Öne Çıkanlar Resimle Keçe Ankarada Buluştu İLBAŞKANI İyiliğe Gönüllü BOZKURT KARALAMA KAMPANYASIYLA KARŞI KARŞIYA BIRAKILDIK Side Noble Palace Hotel Genel Müdürü Haydar Çetin Petrolİş Başkanı Ali Tırpan Esnek Çalışmaya Hayır

Binzet," Eğitim, sıcak siyasetin konusu olamaz."dedi.

Binzet, parti binasında pandemi döneminde eğitim sorunları hakkında basın açıklamasında bulundu.

Binzet, açıklamasında, Türkiye'nin ağır bir pandemi sürecinden geçtiğini ifade etti. Bu süreçte tüm alanlarda olduğu gibi eğitim alanında da büyük sorunlar yaşandığına işaret ederek, "18 yıllık AK Parti döneminde günü birlik politikalarla bilimsel, rasyonel, eşit koşullarla ulaşılabilir olmaktan çıkan eğitim sistemimiz pandemi koşullarında tamamen felç olmuştur. Yeni eğitim ve öğretim yılı pandemi koşullarında başlarken devlet okullarına giden öğrencilerden 3 milyon 17 bin 718 öğrencinin evinde internet, EBA üzerinden uzaktan eğitim alacak 754 bin 429 öğrencinin evinde ise televizyon bulunmamaktadır. Bu çocuklarımızın eğitim alamayacağı bugünden açıktır. Çocuklarımızın eğitimi, sorunlarına hep birlikte çözüm arayacağımız en temel alanlardan birisidir. Eğitim sıcak siyasetin konusu olamaz."şeklinde ifade etti.

Binzet, salgında eğitim sürecine ilişkin CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun bu hafta açıkladığı 14 maddelik çağrıyı dile getirdi.

"57 bin 340 derslik ihtiyacı acilen giderilmelidir"

Çağrıda şu ifadelere yer verildi:

"Milli Eğitim Bakanlığı’na gerekli mali kaynak sağlanarak ivedi olarak 57 bin 340 derslik ihtiyacı giderilmelidir. Gerektiğinde bazı köy okulları yeniden açılmalıdır. Hazine ve Maliye Bakanlığı kaynak sorunu yaşıyor ve bunu yapamayacağını söylüyorsa, yer tahsisi yapılmak koşuluyla CHP’li Büyükşehir Belediye Başkanları bu yatırımı çocuklarımız için kendi illerinde yapmaya taliptir."

"MEB’e en az 60 bin kişilik kadrolu yardımcı hizmet personel alım yetkisi verilmelidir"

Öğrenci başına düşmesi tavsiye edilen metre kareye çok daha hızlı bir şekilde ulaşmak için YÖK ile işbirliği yapılması gerektiği belirtilerek "Üniversitelerin 2020-2021 öğretim döneminde açılmayacak fakültelerinin özellikle derslik, amfi ve konferans salonları gibi alanları doğrudan örgün eğitim sisteminin kullanımına tahsis edilmelidir. Yeniden dersliklerin hizmete girmesiyle birlikte çocuklarımızın eğitimi için ihtiyaç duyulan 92 bin 165 öğretmenin ataması zaman geçirilmeden yapılmalıdır. Tüm öğretmenlere kadro verilmeli; kadrolu öğretmen, sözleşmeli öğretmen, ücretli öğretmen garabetine son verilmelidir. Okulların hijyen kurallarına uygun olacak şekilde açılması ve hijyen açısından MEB’e en az 60 bin kişilik kadrolu yardımcı hizmet personel alım yetkisi verilmelidir. Dezenfektan, maske ve ateş ölçümü cihazı gibi ihtiyaçlar için velilerden ek ücret talep edilmemelidir. Okullar açılmadan önce tüm bu ihtiyaçlar süratle giderilmelidir."şeklinde ifade edildi.

"Devlet okullarına kayıtlı 3 milyon 17 bin 718 öğrencinin internet erişimini sağlanmalı"

Milli Eğitim Bakanlığı internet hizmeti sağlayıcısı kurumlarla ile görüşerek zorunlu örgün eğitim kapsamında devlet okullarına kayıtlı 3 milyon 17 bin 718 öğrencinin internet erişiminin sağlaması gerektiği belirtilerek, "Bu hizmet için internet sağlayıcısı kurumların maliyeti evrensel hizmet fonundan sağlanmalıdır.Uzaktan eğitim süresince öğrenci ve öğretim elemanlarının tamamına sınırsız ve uzun süreli internet erişiminin ya ücretsiz ya da çok ucuza sağlanması için başta mobil telefon operatörleri olmak üzere tüm altyapı sağlayıcıları nezdinde girişimde bulunulmalıdır. Bu operatörlerin de sorumlulukları olduğunu hiç kimse unutmamalıdır."denildi.

"Seninde televizyonun olsun" kampanyası açılmalı

Evinde televizyonu olmayan 754 bin 429 öğrencinin var olduğuna işaret edilen açıklamaya şöyle devam edildi:

"Televizyona kavuşması için Milli Eğitim Bakanlığı sivil toplum örgütleri ile birlikte “seninde televizyonun olsun” kampanyası açmalıdır. MEB bu kampanyayı açmayacaksa Cumhuriyet Halk Partili belediyeler sivil toplum örgütlerinin de katkısıyla bu sorunu çözmeye taliptir.

Her hanede öğrencinin yararlanacağı dizüstü, masaüstü ya da tablet bilgisayar bulunmalı bilgisayarı olmayan öğrencilerin ihtiyaçları Milli Eğitim Bakanlığı tarafından evrensel hizmet fonundan karşılanmalıdır. Milli Eğitim Bakanlığı bunu yapamayacaksa CHP’li belediyeler yılbaşındaki döviz kuru güvencesi verilmek koşuluyla ve ayrıca açacakları yardım kampanyaları engellenmemek kaydıyla tablet ve bilgisayar sorununu çözmeye hazırdır."

"EBA uzaktan eğitimi TRT ile sınırlı kalmamalı"

Milli Eğitim Bakanlığ'ının EBA üzerinden yaptığı uzaktan eğitim sadece TRT ile sınırlı kalmaması gerektiği belirtilerek, "Belli dersler tüm televizyon kanallarında eşzamanlı verilmelidir. Böylece çocuğun uzaktan eğitim almasının önündeki bazı engeller kaldırılmış olacaktır."şeklinde kaydedildi.

Pandemi koşulları tüm derslerin okulda verilmesine uygun değilse sadece önemli derslerin Türkçe, Matematik, Fen bilgisi gibi derslerin okullarda verilmesi düşünülmesi gerektinin altı çizilerek, şu şeklde tamamlandı:

"Pandemi süresince bir sağlık görevlisi ve rehber öğretmenin mutlaka okulda bulunması sağlanmalıdır. Okul servisi yapan esnafın bu süreçte kazanç elde edemeyeceği için vergi ve sigorta pirimleri ile aldıkları kredilerin faizsiz ertelenmesi sağlanmalıdır. Kamu, özel ayrımı yapmaksızın 12 yaşından küçük çocuğu olan ebeveynlere dönüşümlü olarak izni hakkı tanınmalıdır. İçinden geçtiğimiz Pandemi süreci sosyal devletin önemini bir kez daha göstermektedir. İktidar adayı bir parti olarak biz, Cumhuriyet Halk Partisi olarak, çocuklarımızın eğitim hakkı ve güvencesi için her şeyi yapmaya hazırız. İktidarın yapması gerekenler bellidir. İktidar yapamıyorsa Cumhuriyet Halk Partisi sunduğumuz çözüm önerilerini hayata geçirecek iradeye sahiptir. Çocuklarımızın geleceği siyaset malzemesi yapılmayacak kadar değerlidir."

Kaynak:PHA

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner28

“”