Turizm camiasında, meslek kuruluşların muhatap memnuniyeti esastır. Marka olabilmenin temel kuralı, siz kimsiniz ve kimlere hizmet vermek istiyorsunuz. Kendi işletmenizde Mesleğinizin duayeni olsanız bile, Kurumsal ve marka olmak için ne yapıyorsunuz. Düşünce ve  dileklerinin olması hayalini, telepati veya yoga tekniğiyle yapamayacağımız gerçeğini biliyoruz. İş yerinin daha büyük hayalleri gerçekleşmesi için, kurumsallık ve marka daima kazandırır.

Avrupa’da  arge platformların araştırmalarını, ciddiye alan işletmeler büyümesindeki trendi görerek  kazanıyor.

Öyle ki aile ve birey kavramlarında, birlik ve beraberliğin simgesi çocuklardır. Marka olabilmenin ve sürdürüle bilir kalabilmenin sırrı yine çocuklardır. Markalar artık çocukları ciddiye almak zorundalar.

Avrupa'daki on haneden dördü (yüzde 42) çevre sorunlarının kendi için önemli bir rol oynadığını belirtiyor. Avrupa’nın önemli araştırma grubu GfK‘nin bildirdiği son araştırma neticelerine göre, tüketicilerin çevreyle ilgili duydukları anketin yapıldığı 10 ülkede, hane sakinleri davranışlarında en çok: Çocuklardan (yüzde 45) Arkadaşlardan (yüzde 42) Eşlerden (yüzde 37) Ebeveynlerden (yüzde 19) Politikacılardan (yüzde 14) Medya’dan (yüzde 13) Ünlülerden (yüzde 9) etkilenmektedirler.

2020 yılı sonrası dünyada, yeni oluşumlara tabi olacağımız kaçınılmaz. Turizmde değişimlerin misafir talep dengelerinden başlayacağı da aşikardır. Nerden başlasam ve nasıl anlatsam. Bilmem anlamadığımı anlata biliyor muyum. Pandeminin getirisi kararsızlık içinde, kararlılık anlayışı hakim. İnternette dalgınlığın ve can sıkıntısı yapılan sörfleri bile, ciddiye alınarak haberler yapılmakta. İnsanlar en çok hangi sitelerde neleri daha çok boş boş ziyaret etmiş veya alışveriş trentleri istatistik haline getirilmekte. İşin garibi de şirket isimlerinde en çok beni görüntülemişler deyip havalara girip medyada paylaşımlara göndermesi. Bu söyleneler ve yazılanlarda belirsizliklerin bir an önce belirlenmesi konusunda, psikolojik baskıların dışa yansımasını görüyoruz aslında.

Milenyum her yüz yılda bir hastalıklarla değiştiğini. Aile şirketlerinin 25 ilâ 30 yılda bir güncellemelerine.  Dernek yönetimlerinin 3 yılda seçimini. Kurumsal işletmelerin yönetim cio su 5 yılda bir değişimi ile ilerlemenin dünya standartlarında olduğunu görürüz. İstatistik bilgilendirmelerin şirketlere yarar sağlayıcı ve  eğitimleri kalıcıdır. Güncel istatistikler ise, geleceğin şekillenmesinde haberci olduğu bilinmektedir.

Turizmin her dalının filizlenerek büyümesini görmenin tek yolu, kurumsallaşmaktan ve markadan  geçer. Düşünün bunca bankalar, alış veriş ve tedarik zincirlerinin yönetimi, marka ve kurumsal olmasa, acaba nasıl yönetilirdi. Bazı kurumsal firmaların, kişisel egolara yenik düşmesi demek, şirketin lav olmasıyla sonuçlanması demektir.

Kurumsallaşmanın ne demek olduğu ve cio özelliklerin nasıl olması gerektiği sorgulanmakta. CIO olmanın gerektirdiği nitelikler, hukuki alanda tarif edilmemiştir. Her bir anonim şirketin kendi gerçekliği, o şirketin CIO’sunun hangi nitelikleri taşıması gerektiğini belirler

Kurumsallaşma İçin Yapılması Gerekenle Görev ve iş tanımları net yapılmalıdır. Kurumsal kimlik tasarımı sade ve net olmalıdır. Kurum içi kurallar ve yönetim belirlenmelidir. Kurum içi iş akışı tespit edilmelidir.(personel, muhasebe düzeni, pazarlama ve satış) Kurumun temel ilkeleri belirlenmelidir. Yetki ve sorumluluklar tespit edilmeli ve verilmelidir, Yetki ve sorumluluklar taşıyabilecek tecrübeli ve profesyonel kişilere verilmelidir. Nihai kararlar istişare edilerek alınmalıdır.

Sistemin olmadığı yerde egoların ağırlığını tüm çalışanlar kaldırmak için çaba gösterir. Sürekli değişen yöneticiler ve personel sirkülesi  işetmeye bakış açısını belirler. Öyle ki uzun yıllar bu şirkette çalışanların, geçmişten gönümüze incelenmesi gereken ders niteliği taşımaktadır. İşinin ve kişinin sisteminde, kurumsal olmayan işletmelerin kaderi olmaya, bitmeyen mahkumiyetinde emekliliğe giden yolcularıdır. Demem o dur ki, sistem ve kurumsallık işletmeyi büyütmeye ve şirketin geleceği kaderini belirler. Bazen şirket yöneticisi firma sahiplerinin eserleri, kendileri çekildikten sonraki hiyerarşiyi yaşarken izlemelerinde yarar var.

Geleceğin turizmi; hak ettiği kurumsallığı ve marka olmanın farklılığını yaşasın. Kalitenin ve markanın hak ettiği değerleri, çalışanlarında geleceğin mesleği turizmde kalıcı olsun. Dünya standardında pandemi manifestosu ve sertifika başarısını, hizmet kalitesinin sürdüre bilsin.

Sevgi ve saygılarımla

Haydar ÇETİN

Side Noble Palace Hotel 

Genel Müdür

Turizm Site Kurucu Direktör

www.turizmgunlugu.net

haydarcetin@turizmgunlugu.net

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
“”