Şüphesiz ki!

İSLÂM dini bir TEVHİT(Tek'likte)buluşmak Ve birleşerek;İnsanların "TEK" insan(ruh ve beden) gibi birlik ve dirlik içinde "KARDEŞCÉ" çalışarak, üreterek Ve aralarında-yüce ALLH'IN muradına uygun (HAK VE ADALETLE)eşitlikçi bir anlayışla paylaşarak "HÜR VE ÖZGÜRCE" huzur, güven, mutluluk, Ve Umutla "YAŞAMALARİNİ"ister.

Çünkü!

Mülk ancak ALLAHINDIR Ve elbet MÜLKÜNÜN takdir ve tedbir de ancak ALLAHINDIR,ki;ONUN TASARRUFU da bütün "MAHLUKATINI" kapsar..

Evet!

Yüce ALLAH,takdir ve tedbirini alarak yaratmış olduğu 'MÜLK-U MEMALİKİNİN" sevk,idaresi ile tasarruf ve tasadduk(sarf ve harcama/hibe) etmek hakkını-Elinde tutarak;MAHLUKATIYLA beraber-Kendi Var'lığında,Bir'liğinde-TEK'liğinde

yani "TEVHİDİ" altında toplanmasını istemiştir Ve elbet(AKIL VE IZÂN)sahibi İNSANLARDAN..

Ve çünkü!

Mahlukat içinde-sadece İNSANLAR,elbet yüce ALLHIN MÜLK-U MEMALİKİNE Ve ONUN eşsiz benzersiz sevgi,şefkat,himmet ve merhamete, erdemliğe "HÂK/ADALETE" dayalı Adil-i Mutlak ULUHİYETİNE VE SALTANATİNA da göz dikmek üzere;Ancak "gafil/nankör-sapkın kimi nasipsiz "İNSANLAR" ONA-Sahte İlâhlarıyla eş koşarak, Ortaklık iddia edererek Ve de "ŞİRKE" küfre düşmek pahasına sahiplenmek isterler ve de istiyorlar,ki dünya "DİNLER TARİHİ" bu nasipsiz "FİRAVUN/KRAL Ve HANEDAN/SULTANLAR" gibi "ALLAHA" eş koşarak "İLAHLIK" iddiasında bulunarak "HELÂK" olan İNSANLARLA doludur..

O halde!

İllâ ki "ANCAK ALLÂH'IN TEVHİDİ,İNSANLIĞIN KURTULUŞU" olmak gerekir;Diğer yollar "BATIL VE EKSİK" kalır..

Yani!

Tevhit,Ruhsal Ve Bedensel(Mânevi Ve Maddi)bir yaklaşmayı,kucaklaşmayı,birleşmeyi,bütünlüğü (TEK'LİĞİ)sağlamak üzere yapılan imani/insani bir ERDEM(fikir,duruş ve eylem)birliğidir,ki asıl amacı da-Elbet;İNSANLARIN sosyal ve ortak bir (Akıl Ve Güç)altında toplanarak-Kabul görmüş "İLÂHİ" ya da "Medeni ve Evrensel" değerlerden beslenen "HÂK VE ADALETE" dayalı,insan ve ihsan eksenli(İnsanların temel hak ve hukukunu koruyan,ihtiyaçlarını sağlayan) "HÜR Ve ÖZGÜR" Toplumsal bir Sistemi/DEVLETİ DÜZENİNİ inşa, imar ve İHYA ederek- insanların/İNSANLIĞIN hizmetine sunmak ve Onu huzur,güven,mutlu ve umutlu kılmak üzere HAYATA geçirerek ilelebet yaşatmaktır..

Çünkü!

AlLLAHTAN gayrı İLÂH Ve ONUN TEVHİTİNDEN gayrı bir "HUZUR MUTLULUK VE KURTULUŞ" yolu Ve mekanı asla yoktur..

Evet!

Başka bir yol var mı?

O halde!

Gelin TEVHİT olalım;BİR'likte KARDEŞ olalım.

NOT;

Yüce ALLÂH elbet TEVHİDİ, Kûr'ânda/İHLÂS Süresi ile sağlamış Ve de kendine eş koşmaýı ortak olmayı-yani ŞİRKİ;(Kul huvallahü ehad, Allahus samed! Lem yelid Ve lem yuled Ve lem yekun lehum küfuven ehad) diyerek kökten kaldırmıştır.

SEVGILERIMLE..

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
“”