Milli görüş hareketinin iki numaralı ismi TBMM eski başkanlarından, eski bakanlardan ve MSP kurucu genel başkanı Süleyman Arif Emre vefatının yıl dönümünde mezarı başında sevenleri tarafından anıldı.

Aile yakınlarının, yanı sıra sohbetleriyle muhafazakâr çevrelerin itibar ettiği Hayati İnanç, Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul Şube Başkanı Mahmut Bıyıklı, AK Parti Üsküdar ilçe teşkilatı yönetim kurulu ve sevenlerinin hazır bulunduğu anma toplantısında Kur'an-ı Kerim okundu, Fatihalar okundu ve merhum Emre’nin hayatından kesitler anlatıldı.

Milli görüş hareketinin en önemli isimlerinden Süleyman Arif Emre, Adıyaman Besni'de (1923) yılında dünyaya geldi.

Hukuk Fakültesini Ankara’da bitirdi (1944). Ankara’da Avukatlık yaparken Hürriyet Partisi'nde başladığı siyasi hayatına Yeni Türkiye Partisi, Milli Nizam Partisi, Millî Selamet Partisi, Refah Partisi, Fazilet Partisi ve Saadet Partisi'nde devam etti.

Adıyaman (1965-1969) ve İstanbul milletvekili (1973-1977, 1977-1980, 1996-1999, 1999-2002) milletvekili seçilir.  Devlet Bakanlığı görevinde bulunurken Kıbrıs barış harekâtı gerçekleşir  (1974, 1977-1978). Süleyman Arif Emre, Osman Yüksel Serdengeçti’nin öğrencilik yıllarında başlayan arkadaşlığı ömür boyu devam eder.

Süleyman Arif emre Aruz ve heceyle şiir yazmayı  tercih etmiştir. Şiirlerini Suların Şarkısı (1989) ve Aşkın Aşkı (2005) adıyla kitaplaştırmıştır. Siyasette 35 Yıl adında bir de hatıra kitabı vardır.

"Artık Yeter" şiirini Süleyman Arif Emre Kıbrıs Mitinginde okuduğu ve büyük ilgi gördüğü tarihi bir anı olarak her zaman hatırlanmaktadır.

Şiirin redifi ve kafiyeleri, meydanlarda okunmaya uygun bir ses tonuyla okunan şiir şu:

Sabrımız artık yeter, merde merdan konuşur,

Hışm ile kından çıkar kılıç kalkan konuşur.

Hakk'a teslim olmuşuz cezbe-i Yezdan ile,

Latif DOĞAN ‘Pandemi en çok sanatçıları etkiledi’ Latif DOĞAN ‘Pandemi en çok sanatçıları etkiledi’

Kükreyen her na'rada Şâh-ı Merdan konuşur.

Ey fakir milletlerin kan emen zâlimleri,

Bizde şeref, bizde şan, bizde vicdan konuşur.

Haber:gapolay gazetesi