Öne Çıkanlar Şanlıurfa Teröre Karşı Tek Yürek Oldu pettrolişsendikası adıyaman il mıllı egıtım muduru ahmet alagöz adnan boynukara sgk van tso van

‘Devlet malını çarçur edenlerin yüzü gülmesin’

Gazetemiz haber merkezine ulaşan vatandaşlar Besni’ye bir çivi çakmayan, yetim malını çarçur edenlerin yüzü gülmesin’ dediler.

Adıyaman'ın Besni İlçe Belediye Başkanı Eyüp Mehmet Emre, bazı haber sitelerinde hedef olarak gösterilen AK Parti Adıyaman Milletvekili Ahmet Aydın ile AK Parti Adıyaman eski Milletvekili Mehmet Metiner’in adının geçtiği taraflı yayın dolayısıyla açıklamada bulundu.

Habere konu edilen Besni Belediyesi Müfettiş raporunda adı geçen AK Parti Adıyaman Milletvekili Ahmet Aydın ile AK Parti Adıyaman eski Milletvekili Mehmet Metiner ile ilgili kısımların tamamının haber konusu olmadığı ve çıkan haberde raporun bir kısmının cımbızlanarak alındığı beyan edildi.

-"KAMU, 436 BİN 529 TL ZARARA UĞRATILMIŞ"

Besni Belediyesi’nin Sosyal medya hesabında yayınlanan açıklamada, "Besni Belediyesi web sayfasında belediyenin içinde bulunduğu menfi durumun halkımızın bilgilendirilmesi amacıyla sadece 2018 Yılına ait Müfettiş Raporu başlığıyla yayımlanan raporda 'Kamu Zararı Oluşturan İşlemler' başlığı altında şu ifadelere yer verilmiştir: 

"Bazı alımı yapılan şıra alımlarının T.B.M.M başkan vekili Ahmet Aydın’a gelen misafirlerine ikram etmesi için şıra alım bedeli “  adı altında harcama belgeleri düzenlenmesine rağmen, bu şıraların T.B.M.M’ye gönderildiğine dair bilgi belgenin bulunmadığı, bu gıdaların en son yine gerçekleştirme görevlisi Hasan Hüseyin Akbaş’ın zimmetinde göründüğü tüm alımların bu kişi tarafından gerçekleştirildiği, böylelikle 436.529.00 TL kamu zararına neden olduğu incelenmiştir."

-"İLGİLİ KİŞİLER HAKKINDA YASAL İŞLEM BAŞLATILDI"

Açıklamada, buna göre kamunun uğratıldığı zararın soruşturulması ve ilgili kişiler hakkında yasal işlem başlatıldığı belirtilerek, şunlar ifade edildi:

"Konunun raporda da belirtildiği üzere Adıyaman milletvekili Ahmet Aydın ve Adıyaman eski milletvekili Mehmet Metiner ile ilgili sadece harcama belgeleri üzerinde isimlerinin bulunuyor olması sebebiyle zan altında bırakıldığı açıktır. Soruşturmaya konu harcama belgelerinin incelenmesi bağımsız yargının alanına girmekle birlikte sadece 2018 yılı içerisinde yapılan şire harcamaları adı altında teslim makbuzu dahi olmayan ürünlerin açıklama kısmına Adıyaman Milletvekili Ahmet Aydın ve Adıyaman Eski Milletvekili Mehmet Metiner’in isimleri kullanılmıştır. Adı geçen milletvekillerine raporda beyan edilen harcama konusunda böyle bir teslimatın yapılmadığı tarafımızdan tespit edilmiş olup, konu ile ilgili olarak adı geçen Gerçekleştirme Görevlisi ile Harcama Yetkilisi hakkında soruşturma başlatılmıştır."

  -"ŞIRA MALZEMELERİ, NEREYE, NE ZAMAN, NE KADAR VERİLDİĞİ BELİRSİZ"

Söz konusu müfettiş raporunda açıkça; “Dolayısıyla belediyeye alınan şıra malzemelerinin ne zaman, ne miktarda, nereye veya kimlere verildiğinin belirli olması gerekmektedir. Ancak, alım yapıldığı belirtilen tüm mallar gerçekleştirme görevlisi Hasan Hüseyin Akbaş tarafından alınmış olup bu malların akıbeti hakkında herhangi bir bilgi belgeye tesadüf edilmemiştir. Belediye adına yapılan harcamalarda şüphe uyandıran işlemler söz konusudur. Raporda da açıklandığı üzere yapılan tek taraflı harcama kalemleri düzenlemek suretiyle kamunun zarara uğratılması ve bazı kişi ve kuruluşlar töhmet altında tutulduğu görüldüğünden belediye adına yapılan harcamalar inceleme ve soruşturma konusu edilmiştir. Yapılan inceleme sonucunda raporda;  haksız ve hukuksuz şekilde yapılan usulsüz harcamalara bazı şahısların ismi üzerinden kılıf bulma gayreti ile hareket edildiği kuşkusu üzerine yasal süreç başlatılmıştır. Bu şıra malzemeleri taşınır kayıtlarından toplu halde çıkılmış olup nereye, ne zaman ve ne miktarlarda verildiği belli değildir. Buna rağmen söz konusu haberin tarafsız yayın ilkelerine aykırı olarak içerikle alakalı raporun bir kısmının yanlı bir şekilde işlendiği görülmektedir." denildi.

Milletvekili Aydın, Hakkındaki İddiaları Yalanladı

AK Parti Adıyaman Milletvekili ve AK Parti Merkez Disiplin Kurulu Başkanı Ahmet Aydın, Besni Belediyesinin kamu zararı hakkındaki çıkan habere yönelik açıklamada bulundu.

Sözcü Gazetesi'nin, "İçişleri Bakanlığı Ortaya Çıkardı, Vekil Şırayı İçmiş İçirmiş Faturasını Belediye Ödemiş!" başlıklı haber ile ilgili Aydın, "Şahsımı ve partimi hedefe koyan, tamamen asılsız iddialara ve iftiralara yer verilmiştir." dedi.

Aydın, açıklamasında şunları kaydetti:

  " Haberi yapan muhabir ve yayınlayan söz konusu gazete habere dayanak olarak verdiği İçişleri Bakanlığı denetim raporundaki, alımı yapılan şıra malzemelerinin tamamının, gerçekleştirme görevlisi Hasan Hüseyin Akbaş tarafından teslim alınmış gözüktüğü ve bu kişinin zimmetinde göründüğü, ancak gıda paketlerinin ne zaman nerde ve kimlere ikram edildiğinin belirli olmadığı, bazı yapılan şıra alımlarının 'T.B.M.M Başkan vekili Ahmet Aydın’a gelen misafirlerine ikram etmesi için şıra alım bedeli' adı altında harcama belgeleri düzenlenmesine rağmen, bu şıraların T.B.M.M’ye gönderildiğine dair hiçbir bilgi belgenin bulunmadığı, bu gıdaların en son yine gerçekleştirme görevlisi Hasan Hüseyin Akbaş’ın zimmetinde göründüğü, tüm alımların bu kişi tarafından gerçekleştirildiği, ifadelerini özellikle gizlemiş, fatura edilmiş gıdaları misafirlerime ikram etmek için aldığım ve kullandığım şeklinde bir algı oluşturmaya çalışarak bu yolla şahsımı ve partimi yıpratmayı hedeflemiştir."

Aydın, "Denetim raporuna göre; Besni Belediyesi’nde görevli olan ve şu an hakkında soruşturma başlatılan Hasan Hüseyin Akbaş’ın zimmetinde olduğu tespit edilen içeceklerin, tarafıma ulaştırılmış ve kullandırılmış gibi lanse edilmiş olması, şahsımın ve partimin itibarını hedef alan, doğru ve dürüst habercilik kriterlerinden tamamen uzaklaşılmış bir yayıncılığın ürünüdür. Özetle belirtiyorum ki; şahsıma ve o dönem temsil ettiğim makama, haberde iddia ve ima edildiği gibi Besni Belediyesi tarafından, şıra gönderme işlemi asla vuku bulmamıştır. Tamamen yalan üzerine kurulu bu algı operasyonuyla onurumun hedef alınması basın ahlakına uygun düşmemiştir. Şahsımı ve partimi hedef alan bu haberlere karşı hukuki haklarımın saklı olduğunu özellikle vurgulayarak, kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi adına bu açıklamayı paylaşıyorum." dedi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

“”