Öne Çıkanlar Mesleki Paylaşım ve Koordinasyon toplantısı yapıldı Corana Adıyamanda çığırından çıktı Mustyafa alkayış Besni Safyün Hatice Gölbaşı Ortaokulu TÜBİTAK Bilim Fuarını Açtı ak parti FIRAT VE DAĞTEKİN 18 MART ZAFER BAYRAMI MESAJI YAYINLADI

Arazi Toplulaştırma Çalışmaları DSİ Genel Müdürlüğü Yetkisinde

Dünya nüfusunun hızla artmasına rağmen tarım yapılabilecek alanları artırma imkânı bulunmamaktadır. Bu sebeple sınırlı sayılabilecek mevcut tarım topraklarından daha fazla verim alınmasını sağlayacak yol ve yöntemlerin bulunması gerekmektedir. Bu yöntemlerden birisi ve en önemlisi dağınık, çok parçalı ve tarımsal altyapısı eksik olan parsellerin arazi toplulaştırma çalışmalarıyla yeniden düzenlenmesi ve kullanılmayan alanların tarıma kazandırılmasıdır.

Çeşitli nedenlerle ekonomik olarak tarımsal faaliyetleri yapmaya imkân vermeyecek biçimde parçalanmış, dağılmış, bozuk şekilli parsellerin modern tarım işletmeciliği esaslarına göre ve sulama hizmetlerinin geliştirilmesi için en uygun biçimde birleştirilmesi, şekillendirilmesi ve yeniden düzenlenmesi işlemine “Arazi Toplulaştırması” denilmektedir.

Arazi toplulaştırma çalışmalarının amacının; tarım işletmelerinin sahip oldukları küçük, parçalı ve dağınık arazileri modern tarım işletmeciliğine göre yeniden düzenleyerek, daha az zaman, iş gücü ve sermaye kullanımı sağlamak, üretim faktörlerinden en iyi biçimde yararlanarak tarımsal üretimi ve tarım işletmelerinin verimliliğini artırmak ve kırsal kesimdeki nüfusun hayat standartlarını yükseltmektir.

DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın, konu ile ilgili yaptığı yazılı açıklamada, arazi toplulaştırması ile birlikte diğer altyapı hizmetlerinin de sulama, tarla içi geliştirme işlemleri gibi birlikte düşünülmesi gerektiğini belirterek, 2018 yılında yapılan yasal düzenleme sonucu ülke genelinde arazi toplulaştırma çalışması yapma yetkisi DSİ Genel Müdürlüğüne verildiğini kaydetti.

Türkiye genelinde tarla içi geliştirme ve toplulaştırma çalışmalarının devam ettiğini açıklayan Mevlüt Aydın, GAP Bölgesinde, Şanlıurfa ve Mardin illerinde yürütülen çalışmalar hakkında açıklama da bulundu.

Genel Müdür Aydın, GAP’ın temel hedeflerinin Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin sahip olduğu kaynakları değerlendirilerek, yöre halkının gelir düzeyini ve yaşam kalitesini yükseltmek olduğunu vurgulayarak, “Bölgeler arasındaki gelişmişlik farkını gidermek, kırsal alandaki verimliliği ve istihdam olanaklarını artırarak ulusal düzeyde ekonomik gelişme ve sosyal istikrar hedeflerine katkıda bulunmak, söz konusu hedeflere ulaşmanın en önemli bileşenlerinden biride Arazi Toplulaştırması ile Sulama Projelerinin entegre olarak planlanmasıdır.” dedi.

Şanlıurfa İlinde 28 Nisan 2018 tarihi itibarı ile 1 milyon 294 bin 458 hektar alanda arazi toplulaştırma işlemlerinin yürütülmekte kaydeden Aydın, şöyle devam etti:

“608 bin 503 hektar toplulaştırma işlemleri tamamlanırken, 685 bin 955 hektar alanda çalışmalarımız devam etmektedir. 2019 yılında bölge müdürlüğümüz tarafından yılsonuna kadar 90 bin hektar alanın toplulaştırılması hedeflenmiş, şu ana kadar 9 bin hektar alanda toplulaştırma işlemi tamamlanmıştır.
Diğer taraftan Şanlıurfa İlindeki Arazi Toplulaştırma ve Tarla İçi Geliştirme Hizmetleri Projesi kapsamında 4 bin 299 kilometre stabilize yol, 327 kırsal mahallede bin 250 kilometre kanalizasyon şebeke inşası tamamlanmıştır. Ayrıca toplulaştırma sahasında muhtelif bölgelerde toplam 7 milyon metreküp taş toplama işlemleri yapılmıştır. Harran Ovasında kapalı sistem drenaj çalışmaları kapsamında da 9 bin 165 kilometre drenaj boru hattı, genel müdürlüğümüz bünyesine geçtikten sonra ise 663 kilometre drenaj boru hattı döşenmiştir. Bölge müdürlüğümüz sorumluluk sahasında bulunan Mardin İlinde ise 28 Nisan 2018 tarihi itibarı ile 271 bin 292 hektar alanda arazi toplulaştırma işlemleri yürütülmekte olup, 245 bin hektar toplulaştırma işlemleri tamamlanırken, 26 bin 292 hektar alanda çalışmalarımız devam etmektedir. 2019 yılında bölge müdürlüğümüz tarafından yıl sonuna kadar bin 500 hektar alanın toplulaştırılması hedeflenmektedir.”

-“SULAMA YATIRIM MALİYETLERİNDEN TASARRUF SAĞLANACAK”

Sulama projelerinde, kamulaştırmaya ve arazilerin parçalanmasına mani olmak için, kanalların ve yolların planlanması ve uygulaması, parsel sınırlarına bağlı kaldığını ifade eden Aydın, “Yani arazi sınırlarından geçirilmektedir. Parseller küçük, şekilleri düzensiz olduğundan kanal boyları gereğinden fazla uzamakta, bu da tesis maliyetini yükseltmektedir. Sulama projeleri arazi toplulaştırmasına bağlı olarak uygulandığı takdirde ise; parsel sınırlarına bağlı kalmadan en ekonomik şekilde, sulama, yol ve tahliye planlaması yapıldığından, yatırım maliyetlerinde tasarruf sağlanmaktadır. Diğer taraftan arazi toplulaştırma projeleri ile kamulaştırma maliyetleri %90 oranında azalmaktadır." dedi.

-“ARAZİ TOPLULAŞTIRMASI MODERN SULAMA METODLARININ UYGULANMASINI KOLAYLAŞTIRIR”

Genel Müdür Aydın, Arazi toplulaştırma çalışmalarının ekonomik tarımın yapılmasını engelleyecek, toprak koruma ve sulama tedbirlerinin alınmasını güçleştirecek derecede parçalanmış, dağılmış parselleri bir araya getirerek, çiftçinin yaşam düzeyini yükseltecek teknik, ekonomik ve sosyal tedbirleri almayı sağlayacağını vurgulayarak, “Arazi toplulaştırması ile parseller büyür, tarım teknikleri ve sulama metotlarının uygulanması kolaylaşır. Parsel sayısı azalır. Parsel büyüklüğü artar. Düzenli ve ideal parsel şekilleri oluşturulur. Her parsel yola ve kanala kavuşur. İşletme merkezi ile parseller arasındaki mesafeler azalır, ulaşımdan dolayı meydana gelen kayıplar azalır, yakıt tasarrufu sağlanır. Zirai mücadele ve gübreleme kolaylaşır. Sulama oranı ve randımanı artar. Arazi maliklerine kamulaştırma bedelleri yerine arazi verilerek, toprağından kopması önlenmektedir. Sağlanan katma değerden dolayı arazi değeri en az iki kat artmaktadır.” dedi.

DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın, “Son olarak bu projelerin yapılmasında en büyük destekçimiz Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Dr. Bekir Pakdemirli’ye şükranlarımı sunuyor, emeği geçenlere teşekkür ediyorum." ifadelerini kullandı.


Kaynak:PHA

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner28

“”