Yerli düşünce derneği ve Uluslararası Aliya düşünce derneği onursal başkanı Yalçın Topçu 1994 yılında Bosna srebrennitsa’da sivil Boşnakların toplu katledilme, soykırım cinayetini asla unutmayacağız, unutturmayacağız da dedi.

TOPÇU ‘Hüseyin Cavid’i Unutmayacağız’ TOPÇU ‘Hüseyin Cavid’i Unutmayacağız’

Kurban bayramı vesilesiyle vesilesiyle Yerli Düşünce Derneği ve Dergisi mensuplarının bir araya geldiği dernek toplantı salonunda bayramlaşmanın yanı sıra gündem Bosna “Srebrenitsa Soykırımı” oldu.

Yerli Düşünce Derneği Onursal Başkanı ve Uluslararası Aliya Düşünce Derneği Onursal Başkanı Yalçın Topçu misafirlere hitaben yaptığı konuşma da şunları söyledi:

“Srebrenitsa’da yapılan soykırımın yıldönümünde 8372 şehidimizi saygı ve rahmetle anıyoruz.

Avrupa'nın ortasında Boşnak kardeşlerimize 11-22 Temmuz 1995 yılında yapılan JENOSİT’İ asla unutmayıp ve asla unutturmayacağız!..

Büyük komutan, devlet, siyaset bilgesi ve İnsanlığın İzzeti Aliya İzzetbegoviç'in dediği gibi dört yıllık tahrip eden savaşın ardından Bosna, halen daha iyileştirilmesi gereken yaralarla dolu.

Srebrenitsa kesinlikle bunların başında, en büyük ve en derin olanı, insanlığın silemediği, tarihin kara bir lekesidir.

Türkiye ve Türk Milleti; Boşnak kardeşlerinin uğradığı soykırım ve zulümlerin takipçisidir. Onların her alanda yanlarında olma ve asla yalnız bırakmama konusunda kararlıdır.

Bütün şehitlerimizi saygı ve rahmetle, gazilerimizi sağlık ve minnet dileklerimizle anıyoruz.” Dedi

Bayramlaşma sonrası Bosna’da şehit düşenlerin ruhuna Fatihalar okunarak dualar edildi.

Haber: GAP olay