KKTC milli Olimpiyat komitesi başkanı Dursun Koç beraberindeki heyetle KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ı ziyaret etti.

Ziyarette Cumhurbaşkanı Tatar ‘“Uluslararası platformlarda yer alabilmemiz için mücadeleye devam edeceğiz” dedi.

Cumhurbaşkanı Tatar Milli Olimpiyat komitesini kabulde yaptığı konuşmada, yıllardır verilen mücadele sonucu farklı federasyonların da bünyeye katılmasıyla Milli Olimpiyat Komitesi’nin önümüzdeki süreçte daha da gelişmesini temenni ederek KKTC’nin tanıtılması ve hak ettiğimiz saygıyı görebilmemiz için çeşitli platformlarda uluslararası bir diploması yürütüldüğünü ve mücadelemizin sürdüğünü söyledi.

KKTC’nin Türk Devletler Teşkilatı’na gözlemci üye olarak kabul edilmesine atıfta bulunan Cumhurbaşkanı Tatar, Anavatan Türkiye’nin elindeki imkânları en iyi şekilde değerlendiğini ifade etti. Cumhurbaşkanı Tatar, İslam İşbirliği Teşkilatı’na gözlemci üye olmamız dolayısıyla Konya’da düzenlenen İslami Dayanışma Oyunları’na gençlerimizin katılamadığını ancak orada kendisinin yaptığı temaslar sonrasında önümüzdeki süreçte KKTC gençliğinin de böyle etkinliklerde yer alabilmesi için girişimlerde bulunulduğunu anımsattı.

KIBRISTA İKİ EGEMEN DEVLET VARDIR

Kıbrıs’ta iki ayrı devlet ve iki ayrı halk olduğunu artık tüm dünyanın bildiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Tatar, ayrı halkın temsilcilerinin uluslararası platformlarda yer alabilmelerinin en doğrusu olduğunu ancak bazı teşkilatlardaki hukuki nedenler dolayısıyla sorun yaşandığını söyledi. Birleşmiş Milletler ’de neredeyse 60 yıl önce alınan karar dolayısıyla Kıbrıs Türkeri’nin böyle bir muamele gördüğünü ve uluslararası camiada hak ettiğimiz yeri alamadığımızı belirten Cumhurbaşkanı Tatar, “Hiç pes etmeden bu mücadelemizi devam ettireceğiz. Milli Olimpiyat Komitemiz de bu bağlamda önemli bir kurumumuzdur. Farklı platformlarda yer alabilmemiz, sesimizi duyurabilmemiz için mücadeleye devam edeceğiz. Varlığımızı kabul ettirene dek katılamadığımız yerlerde de tepkimizi koymaya devam edeceğiz. Kendi dinamiklerimiz, federasyonlarımızla birlik ve beraberlik içinde mücadelemizi sürdüreceğiz” dedi.

DEVLET İMKANLARI ÖLÇÜSÜNDE YANLARINDA YER ALACAĞIZ

Cumhurbaşkanı Tatar, devletin imkânları ölçüsünde federasyonların yanında olacağına değinerek komiteye ve tüm federasyonlara çalışmalarında başarılar diledi.

Milli Olimpiyat Komitesi Başkanı Dursun Koç, kasım ayında gerçekleşen genel kurul sonrası oluşan yeni yönetimin bugün Cumhurbaşkanı Tatar’a nezaket ziyaretinde bulunduğunu belirterek komitenin kurumsallaşması ve olimpiyat evinin yapımı için sürecin başlatılması konusunda destek istediklerini ifade etti.

Kaynak: KKTC Cumhurbaşkanlığı haber portalı

Editör: Zeynel abidin Kıymaz