlüğün ve ahlakın simgesi olan, bunu önemseyen, insana değer veren ve insanı yücelten, adıyla bütünleşmiş erdemli ve bilge bir insandı.

AHLAK ERDEM DÜRÜSTLÜK VE MEHMET ERDEMOĞLU

Merinos Halının iplik aldığı ticari ilişki içinde olduğu iplik üreticisi bir ticari kuruluş, 2000 ve 2001 ekonomik krizi ile ekonomik krize girer. Borçlarını ödemede sıkışan iplik üreticisi kuruluşun sahibi, elindeki malı satmak için Merinos Halı´nın kapısını çalar.

Merinos Halının Genel Müdürü, Erdoğan Şeker´e elindeki ipliği değerinin yüzde 50 altında satmak istediğini söyler. Genel Müdür Erdoğan Şeker, teklif edilen fiyatta malı almaya karar verir. Üretici malı satma ve borçlarını ödeme imkânına kavuştuğu için çok mutlu olur. El şıkışma sırasında Mehmet Erdemoğlu içeriye girer. Genel Müdür Erdoğan Şeker´e: “Merinos Halı´nın yarın böyle bir durumla karşılaşmayacağını kim garanti edebilir? Öyle bir durumda boğulup mallarının alınması hoşuna gidermeydi? Sana ne yapılmasını istiyorsan onu yapacaksın. Malı piyasa değerinde al. Parasını hemen öde. İbrahim Bey´e de anlat der.” Erdoğan Şeker, İbrahim Erdemoğlu´nu arar. Babası Mehmet Bey´in talimatını söyler.

İbrahim Bey “Babam ne diyorsa onu yap” der. İplik değer fiyatına alınır. Ticarette ahlaklı erdemli ve dürüst olmanın, örneğini ve modelini ortaya koyar.

Dualarımız senin için. Nurlar içinde yat bilge insan Mehmet Erdemoğlu Abim.

Mehmet Erdemoğlu’nun eğitiminden geçen Ali Erdemoğlu ve İbrahim Erdemoğlu, Babaları Mehmet Erdemoğlu’nun, eğitime verdiği önemi ve katkıyı, yoksul aile çocuklarına eğitim yardımını, çalışanları başta olmak üzere insanlara verdiği önemi ve değeri geliştirerek devam ettiriyorlar.

Mehmet Erdemoğlu’nu yaşattıkları için Ali Erdemoğlu ve İbrahim Erdemoğlu’nu kutluyorum.

Celal Topkan

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
“”