Adıyaman genelinde devam eden yatırımların koordineli bir şekilde sürdürülebilmesi, kamu kurum ve kuruluşları arasındaki koordinasyonun sağlanması amacıyla düzenlenen 2022 yılı 2. dönem İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı Vali Mahmut Çuhadar Başkanlığında Valilik Konferans Salonunda gerçekleştirildi.

Vali Mahmut Çuhadar Başkanlığında gerçekleşen toplantıya TBMM Milli Savunma Komisyonu Başkanı ve Adıyaman Milletvekili Ahmet Aydın, Adıyaman Belediye Başkanı Dr. Süleyman Kılınç, Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Turgut, Vali Yardımcısı Abdülhamit Karaca, İlçe Kaymakamları, İlçe ve Belde Belediye Başkanları, Yatırımcı Bölge Müdürleri, ildeki kamu kurum ve kuruluşların amirleri ile STK Başkanları katıldı. Toplantıda, il ve ilçelerde yürütülen yatırımların geldiği aşama hakkında ilgili kurum amirleri ile bölge müdürlerinden detaylı bilgiler alınarak değerlendirildi.

Açılış konuşmasında Adıyaman Valisi Mahmut Çuhadar, "Sosyo-ekonomik gelişmelerin izlenmesi, koordinasyonu, yerel ve bölgesel kalkınma bakımından değerlendirilmesinin yapıldığı İl Koordinasyon Kurulu Toplantısına hoş geldiniz. 2022 yılı birinci dönem itibarıyla, ilimizde merkezi ve yerel yönetim olarak 27 kamu kurum ve kuruluşunca 249 proje uygulanmakta. Projelerin toplam tutarı 23.7 milyar lira’dır. 2022 yılı programı 1.5 milyar lira, 2022 yılı birinci dönem itibarıyla 307 milyon lira harcama yapıldı % 20,3 nakdi gerçekleşme sağlandı ”dedi

"22 milyon lira harcama yapıldı "

2021 yılı programlarında 214 işin yer aldığının altını çizen Adıyaman Valisi Mahmut Çuhadar “Proje bedeli Proje bedeli yaklaşık 23.4 milyar lira olan bu işler için önceki yıllarda 3.8 milyar lira harcanmış. 2022 yılında ise 1.3 milyar lira ödenek kullandırılması öngörülmüş olup, 2022 yılı 1. Dönem itibariyle bu ödeneğin 285 milyon lira’sı harcandı.

Bu harcamayla ulaşılan nakdi gerçekleşme düzeyi %21,7’dir. Belediyelerimizin ise programlarında bulunan 35 adet işin proje bedeli 263 milyon lira’dır. Bu işler için 2022 yılında 198.7 milyon lira ödenek kullandırılması öngörülmüş ve 1. dönem itibariyle 22 milyon lira harcama yapılarak yüzde 11,1’lik nakdi gerçekleşme sağlanmıştır. 2022 yılında yapılan çalışmalar sonucunda toplam 249 adet projenin 9 tanesi bitirilmiş, 147 proje devam etmekte, 91 proje ihale ve sözleşme aşamasında olup 2 proje tasfiye edilmiştir “dedi.

"Sorunların konuşulduğu, tartışıldığı bu tür toplantılarımızı önemsiyorum, katılmaya da çalışıyorum"

AK parti Adıyaman Milletvekili Ahmet Aydın, 2022 yılı 1. dönem 2. İl Koordinasyon Kurulu toplantısının Adıyaman’a hayırlı olmasını dileyerek başladığı  konuşmasında “sorunların ihtiyaçların konuşulduğu benzer toplantılarımızı çok önemsiyorum. Özellikle ilimizde devam eden sulama projelerini çok önemsiyoruz.  Adıyaman’da devam eden çok önemli sulama projelerimiz vardır. Çetintepe barajı toplamda 555 bin dekar arazi sulayacak, bunun yaklaşık 230 bin dekarı Besni ilçemizde Keysun ve Kızılin ovasında olacaktır. Bu projenin de baraj inşaatı bitti ve su tutmaya başlandı, Koçali Barajı 187 bin dönüm araziyi cazibe ile sulayacak şehrin içme suyu ihtiyacını da karşılayacaktır.

Yalçın Topçu 'RAHMET DİLİYORUM' Yalçın Topçu 'RAHMET DİLİYORUM'

Gömükan barajımız 87 bin dekar araziyi sulayacaktır. Kâhta Büyük çay Barajı ile birlikte 100 bin dekar arazi böylece cazibe ile sulayacaktır.

Yapımı devam eden barajlarımızın bir an önce bitirilerek hizmete sunulması için Ankara’da Bakanlıklarımız nezdinde yoğun gayret içerisindeyiz" dedi.   

Haber: GAP olay