Öne Çıkanlar sanko ahmet aydın Başkan Kıymaz Ahmet Aydın:  CHP değerleriyle örtüşmüyor MHP başarıyla tamamlandı

AKEDAŞ: Sayaç Okuma İşlemi Tüm Aboneleri Kapsamıyor

Koronavirüs salgını sebebiyle alınan tedbirler üst seviyeye çıkarken, Enerji Piyasası Denetleme Kurumu bazı sayaçların 3 ay süreyle okunmayacağını ve son iki yıl dikkate alınarak aynı döneme göre kullanılan sarfiyatın ortalamasının baz alınacağını duyurdu.

Akedaş ise konuya açıklık getirerek üç aylık süreyle sayaç okumama işleminin tüm abonelerde değil sadece idare tarafından tedbir amaçlı kapatılan ve karantinaya alınmış aboneler için geçerli olduğunu belirtti.

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de koronavirüsle etkin mücadele kapsamında alınan kararlar bir bir uygulamaya girdi. Kahramanmaraş ve Adıyaman’ın Enerji dağıtım işlemini yürüten Akedaş Elektrik Dağıtım A.Ş ise özellikle sosyal medyada bilgi kirliliğini ortadan kaldırmak için sayaç okumama işleminin tüm aboneleri kapsamadığını belirterek konuya açıklık getirdi.

Karara ilişkin yazılı bir açıklamada bulunan AKEDAŞ, Kovid-19 ile mücadele kapsamında salgının yayılmasını engellemek ve sosyal izolasyonun en iyi şekilde sağlanması amacıyla Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından elektrik sayaç okumalarına ilişkin yeni bir düzenleme olan ve sınırlı bir süre için uygulanacak olan ‘Kıyasen Fatura Düzenlemesi’ uygulaması getirildiğini bildirdi. Bu uygulama tüm sayaç okumalarında değil sadece karantinaya alınan ve idari kararlarla sayaç okumalarının durdurulduğu yerleşim yerleri ile sayaç okuma yapan çalışanların sosyal mesafelerini koruyamayacağı durumlarda gerçekleştirileceğine dikkat çekti.

Açıklamada, "Elektrik dağıtım hizmeti vermiş olduğumuz Adıyaman ve Kahramanmaraş İlleri genelinde idari kurumlar tarafından alınmış herhangi bir karantina uygulaması kararı bulunmadığından dolayı dağıtım bölgemizde hâlihazırda “Kıyasen Fatura Düzenlemesi” uygulaması yapılmadan rutin sayaç okuma işlemlerine gerekli tüm tedbirler alınmış şekilde devam edilmekte olup ancak yukarda bahsedilen durumların oluşması halinde bu yönteme başvurulacaktır."denildi.

-"KIYASEN FATURA DÜZENLENMESİ ÜLKE TAMAMINDA UYGULANMAYACAKTIR"

EPDK tarafından duyurulduğu üzere elektrik faturalarına ilişkin Kıyasen Fatura Düzenlemesi'nin detayları şu şekilde ifade edildi:

"Kurumumuz (EPDK) tarafından yapılan Kıyasen Fatura Düzenlemesi’nin önceliği hem sektör çalışanlarının hem de tüketicilerimizin sağlığının korunmasıdır. Böylece saha çalışanlarının azami düzeyde izolasyonu da sağlanacaktır. Alınan kararla vatandaşlarımızın faturalarına hiçbir şekilde ilave bedel çıkartılması söz konusu değildir. Sayaçlarda yer alan değerlerin okunması esas olmakla birlikte okuma esnasında yaşanabilecek yakınlaşma, sosyal mesafenin ortadan kalkabileceği durumları ortadan kaldırmak hem vatandaşların hem de çalışanların korunması sağlanacaktır. Yeni tip koronavirüsle mücadele kapsamında elektrik faturalarında kıyasen fatura düzenlemesi ülkemizin tamamında uygulanmayacaktır.

İdari kararlar nedeniyle faaliyetleri geçici süreyle durdurulan iş yerlerinde kıyasen fatura düzenlenmeyecektir. Hataen fatura düzenlenmesi durumunda yapılacak olan başvurular neticesinde gerekli düzeltmeler ivedilikle yapılacaktır.
Meskenler için ise tüketimin olmadığı şirketler tarafından tespit edilebilen öğrenci evi, karantina veya sağlık sebepleri ile boşaltılan evlerde tüketimin olmaması nedenleri ile zaten kıyasen bir fatura çıkartılması söz konusu olamaz, bu şekilde tüketimi olmayan ve kapalı olan yerlere fatura düzenlenmeyecektir.

Özellikle tüketicilerimizin dönemsel değişen tüketimlerimiz nedeni ile geçmiş tüketimlerinin kış aylarında olanların dikkate alınmasının fatura tutarını arttıracağı endişesi ise yersizdir. Şöyle ki geçmiş aylar değil geçmiş 2 yılın aynı tüketim döneminin ortalaması üzerinden hesap yapılacağı, geçmiş dönem tüketimlerinin olmaması halinde emsal tüketim veya tüketici beyanı ile kıyas yapılacaktır. Hiçbir vatandaşımıza Ocak veya Şubat tüketimleri baz alınarak Haziran ayında fatura çıkartılamaz."

-KARANTİNAYA ALINAN BÖLGELERDE, 2 YILIN AY ORTALAMALARI BAZ ALINARAK BELİRLENECEK"

Açıklamada, aşağıda yer alan bölgeler dışında ülke genelinde rutin sayaç okuma işlemleri devam edeceği belirtilerek, "İdari kararlar sebebiyle sayaç okumalarının durdurulduğu ve sosyal mesafenin korunmasının mümkün olmadığı bölgelerde, mahsuplaşma sonucu fazla alınan tutar olursa ya da itiraz edilir ise tüketicilere muhakkak defaten iade edilecektir. Kıyasen fatura düzenlemesi son 3 ayın değil önceki iki yılın aynı ay ortalamaları baz alınarak belirlenecektir. (Örneğin mayıs ayı için düzenlenecek faturada 2018 ve 2019 yılı mayıs aylarına ilişkin kullanım yerinin tüketim ortalaması kullanılacaktır.) Sayaçların uzaktan okunabildiği uzaktan sayaç okuma sistemleri kurulmuş olan tüketicilerimiz (ki bunlar sanayi ve ticarethane yoğunlukludur) için sayaç değerleri üzerinden işlem yapılmaya devam edeceğinden bu yerlerin tüketimini düşürmesi veya artırması halinde bile gerçek fiili tüketim değeri üzerinden fatura çıkarılacaktır.”


Kaynak:PHA

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
“”