Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Araban ilçesinde bu sene ilki düzenlenen Firik ve Sarımsak Festivali’nde çiftçilerle hasat yaptı.

‘Beyaz Altın’ olarak adlandırılan sarımsak hasadında kadın çiftçilerle sarımsak toplayan Başkan Fatma Şahin daha sonra buğdayların firiğe dönüştürüldüğü ütme işlemi öncesi tarlada buğday saplarını yaktı.

Recep Tayyip Erdoğan Parkı’nda düzenlenen Firik ve Sarımsak Festivalinin açılış töreninde konuşan Başkan Şahin, Araban’ın toprağında şifa ve ekonomi olduğunu belirterek, “Araban şu anda sarımsağı ile Türkiye’nin en güçlü bölgelerinden biri. Daha fazla üretmek için daha fazla tanıtmak için çalışmalar yapıyoruz. Beyaz altın sarımsak hasadımız hayırlı olsun” dedi.

Şahin: Festival, Araban’ın ekonomisine, istihdamına ve geleceğine katkı sağlayacak

Ersin TATAR Adıyaman’a geliyor Ersin TATAR Adıyaman’a geliyor

Başkan Fatma Şahin, Araban’ın bir medeniyet, bir tarih olduğunu vurgulayarak şunları söyledi:

“Araban’ın sıcaklığına baktığınızda yüksek bir d vitaminine sahip olduğunu görüyorsunuz. Şehirlerdeki hayatlarda çoğumuz bu vitaminden mahrum kalıyor. Güneşin sıcaklığından yeterince faydalanamıyor. Bu nedenle Araban şifa ve sağlığın yeridir. Burada çok güzel bir festival hazırlanmış. Tarlada izi olmayanın hasatta izi olmaz, az önce biz de çiftçilerle birlikte hasat yapıyorduk. İnşallah tarlanın bereketi, Araban’ın ekonomisine, istihdamına, geleceğine çok büyük katkıda bulunacak. Burada stantlarda da gördüğümüz üzere GASMEK’te eğitim alan kızlarımız burada ürünlerini görücüye çıkartıyor. Bu kızlarımız merkezdekilerden çok daha iyi oyuncak üretmeye başlamış. Ben talimat verdim, Gaziantep Büyükşehir’in dağıttığı bütün oyuncakları Araban’daki GASMEK merkezinden alıyoruz artık.”

Açılış konuşmaları sonrasında festival programı, halk oyunlarıyla devam etti. Gençlerin sergilediği yöresel oyunları Başkan Şahin ve beraberindeki protokol ilgiyle izlerken sonrasında arabesk sanatçısı Murat Çelik sahne alarak şarkılarını seslendirdi.

Araban ilçesinin yöresel yemekleri arasında öne çıkan Firik pilavı için yarışmacılar hünerlerini gösterdi. Jüri oylamasının ardından 16 yarışmacıya Başkan Şahin ve protokol plaket verirken bölgenin sembolü sarımsak ürünü için de gerçekleştirilen bir diğer yarışmada derece alan isimler de ödüllerini aldı.

Festivalde Başkan Şahin, alanda kurulan stantları gezdi, GASMEK çatısı altında eğitim alan Araban ilçesinin kadın üreticilerin görücüye çıkan el işçiliği ürünlerini inceledi.

Kaynak: (PHA)