Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Etnik ve Dini Oluşumlardan Sorumlu Bakanı ve Irak Türkmen Cephesi (ITC) Yürütme Kurulu Üyesi Aydın Maruf PKK'nın Irakta etkılı olduğu her yerleşim alanında halkı rahatsız huzursuz ettiğine dikkat çekerek PKK'nın Irak topraklarından çıkarılmasını istedi.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Etnik ve Dini Oluşumlardan Sorumlu Bakanı ve Irak Türkmen Cephesi (ITC) Yürütme Kurulu Üyesi Aydın Maruf, Türkiye'nin Irak'ın kuzeyinde terör örgütü PKK'ya yönelik operasyonunun bölgede barış ve huzur için yapıldığını söyledi.

Yalçın TOPÇU ‘MEŞRU MÜDAFAA HAKKIMIZI KULLANDIK’ Yalçın TOPÇU ‘MEŞRU MÜDAFAA HAKKIMIZI KULLANDIK’

"Biz Iraklı Türkmenler olarak her zaman Türkiye Cumhuriyeti'nin yanındayız" dedi. Türkmen Bakan, "Geçmişten bugüne kadar Türkiye Cumhuriyeti her zaman bölgede olan insanlara, vatandaşlara, bütün etnik gruplara, dini gruplara ayrım yapmadan büyük bir destek, büyük bir katkı sağlamıştır. Bölgede halkların Türkiyeye karşı derin bir sevgi ve saygısı vardır. Irak için en ideal ve örnek ülke Türkiyedir. Türkiyenin Irak'ta düzenlediği pançe-kilit operasyonuyla PKK'ya karşı yaptığı operasyon bölge halkı tarafından da destekleniyor ve Irak'ın huzuru için bu gereklidir"  dedi.