GAZİANTEP BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ GAZİKÜLTÜR A.Ş.
GAZİANTEP’TE MİLLÎ MÜCADELE’NİN YÜZÜNCÜ YILINDA YAPILAN ETKİNLİKLER ÇERÇEVESİNDE KAPSAMLI BİR TANITIM ORGANİZASYONU DÜZENLİYOR

Program Tarihi: 25/09/2021

Program Saati: 19.30

Yer: Gaziantep Sanat Merkezi (Eski Adliye Binası)

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in talimatları, Gazikültür A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı M. Hakan Tanrıöver’in teklifleri ve Gazikültür A.Ş. Genel Müdürü Prof. Dr. Halil İbrahim Yakar’ın koordinasyonunda hazırlanan tanıtım gecesinde Gazikültür A.Ş.’nin Gaziantep’in destansı mücadelesinin yüzüncü yılında gerçekleştirdiği yayıncılık faaliyetleri ile kültür sanat çalışmalarının tanıtımı yapılacak.

Gazikültür A.Ş. kurulduğu 2016 yılından bu yana Gaziantep kent kültürünün, tarihinin, coğrafyasının, turizmi ve mutfağının tüm yönleriyle tanıtılması adına toplamda 43 kitap yayımladı.

Gazikültür A.Ş., Gaziantep’in kent hafızasını yaşatmak ve gelecek kuşaklara aktarmak için 2019 Aralık ayından beri Kübbiye dergisini yayına hazırlıyor. 5 sayı çıkarılan Kübbiye dergisinde işlenen konular şöyle: Mehmet Bedri İncetahtacı, Mehmet Tekerlek, Adil Özberk, Gaziantep’in düşman işgalinden kurtuluşu…

Çocukların Gaziantep’i ve değerlerini daha yakından tanıması için hazırlanan Gaziçocuk çocuk dergisi de 10 sayı olarak yayımlandı.

Aylık olarak, o ay Antep Savunması’nda hangi olaylar yaşanmışsa onları sayfalarına taşıyan ve toplamda 9 sayı yayımlanan Ayıntab Haberleri de Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve Gazikültür A.Ş. ortak yayınıdır.

Gaziantepli sanatçı ve edebiyatçıların Türk sanatına ve kültürüne katkılarını ortaya koymak adına yılda bir defa yayımlanan GSE (Gaziantep Sanat Edebiyat) dergisi de Gazikültür A.Ş. tarafından hazırlanmaktadır.

Gaziantep’in kültür sanat çalışmaları kapsamında Gaziantep İkindi Söyleşileri programı başlatıldı. Ali Ayçil, Abdullah Harmancı, Zeynep Arkan gibi Türkiye’nin önemli şair ve yazarlarının konuk edildiği programda Gaziantepli edebiyatseverler sevdikleri edebiyatçılarla tanışma ve sohbet etme fırsatı yakaladılar. Programın çekimleri sosyal medyada yayımlanıyor.

Ayrıca 2021 yılında başlatılan Gaziantep Edebiyat Mahfili projesinde Büyükşehir Belediyesinin düzenlediği şiir, öykü, kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencileri ulusal edebiyat dergilerine hazırlamak için atölye çalışmaları yürütülüyor.

Gazikültür A.Ş. çatısı altında faaliyetlerini yürüten Kübbiye Atölyesi’nde ise Gaziantep’in tescilli kutnu kumaşıyla hazırlanan hediyelik eşya ve aksesuarlar sayesinde kutnu kumaşının kullanım alanı her geçen gün genişliyor ve hem yurtiçinde hem de yurtdışında yoğun talep görüyor.

Kurulduğu günden bu yana görsel ve işitsel mecralarda da Gaziantep tarihi ve kültürüne dair içerik üreten Gazikültür A.Ş. Yeşil Altın: Antep Fıstığı, 2 Gazi’nin 36 Saati, Antep Direnişinin Kıvılcımı: Şehitkâmil, Antep’in Direnişi: Bir Şehrin Filmi, Kuşatma Belgeseli, Yaşayan İnsan Hazineleri (Mehmet Tekerlek, Tenekeci Mehmet, Abdurrahman Serdar-Ahmet Hamdi Serdar), Fırat’ın İncisi: Rumkale olmak üzere toplamda 6 belgeseli yayına hazırladı. Ayrıca Gaziantep’in düşman işgalinden kurtuluşu anısına Azap Osman, Antep Savunmasında Türk Kadını, İstiklal Marşı, Ben Antepliyim Şahin’im Ağam gibi kısa filmlerin çekimine katkı sundu.

25 Eylül 2021 Cumartesi saat 19.30’da Gaziantep Sanat Merkezi’nde (Eski Adliye Binası) gerçekleştirilecek tanıtım gecesinin program akışı şu şekilde olacak:

PROGRAM AKIŞI:

1. Açılış,

2. Protokol Konuşmaları,

3. Sergi Alanının Gezilmesi,

4. Şiir Dinletisi,

5. Kokteyl,

6. Kapanış.

İRTİBAT VE BİLGİ

0554 328 54 54

[email protected]