Vali Çuhadar, geçtiğimiz yıl merkez üssü Elazığ’ın Sivrice ilçesi olan 6,8 büyüklüğündeki depremden etkilenen Gerger ilçesine bağlı Gölyurt (Tillo) köyünü ziyaret ederek, TOKİ aracılığıyla köyde yapılacak olan afet konutları ile ilgili köy halkıyla bir araya geldi.

Ziyarete, Vali Mahmut Çuhadar’la birlikte, İl Özel İdare Genel Sekreteri Sami Işık, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Kadir Kandemir ve İl Afet ve Acil Durum Müdürü Osman Ertuğrul Altuğ katıldı.

Vali Mahmut Çuhadar ve beraberindeki heyet, ilk olarak Gerger ilçe girişinde İlçe Kaymakamı Emin Kaymak, Belediye Başkanı Erkan Aksoy ve ilçe yöneticileri karşıladı.

Gölyurt Köyünde ilk olarak Jandarma Karakolunu ziyaret eden Vali Mahmut Çuhadar, Jandarma’nın bölgede halkın huzur ve güvenliğine yönelik yürüttüğü çalışmalar ile genel asayiş uygulamaları hakkında bilgi aldı.

Ardından köydeki Aile Sağlığı Merkezine geçen Vali Mahmut Çuhadar, burada görevli doktordan Gölyurt Aile Sağlığı Merkezi tarafından vatandaşlara sunulan sağlık hizmetleriyle ilgili bilgi aldı.

Daha sonra Gölyurt İlk, Orta ve Çok Programlı Lisesini ziyaret ederek okul idarecileri, öğretmen ve öğrencilerle bir araya gelen Vali Mahmut Çuhadar, okul müdüründen eğitim ve öğretim faaliyetleri hakkında görüş alışverişinde bulundu. Ardından sınıfları tek tek gezerek öğrencilerle gelecekteki planları hakkında sohbet eden Vali Çuhadar, öğrencilere kendilerini en güzel şekilde geleceğe hazırlamaları konusunda tavsiyeler verdi.

Yapılan görüşmelerde stabilize okul yolunun acilen yapılması talimat veren Vali Mahmut Çuhadar, öğrencileri kışın çamur, yazın da tozdan korumak için Gölyurt Çok Programlı Lisesi yolunu kilitli parke taşıyla döşeyeceklerini söyledi. 

Okuldaki incelemelerinin ardından Vali Mahmut Çuhadar ve beraberindeki heyet, Gölyurt Köy meydanında vatandaşlarla bir araya gelerek, Sivrice depreminin etkilediği köyde TOKİ aracığıyla yapılacak olan 45 afet konutunun yer seçimi ve konutların projesi hakkında görüş alışverişinde bulunup sorun ve talepleri dinledi.

Vatandaşların tek tek not alan Vali Mahmut Çuhadar, “Depremin etkilediği Gerger ilçemize bağlı köylerde depremzedelerimizin günlük hayatlarının kolaylaştırılması ve vatandaşların dile getirdiği  sorun ve taleplerin bir an önce çözüme kavuşturulması için devlet olarak yoğun gayret sarf ediyoruz” dedi.

Kaynak: (PHA) - Perre Haber Ajansı