KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, AK Parti Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş ile Yeni Azerbaycan Partisi Genel Başkan Vekili ve MYK Başkanı Tahir Budaqov’u Cumhurbaşkanlığı makamında kabul etti.

Ziyaretten dolayı duyduğu memnuniyeti dile getiren KKTC Cumhurbaşkanı Tatar, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’e sevgi ve saygılarını iletti.

KKTC’nin 2023 yılında 40. kuruluş yıl dönümünü kutlayacağını kaydeden Cumhurbaşkanı Tatar, yıllar geçtikçe KKTC devlet yapısının güçlendiğini söyledi.

Azerbaycan, KKTC ve Türkiye’nin bir millet üç devlet olduğuna dikkat çekildi.

Kendilerini hep Türk dünyasının bir parçası olarak gördüklerini, Azerbaycan ve Türkiye Cumhuriyeti ile olan özel ilişkilerini “bir millet üç devlet” şeklinde ifade ettiklerini vurgulayan Cumhurbaşkanı Tatar; “Tarihimiz, geçmişimiz, bu coğrafyadaki varlığımız ve daha güçlü olabilmemiz için, bu münasebetlerin geliştirilmesi, yakınlığımızın daha da artması en büyük temennimizdir” diye konuştu.

KKTC’NİN ÖNEMİ DAHA ARTACAK

Dünyanın KKTC’ye uyguladığı izolasyon ile ambargoların kaldırılması ve geleceğe umutla bakılabilmesi için mücadele verdiklerini ifade eden Cumhurbaşkanı Tatar, değişen konjonktürle KKTC’nin bölgede öneminin daha da artacağını kaydetti.KKTC TÜRK DÜNYASININ PARÇASIDIR

“Tüm Türk dünyasının bir parçası olan KKTC’yi güçlendirmek ve yaşatmak, milli birliğin daha da ileriye götürülmesi için sizin desteğinize ihtiyacımız var” diye konuşan Cumhurbaşkanı Tatar, Türk Devletleri Teşkilatı’na gözlemci üye olarak kabulünün, KKTC’nin statüsünü yükselttiğini hatırlattı.

Cumhurbaşkanı Tatar; “Bu üyelik bizim için çok önemlidir. Çünkü bunlar aşama aşama örülen ve bizim varlığımızı geleceğe taşıyacak önemli siyasi kararlardır” diye konuştu.

Azerbaycan ile her zaman özel bir ilişkileri olduğunu, Azerbaycan’a her zaman destek verdiklerini ifade eden Cumhurbaşkanı Tatar, Karabağ’da şehit düşenlere Allah’tan rahmet dileyerek gazilere de şükranlarını sundu.

Kıbrıs milli davasının esasında bir Türklük davası olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Tatar, Anavatan Türkiye’nin her zaman hem ekonomik hem de siyasi olarak yanlarında olduğunu dile getirdi ve Kıbrıs’ın tarihiyle ilgili bilgiler aktardı. Cumhurbaşkanı Tatar Azerbaycan ile olan ilişkilerini ileriye taşımanın, kendileri için bir mutluluk kaynağı olduğunu da ifade etti.

Budaqov: “KKTC’nin elde ettiği başarılar bizi mutlu ediyor”

Yeni Azerbaycan Partisi Genel Başkan Vekili ve MYK Başkanı Tahir Budaqov da konuşmasında, KKTC’de olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Azerbaycan ile KKTC arasındaki ilişkilerin tarihi köklere dayandığını kaydeden Budaqov, Kıbrıs Türk halkının verdiği mücadele sonucunda bir devlet kurmasının ve elde ettiği başarıların, kendilerini mutlu ettiğini ifade etti.

KKTC’yi daha da yüceltecek adımların atılmasını ve KKTC ile Azerbaycan arasındaki ilişkinin geliştirilmesini umut ettiklerini dile getiren Budaqov, bu ziyaretin bundan sonra daha da geliştirilecek iş birliklerinin ilk adımını oluşturduğunu vurguladı.

Numan Kurtulmuş: “Yeni bir dönemin başlangıcı”

AK Parti Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş ise, KKTC’de bulunmaktan dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirerek her geldiğinde KKTC’nin biraz daha geliştiğini görmenin, kendileri için bir iftihar meselesi olduğunu söyledi.

Kurtulmuş; “Allah Kıbrıs Türklerini KKTC’ye ilelebet payidardık versin. Muzaffer bir halk olarak buradaki varlığınızı kıyamete kadar sürdürmenizi temenni ediyoruz.

BİR MİLLET ÜÇ DEVLETİZ

Biz ‘bir millet ve üç devletiz.’ Bu kardeşliği, bütün imkânları seferber ederek daha da kuvvetlendireceğiz” diyerek devletler arasında olan ilişkileri, siyasi partiler arasında da geliştirmenin yararlı olacağını söyledi.

Bugünkü ilk adımın gelişmesi ve Türk dünyasının diğer siyasi partilerinin de katılımıyla daha geniş bir birlikteliğe ulaşması yönündeki umudunu dile getiren Kurtulmuş, Türk Devletleri Teşkilatı’na gözlemci üyeliğin, KKTC için önemli bir adım olduğunu kaydederek; “Bu üyelik aynı zamanda bundan sonra KKTC’nin tanınması bakımından da yeni bir dönemin başlangıcıdır’ dedi.

Daha sonra Cumhurbaşkanlığında heyet Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’la hatıra resmi çekindiler.

Haber: GAP olay gazetesi

Editör: Zeynel abidin Kıymaz