Cumhurbaşkanı Tatar burada yaptığı konuşmada, Bakü’de iş insanlarıyla birlikte olmaktan büyük mutluluk duyduğunu belirterek, “Hepinize göstermiş olduğunuz yakın ilgi, alaka ve dostluktan dolayı yürekten teşekkür etmek istiyorum” dedi.

Anavatan Türkiye Cumhuriyeti ve kardeş ülke Azerbaycan ile her zaman gönül birliği içerisinde olduklarını belirten KKTC Cumhurbaşkanı Tatar, Türkiye, Azerbaycan, KKTC, Kazakistan, Özbekistan ve Türkmenistan’ın oğuz boylarından geldiğini söyledi.

Aynı milletin fertleri evlatları olduklarını ifade eden Cumhurbaşkanı Tatar, nesilden nesile binlerce senelik kültürün, milli değerlerin, maneviyatın sürdürülmesi bakımından kendilerini hiçbir şeyin ayırmadığını, ayıramayacağını, milli birliğin ve beraberliğin büyük bir güç potansiyeli olduğunu vurguladı.

İki ülke arasındaki ekonomik ve ticari, turizm, inşaat, tarım ve eğitime yönelik projelerin hayat bulmasının önemine işaret eden Cumhurbaşkanı Tatar, çok önemli ve değerli çalışmaların yapılabileceğini söyledi.

Tarihten gelen gönül bağları olduğunu ifade eden KKTC Cumhurbaşkanı Tatar, aynı kültürü, aynı milli değerleri paylaşan insanların birbirleriyle daha yakın temas kurabileceğini belirtti. Siyasi sıkıntı dışında geçmişte buralara gelmenin kolay olmadığına dikkat çeken Cumhurbaşkanı Tatar, şimdi ise Bakü’den Türkiye Cumhuriyeti’ne haftada en az 50 uçak seferi olduğunu kaydetti. Türkiye’nin her yerinden de Ercan’a ulaşım olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Tatar, Azerbaycan’dan KKTC’ye, Türkiye üzerinden ulaşımın gerçekleştirilebileceğini söyledi. Bunun için çalışılması gerektiğini kaydeden Cumhurbaşkanı Tatar, “Siyasi destek de bunun arkasından gelecektir” diye konuştu.

Nihat Çifçi ‘Borçları ödeyeceğiz, yatırımda yapacağız’ Nihat Çifçi ‘Borçları ödeyeceğiz, yatırımda yapacağız’

KKTC’de başarılı üniversiteler olduğunu ifade eden Tatar, Azerbaycan’dan Türkiye Cumhuriyeti’ne giden öğrenci sayısının 35 binlere ulaştığına işaret ederek, KKTC olarak bundan pay almaları gerektiğini söyledi. Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev’in de, KKTC’de en az 3 bin öğrencileri olması gerektiğini söylediğini kaydeden. Cumhurbaşkanı Tatar, Azerbaycan’dan 3 bin öğrencinin KKTC’deki üniversitelerde eğitim görmesi durumunda bunun KKTC ekonomisine büyük katkısı olacağını aynı zamanda gençlerin arasındaki iletişimle iki ülke arasındaki bağların daha da güçleneceğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Tatar, “Çeşitli farklı projelerle aramızdaki bu kadim ve tarihi bağları güçlendirmek, daha ileriye taşıyabilmek hepimizin ülkemize ve milletimize olan bir borcudur, mükellefiyetidir, vazifesidir” diye konuştu.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev’in kendisine, “bundan sonra buraları daha sık ziyaret etmeniz lazım” dediğini kaydeden Cumhurbaşkanı Tatar, projelerin, etkinliklerin ilmek ilmek nakış gibi işlenmesi gerektiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Tatar, iki ülkenin iş insanlarının yaptığı ortak işlerin altyapısının oluştuğunu görmekten memnuniyet belirtti.

Kaynak:KKTC Cumhurbaşkanlığı haber portalı

Editör: Zeynel abidin Kıymaz