Hiç bir Hıristiyan yazar yoktur ki, İsa figüründen ilham almamış olsun. İster ateist olsun isterse Katolik veya Ortodoks bütün batılı yazarların yarattıkları karakterlerde bir İsa saklıdır. Örneğin Hamlet'i ele alalım. Hiç kimse ilk bakışta Hamlet'in bir İsa temsili olduğunu göremez. Zira görebilmesi için Hıristiyan teolojisine hakim olması gerekir. Örneğin Hıristiyanlık ta ölüler tıpkı İsa gibi geri döner. Sırf bu inançlarından dolayı ölülerini elbiseleri, takıları, kılıç ve kalkanıyla gömerler. Hamlet oyununun daha ilk sahnesinde krallığın askerleri Danimarka'nın çürümüşlüğünden bahseder ve akabinde öldürülmüş olan baba Hamlet oğul Hamlet'e görünür. Ölü dirilmiştir. İsa'nın çarmıhtan indirildikten sonra dirilip gökyüzüne çekilmesi gibi Baba Hamlet bir görünüp bir kaybolur. Bu oğul Hamlet'in gördüğü bir sanrı mıdır yoksa gerçek midir halen tartışılmaktadır. Tıpkı İsa'nın çarmıhtan sonraki durumunun muğlak olması gibi. Baba Hamlet'in görünüp kaybolması muğlaktır. Ölülerin geri dönmesi Hıristiyanlıkta bir iman meselesidir. Bu mesele İslamiyet'e de girmiş İsa'nın yeniden yeryüzüne gelişi ve Mehdilik inancı doğmuştur. Shakespeare'in Hamlet oyunundaki başarısı tıpkı İsa gibi ölüleri geri getirmesi,dolaylı olarak diriltmesidir. Aynı sahneyi Karamazov Kardeşler de Dostoyevski denemiştir. Büyük Engizisyoncu bölümünde İsa, Papa'ya görünür. Hamlet, Shakespeare'in yarattığı bir İsa'dır. Zira İsa bir kraldır yeniden yeryüzüne indiğinde intikamını alacak adaleti sağlayan bir dünya krallığı kuracaktır.

Hamlet de bir kraldır. Krallıkta kötüye giden durumu düzeltmek için annesi ve amcasının babasına ihanetinin intikamını almak için savaşır. İsa da Yahuda'nın ihanetine uğramamış mıdır? Sonra annesinin haram yataklara gittiğine inanılır. Zira Hıristiyan teolojisine göre İsa'nın annesi Meryem'in hamileliği henüz aydınlatılmıştır. Tanrısal bir hamilelik mi yoksa Marangoz Yusuf'tan mı hamile kalmıştır şüphelidir. İsa anne ihaneti yaşamış çocuktur, Hamlet de... Avrupa'da "piç doğmuşsan kral olursun" diye yaygın olarak kullanılan bir deyim var. Avrupa piçlik olgusuna kötü bakmamaktadır. Kadın ve erkeğin nikahsız birlikteliğinin, babasız doğan çocukların meşru görülmesinin kültürel ve dini arkaplanı vardır. Hamlet-İsa benzeri bir ilişki birçok klasik romanda teolojik arkaplan olarak vardır. İhanet, intihar, inkar, işkence ve diriliş Hıristiyan teolojisinin anahtar kavramlarıdır. İhanet Meryem, intihar Yahuda, inkar Petrus, işkence çilecilik'te kendini gösterir. Bütün bunlar İncil'den tevarüs etmiştir. Bu kavramları tek tek romanlarına konu eden Avrupalı yazarlar, yarattıkları karakterlerle hep İsa'yı canlandırmış, İsa'yı sorgulamışlardır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner28

“”