Avukat Bozkurt, açıklamasında, Mehmet Metiner, 16 haziran tarihinde ülke genelinde yayın yapan Beyaz TV adlı televizyon kanalının Gündem Özel adlı programında konuşmacı olarak katılmış ve Kahta Belediyesini şöyle suçlamıştı:

"HDP’nin bu dönem stratejisi şu oldu; İstanbul ve benzeri yerlerde CHP’yi destekleyerek iktidarın ortağı olmak, Anadolu ve Güneydoğu’da da kazanamayacağı yerlerde Saadet Partisi adayını destekleyerek, bak bir örnek veriyorum, burada suç duyurusunda bulunuyorum. Adıyaman Kahta ilçesi, benim ilçem. Saadet adayı HDP’nin desteği ile gayri resmi desteğiyle seçildi. Şuan belediyeyi HDP yönetiyor. Rojda ismindeki bir belediye başkanı buradaki Kahta belediyesine suç duyurusunda bulunuyorum. Kahta kaymakamına savcılarına heval heval diyerek hem belediyeyi yönetiyor, para temin etmek için de yasal ruhsatları olan belediye inşaatları gidiyorlar, özellikle de AK Partili, AK Parti için çalışmış arkadaşların inşaatlarını mühürlüyor, tekrar açtırmak içinde para talep ediyorlar. Bir belediyenin HDP aracılığıyla bu şekilde halkı şey yapmasına eğer devletin kaymakamı, eğer devletin savcıları ilgili mercileri valisi seyirci kalıyorsa yazıklar olsun."

Metiner programın ilerleyen saatlerinde, "Yani siz ruhsatınıza izin almışsınız başlıyorsunuz çalışmaya belediye geliyor mühürlüyor. Belediyeye gidiyorsunuz AK Partili olduğunuz için ayrıca da orda size ceza kesiyor. Yani orda eğer ilçenin kaymakamı ilçenin şeyi müdahale etmiyorsa valisiydi ve kusura bakmayın o zaman belediyeyi istediği gibi yönetsinler yani." demişti.

Belediye Başkanı Turanlı ve Başkan Yardımcısı Rojda Selçuk’un avukatları Abdulkadir  Bozkurt yaptığı yazılı açıklamasında “Yukarıdaki konuşma metni bir bütün olarak değerlendirildiğinde, 13 yıldır Kahta Belediye Başkanlığında kadrolu makine mühendisi olarak görev yapan, yeni  dönemde de Kahta Belediye Başkan Yardımcılığı görevinde bulunan ve aynı zamanda müvekkilim olan Mehmet Rojda Selçuk’un şahsı üzerinden hem Mehmet Rojda Selçuk ve hem de yıllardan beridir özel müvekkilim olan ve 31 Mart 2019 mahalli idareler seçiminde yeniden Kahta Belediye Başkanlığına seçilen İbrahim Yusuf Turanlı hakkında asılsız ithamlarla, iftira niteliğinde suç uydurmalarda bulunulduğu çok açıktır." dedi.

- "MAHKEMENİN HÜKMEDECEĞİ TAZMİNAT, MEHMETÇİK VAKFINA BAĞIŞLANACAK"

Bozkurt, adı geçen şahsın ülke genelinde yayın yapan bir televizyon programında bu şekildeki asılsız ithamlarda bulunmasının aynı zamanda ilçe halkını da tüm ülke genelinde zan ve töhmet altında bıraktığını vurgulayarak, açıklamasına şöyle devam etti:

"Müvekkilim İbrahim Yusuf Turanlı ile yaptığım görüşmelerde, Adıyaman eski Milletvekili Mehmet Metiner’in konuşmasının kendisinin belediye başkanı seçilmesine tahammülü bulunmadığını ve içine bir türlü sindiremediğini ve bu yüzden bu tür rencide edici ve şahısları hedef alıcı suç uydurma ve iftiralarda bulunduğunu izahla gereken yasal işlemleri yapma konusunda da bana tam yetki verdiklerini beyan etmişlerdir. Bunun üzerine sözü edilen şahıs hakkında suç uydurma ve iftiradan ötürü İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı nezdinde suç duyurunda bulunduk. Akabinde yine sözü edilen şahıs hakkında iftiradan ötürü tazminat davasını açma hazırlığını yapmaktayız. Tazminat davası sonucunda müvekkiller, mahkemelerin hükmedeceği tazminat miktarlarını Mehmetçik Vakfı’na bağışlayacaklarını da ayrıca beyan etmişlerdir. Gönül isterdi ki bu şekil talihsiz bir konuşma keşke yapılmamış olsaydı. Neticede böyle bir konuşma yapıldığı için müvekkiller adına adı geçen şahsı iftira niteliğindeki konuşmalarından ötürü şiddetle kınadığımızı ve yetkili Cumhuriyet Savcılarının da yaptığımız suç duyurusu konusunda hassas davranacaklarından hiçbir endişe ve kaygımızın bulunmadığını beyan etmek isteriz. Basına ve kamuoyuna saygı ile sunulur."

Kaynak:PHA