Adıyaman Memur-Sen İl Temsilcisi, Eğitim bir-sen Şube Başkanı Ali Deniz, memurun alım gücünün düştüğünü söyleyerek, kamu çalışanlarının alım güçlerinin enflasyon karşısında korunabilmesi için eşel-mobil sisteminin getirilmesi gerektiğinin altını çizdi.

SANKO Üniversitesinde kayıt heyecanı SANKO Üniversitesinde kayıt heyecanı

Adıyaman Eğitim Bir Sen Adıyaman Şubesi İşyeri Temsilcileri toplantısında enflasyonun hayatımıza etkılerini değerlendiren Ali Deniz, "TÜİK tarafından açıklanan Nisan ayı enflasyon verilerine göre; Nisan enflasyonu yüzde 7,25, Ocak-Nisan enflasyonu yüzde 31,70, yıllık enflasyon yüzde 69,97 oldu. Nisan ayı itibariyle ise enflasyon farkı yüzde 22,51 olarak gerçekleşti. Pandemiye bağlı olarak gelişen ve devamında bölgesel ve küresel düzlemde oluşan siyasi krizlerin yansımasıyla enflasyon oranları; gerek aylık gerekse yıllık olarak son yıllarda görülmeyen düzeyde artış göstermiş ve yüksek enflasyon rakamlarına maruz kalmamıza neden olmuştur" ifadelerini kullandı.
"Çalışanların kamu emekçilerinin alım gücünün korunması gerekir"
Akaryakıt enerji, yakıt, emtia ürünleri tüketim ürünlerinde yaşanan fiyat artışları, başta kamu görevlileri olmak üzere sabit gelirlilerin alım gücünü ciddi oranda düştüğünü, gelir dağılımında adaletsizliği arttırdığını belirten Deniz, "Eşel-mobil sistemi devreye girmelidir. Memur-Sen olarak; fiyat istikrarını gerçekleştiren devlet, devletini her koşulda destekleyen millet şeklinde enflasyonla topyekun mücadele olmalı diyor, bu mücadelede başta kamu görevlileri olmak üzere sabit gelirlilerin alım gücünün korunması gerektiğini bir kez daha yineliyoruz" dedi.
)