Çalışan gazeteciler günü nedeniyle Memur-sen Adıyaman il temsilcisi Ali Deniz beraberindeki heyetle GAP gazeteciler birliği genel merkezini ziyaret etti.

10 Ocak gazeteciler gününü kutlayan ve GAP gazeteciler birliği camiasının bayramını tebrik eden Deniz şunları söyledi  ‘.. Yorucu bir tempoyla toplumsal olaylardan afetlere, terörden savaş alanına kadar zor, tehlikeli anlarda ve yerlerde, üstelik zamanla yarışarak, gelişmeleri haberleştirerek bizlere servis eden gazeteciler kamuoyu açısından çok önemli bir görevi ifa etmektedir. Birçok basın emekçisi, haber peşinde koşarken pek çok tehlike atlatmakta, yaralanmakta, hatta canından olmaktadır.

DÜŞÜNCE İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ BASIN ÖZGÜRLÜĞÜYLE VARDIR

İnsan hakları ve hürriyetinin kullanımı açısından basın hürriyeti önem taşımaktadır. Düşünce, inanç, kanaat ve ifade özgürlüğü ancak basın hürriyetiyle mümkün olabilir. Gerçeklerin haber olmadığı yerlerde insanlar doğrudan mahrum, yalana mahkûm olurlar.

BASIN, OLANIN AKTARILMASINA ÖNCÜLÜK ETMELİ

Bugün, birçok konuda bazı yayın organlarında sağlıklı haberlerin çıkmamasının sebebi, kasıtlı haber anlayışıyla zihinlerin perdelenmesidir. Bu nedenle, bütün medya mensupları yalnızca olanın olduğu gibi anlaşılmasına ve aktarılmasına aracılık etmelidir.

Dünyanın birçok yerinde basın emekçileri, başta sosyal güvence imkânları olmak üzere, güvenli, sağlıklı çalışma imkânından yoksundur. Aldıkları ücret, insanca yaşama şartlarını sağlamada yetersizdir. Her 10 Ocak’ta siyaseten veya iyi dileklerle gazetecilerin daha insani hak ve çalışma şartlarına sahip olmaları yönündeki yapılan açıklamalar, genellikle güzel bir temenni olarak kalmakta, sorunlar ertelenmektedir.

Eğitim-Bir-Sen olarak, daha geniş yasal haklara sahip olmaları dileği ile mesai kavramı olmaksızın gece gündüz demeden ter akıtan basın emekçilerinin ‘Çalışan Gazeteciler Günü’nü tebrik ediyor, bugünün çalışma şartlarının iyileştirilmesine vesile olmasını temenni ediyoruz.’ dedi.

KIYMAZ: ADIYAMAN’A LAYIK ÖĞRETMENEVİ LAZIM

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade eden GAP gazeteciler birliği genel başkanı Zeynel Abidin Kıymaz birlikte Adıyaman’a yaraşır bir öğretmenevi yapımı için kolları sıvayalım diyerek şunları söyledi ‘ ..Gazetecilik mesleğinde 35 yılı geride bıraktım, mesleğe başladığım günlerde de Adıyaman’a iyi bir Öğretmenevi lazım olduğunu söylemiştim yazmıştım, Bu günde yine aynı noktadayız. Bu ayıp sadece öğretmenlerin değil hepimizindir , olayı gündemde sıcak tutup yapılmasına ön ayak olmamız lazım.

2006 DA ÖĞRETMENEVİ YAPILABİLİRDİ

2006 yılı gibiydi milli eğitim promosyonları bu iş için ayrılmıştı o süreçte bu Öğretmenevi yapılabilirdi, yapılamadı. Çok geç kalınmış değil ilgili kuruluş temsilcileriyle bir araya gelelim bu işe ben öncü olurum büyük bir kuruluşa bunu yaptırabiliriz’ dedi.

Günün anlam ve önemine dair GAP gazeteciler birliği genel başkanı Zeynel Abidin Kıymaz’a basın ve medyadaki etkin çalışmaları nedeniyle plaket takdim edilerek resim verildi.