Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu Türkmenistan'ın Ankara büyük elçiliği tarafından düzenlenen etkinlikte yaptığı konuşmada a Türkmenistan'ın Asya’da parlayan bir yıldız olduğuna dikkat çekti.

2022 yılının Türkmenistan’da ‘Halkın arkadağlı çağı’ ilan edilmesi vesilesiyle Türkmenistan Büyükelçisi İşankuli Amanliyev brifink düzenleyerek bilgi verdi.

Toplantıya Brifinge, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu ve Türkiye-Türkmenistan Dostluk Grubu Başkanı AK Parti Erzurum Milletvekili İbrahim Aydemir, Rizespor eski kulüp başkanı Hasan Kartal ile çok sayıda davetli ve basın mensubu katıldı.

Türkmenistan Büyükelçisi İşankuli Amanliyev Türkmenistan'dan bu yıl rekor düzeyde doğal gaz üretimi yapıldığının altını çizerek şunları söyledi ‘ 2021'de doğal gaz üretiminde 83 milyar 772,9 milyon metreküpe ulaştık.

her yıl geleneksel olarak bir slogan belirliyoruz; 2022 yılı için de "Halkın Arkadağlı Çağı" yılı ilan ettik.

Dünya çapında gerçekleşen ekonomik sıkıntılardan dolayı küresel bir gerileme döneminde olunmasına rağmen ülkemizde alınan tedbir ve sarf edilen gayretlerden dolayı gayrisafi yurtiçi hasıla büyüme oranı (yüzde 6,2) önceki yılla aynı seviyede oldu."

Amanlıyev, doğal gaz üretiminde Türkmenistan dünyada 4. sırada olduğunu söyledi.

Buğday ve pamuğun ülkeleri için çok önemli tarım ürünleri arasında yer aldığını kaydeden Amanlıyev, "Geçtiğimiz yılda doğal gaz üretiminde 83 milyar 772,9 milyon metreküp, buğday üretiminde 1 milyon 485 bin ton ve pamuk üretiminde 1 milyon 280 bin ton sayılarına ulaştık." diye konuştu.

Amanlıyev, ülkede birçok farklı ilde proje ve tesisin açılışının gerçekleştiğini belirterek bunlar arasında demir yolu hattı, haberleşme hattı, elektrik ve gaz enerji tesisleri, oteller ve AVM'lerin bulunduğunu vurguladı.

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu düzenlenen etkinlikte yaptığı konuşmada Türkmenistan’ın Asya’da parlayan bir yıldız olduğuna dikkat çekerek şunları söyledi ‘

Sayın büyükelçim, Değerli milletvekilleri, Hanımefendiler, Beyefendiler, Kıymetli basın mensupları, sizleri Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve şahsım adına saygıyla selamlıyorum.

Değerli katılımcılar,

Kasım 2021'de Doğanlarımızın Cumhurbaşkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov'un kararıyla Türk Devletleri Teşkilatı'na "gözlemci üye" olarak katılan Kardeş Türkmenistan altı devlet bir millet olduğumuz gerçeğinin de altını çizmiştir.

Türkmenistan, daimi tarafsızlığın ülkesi olarak, Arkadağları ve devlet başkanları sayın Gurbanguli Berdimuhamedov liderliğinde, bölgesinde ve uluslararası arenada barışın, istikrarın ve kalkınmanın parlayan yıldızı olmasından biz Anadolu’daki kardeşleri olarak gurur duyuyoruz.

Bilindiği gibi, 2021 yılı Türkmenistan’ın girişimleri ile BM Genel Kurulu’nun özel bir Kararıyla ‘Barış ve Güven Yılı’ olarak ilan edilmiştir. Bu vesileyle 11 Aralık 2021 tarihinde Aşkabat’ta düzenlenen uluslar arası konferansta Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Berdimuhamedov bir konuşma yapmıştır. Kendileri bu konuşmasında ‘Dialog – barışın garantisidir’ şeklinde görüş ortaya koymuştur.

Daha sonra 28 Aralık 2021 tarihinde Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Berdimuhamedov’un Bağımsız Devletler Topluluğu’nun zirve toplantısında yaptığı konuşmada “Diyalog-barışın garantisi” diye yaptığı bu çok önemli çağrı; savaşların, çatışmaların ve küresel terörün  yaşandığı dünyamızda, bütün insanlığın geleceği için inşallah  uluslararası ilişkilerde  bir an önce karşılık bulur.

Yalçın Topçu’ Kırımın işgalini tanımıyoruz’ Yalçın Topçu’ Kırımın işgalini tanımıyoruz’

Doğanlarımızın Arkadağı Sayın Başkanın dediği gibi diyalog, her türden çatışmaların önleyicisi, dünya barışın da kesin teminatıdır ve kendisi bu yolun anahtarını göstermiştir.

Sözlerime son verirken, Türkmenistan’ın geleceği ve gençlerinin önünü açmak için alınan erken seçim kararının da kardeş Türkmenistan ve Türkmen kardeşlerimiz için her alanda daha da yükselmesine vesile olması dileğiyle diyoruz ki…;

“Eskiden de şimdi de birdir kanımız.

Dünya yaşasın sende yaşa Türkmenistan’ım!” dedi.

Haber:GAP olay