Öne Çıkanlar BETAŞ yıllar sonra yeniden açılıyor AK PARTİ YÖNETİMİNDE AHMET AYDIN YERİNİ KORUDU Erdemoğlu ailesi eğitime desteğe devam ediyor Haci Bozkurtun ismi Kahtada yaşatılacak Srebrenitsa Soykırımını 24. Yılında Andı Malatya Adıyamanlılar dernek başkanı Melih Demirbay Partilere eşit mesafedeyiz dedi

MATSO başkanı BOZTAŞ ‘Hedefimiz Ürün çeşitliğini artırmak’

Toplantının açılışında konuşan MATSO başkanı Ahmet Boztaş şunları söyledi ‘ Değerli Çalışma Arkadaşlarım,  Manavgat’ımızın Değerli Yatırımcıları, Medyamızın Değerli Çalışanları, Değerli Temsilcileri, Değerli Mensupları,

Odamız tarafından hazırlanan Ejder Meyvesi (Pitaya) Yetiştiriciliği Raporu’nun tanıtımı, pitaya meyve yetiştiriciliği yatırımını teşvik ve tavsiye etmek amacıyla düzenlediğimiz basın toplantımıza hepiniz hoş geldiniz.

Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası (MATSO) olarak, Üyelerimiz ve Manavgat için yürüttüğümüz çalışmalarımıza Covid-19 salgınına rağmen devletimizin ortaya koyduğu maske, mesafe ve hijyen kurallarına uymak şartıyla aralıksız devam ediyoruz.

Tek gayemiz Odamızın vizyonu da olan Üyesi Mutlu Bir Oda Ekonomisi Güçlü Bir Manavgat’tır. Bu vizyonun verdiği istikamet doğrultusunda hedeflerimizi, yol haritamızı belirliyor, çalışmalarımızı kararlı bir şekilde hayata geçiriyoruz.

Bizler MATSO olarak, üyelerimizin ve kent ekonomimizin daha güçlü ve sürekli büyüyen bir yapıya ulaşması için yeni yatırım alanları ile desteklenmesi düşüncesi içindeyiz ve bu yöndeki faaliyetlere büyük önem vermekteyiz.

İlçe ekonomisinin çeşitlendirilmesi turizm, tarım, üniversite, sanayi ve bunlara bağlı gelişen ticaret işte o zaman ekonomimizi krizlere karşı daha dirençli hale gelmesini sağlar.

Sanayide; kurulmasına onay verilen Manavgat Organize Sanayi Bölgesi’nin bir an önce hayata geçirilmesinin son aşamasındayız.

Eğitimde; sosyo-kültürel ve ekonomik gelişmenin en önemli ayaklarından biri olan Manavgat Üniversitesi’nin kurulması. Kentimizin ilk fakültesi olan Manavgat MATSO Turizm Fakültesi’ni şehrimize kazandırdık.

Bu alanların dışında Manavgat ekonomimize her zaman ve her şartta omuz veren tarım sektörünü de unutmuş değiliz. Kadim sektörümüz, göz bebeğimiz tarım her daim gündemimizde olmuş ve olmaya devam edecektir.

Pandemi sonrası turizm sektörüyle ilgili; pazar çeşitliliği, alternatif turizm aktiviteleri ve sezonun süresinin uzatılması hedeflerimiz arasındadır.

Güçlü bir ekonomi için tarım sektörü, güçlü bir tarım sektörü için de ürün çeşitliliği son derece hayati önem taşımaktadır.

MATSO olarak ekonomiye katacağı artı değer, yeni yatırım alanları, istihdam yapısının güçlendirilmesi, kırılgan ve riskli bir ekonominin önüne set olmak, dengeli bir iktisadi yapı için tüm sektörlerde çarkların dönmesi için ürün çeşitlenmesine dikkatleri çektik ve çekmeye devam ediyoruz.

Muz, Ürün Yığılması Riski Taşımaktadır

Tarımda geleneksel ürünlerin dışında ürün çeşitlenmesindeki yolculuğumuzu muz ile başlattık ve muz yatırımlarına dikkatleri çekerek muz üretiminde Manavgat olarak büyük yol aldık. 2014 yılında 21 dekarda 136 ton muz üretimi yapılırken 2019 yılı sonunda bu rakamlar 6.000 dekarda 39.000 tona ulaşan muz üretimi 2020 yılı sonu itibariyle 15 bin dekara ulaşacaktır.

Sadece kentimizde muzda ulaşılan bu seviye aynı zamanda İzmir’den Hatay’a kadar tüm kıyı bölgelerde büyük bir artış göstererek yaşanmaktadır. 2020 yılı itibariyle yaklaşık 800 bin ton muz üretimi gerçekleşeceği varsayılmaktadır.

Bu da ihracat yapılmasının zorlukları olan bu üretimin iç tüketime yeteceğini rakamlarla bize göstermektedir. Yani ürün yığılması riski taşımaktadır.

 Ortaya çıkan ürün riskini dağıtmak, yeni yatırım alanları açmak, yeni hedeflere adım atmak, yeni ürünlerin yatırımları ile ürün çeşitliliğini artırmak gerektiğini düşündük.

Tropikal meyve alanında merkez olacağına inandığımız Manavgat’ta, muz, ejder meyvesi, avokado, çilek, mango yetiştiriciliği için uygun bir bölgedir.

Yatırımcılar yol göstermesi için Ejder Meyvesi (Pitaya) Yetiştiriciliği Raporu’nu Oda olarak hazırladık.

Raporda ejder meyvesinin yetiştirme ve iklim koşullarına, katma değer yaratan özelliklerine, dış Pazar durumuna, yatırım ve işletme maliyetlerine kadar yatırımcının aradığı birçok bilgiye yer verdik.

Ülkemizde ve Bölgemizde Ejder Meyvesi (Pitaya) Üretim Avantajı

Ejder meyvesi, karşımızda yatırımcıya avantajlar sunan bir ürün olarak karşımızda durmaktadır.

Ejder meyvesi dünya çapında, hem görüntüsüyle hem de besin içeriği açısından gittikçe popülerliğini arttıran bir meyvedir.

Ülkemizde olduğu gibi Avrupa’da da yeni tanınmaya başlayan bu meyve için, ülkemizde üretiminin en büyük avantajı uluslar arası pazarlara yakınlık olmasıdır.

Genelde Uzakdoğu ülkelerinde yoğunlaşan üretim nedeniyle Avrupa ve Rusya pazarı, taze ve kaliteli meyvelere ulaşmakta zorlanıyor. Ejder meyvesinin lojistik olarak gemi yolculuğu ile sağlanmaktadır. Dış görünüşünde ve tadında büyük kayıplar yaşanıyor. Bunun önüne geçmek için hava yolu tercih edildiğinde mesafe uzun olduğu için maliyeti yükselmektedir.

Ülkemizde ise lojistik avantajları sayesinde Rusya’ya, Ortadoğu’ya Avrupa’ nın her yerine taze ve ekonomik şekilde ulaştırmak mümkündür.

Bu sayede yerli üretim Pitaya, yurtdışı pazarında görüntüsüyle ve lezzetiyle Uzakdoğulu rakiplerini geride bırakacak özelliği taşımaktadır.

Arz-Talep Dengesi

Pitaya meyvesi Katar, Dubai, İran, Azerbaycan, KKTC, Almanya, İngiltere, Fransa ve Hollanda’dan talep görmektedir.  Üretilen meyvelerin % 85’i (350g ve üstü) Avrupa’ ya ihraç edilmektedir. Pitaya meyvesine olan talep bize gösteriyor ki, arz-talep dengesi uzun yıllar üretici lehine olacaktır.   

Ürün Miktarı ve Piyasa Değeri

Ejder meyvesi dikimden sonra 3.yılda ticarileşen ve üretime geçtikten sonra 3.yılın sonunda 10 bin ila 15 bin arası meyve vererek, ekonomik olarak yatırımı amorti eden bir üründür.

Pitaya üreticileri, iç pazara yaptıkları satışlarda gramaja göre 5-15 TL aralığında satış yapmaktadırlar. İhraç edilecek pitayaların ise minimum ağırlığı 350 g olmalıdır. 350-650 gram aralığındaki pitayalar yurt dışında ilgi görmektedir.

Dış pazarda, özellikle Avrupa’da perakende olarak marketlerde adet fiyatları ortalama 8 Euro bandında satışa sunulmaktadır.

Kredi ve Devlet Desteği

Ejder Meyvesi yetiştiriciliğinde Ziraat Bankası aracılığı ile % 50 sübvanse edilen yatırım kredi teşviği bulunmaktadır. Sertifikalı fidan kullanımı, genç girişimci, kadın girişimci koşullarını sağlayan yatırımcılara %50 faiz indirimine; ek indirimler de sağlanmaktadır.

Manavgat olarak, ejder meyvesi alanında, yatırımlarda daha yolun başındayız. Şu anda aramızda bu alanda yatırımları olan çok değerli iş insanlarımız bulunmaktadır. Yatırımlar için, ekonomimize verdikleri destek için kendilerine teşekkür ediyoruz.

Bugünden sonra yatırımcılarımızın katkılarıyla, raporumuzun katkılarıyla ejder meyvesi üretiminde de İlçemizin söz sahibi olacağını, piyasaya damgasını vuracağını düşünüyoruz.

Raporumuzun iş dünyamıza, yatırımcılara ve yatırım yapmak isteyenlere yararlı olacağı, yol göstereceği düşüncesi ile hepinize teşekkür ediyor, saygıları sunuyorum.. ‘dedi.

Haber:R. Kıymaz

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner28

“”