Merinos Holding Yön. Kur. Başkanı Ali Erdemoğlu

‘Mehmet Erdemoğlu ilkeleriyle yaşıyor’

Erdemoğulları holding kurucusu merhum işadamı Mehmet Erdemoğlu vefatının 16.yılında sevenleri tarafından anılıyor.

Vefatının 16.yılında doğum yeri olan Adıyaman’ın Besni ilçesinden ilçe protokolü Kaymakam Çağlar partal, jandarma komutanı, emniyet müdürü, milli eğitim müdürü, hastane başhekimi başta olmak üzere, ilçenin siyasi parti ve STK temsilcileride Gaziantep Erdemoğlu Holding’de Ali Erdemoğlu’nu ziyaret ederek Mehmet Erdemoğlu’nu andılar.

CHP Adıyaman eski milletvekili Celal Topkan’ın Ankara’dan katılımının yanı sıra yurdun birçok yerinden gelen misafirler, Merinos’ta bir araya geldi.

ALİ ERDEMOĞLU DUYGULUYDU

GAP gazeteciler birliği genel başkanı Zeynel Abidin Kıymaz 23 yıl önce Mehmet Erdemoğlu’ ile çekilmiş bir resmi arşivinden çerçeveleterek getirip hediye etti. Resmi inceleyen oğul Ali Erdemoğlu çok duygulandığını ifade ederek, Kıymaz’a teşekkür etti.

Zeyel Abidin Kıymaz: Rahmetli Sosyal ilişkilerinde de çok başarılıydı

GAP gazeteciler birliği genel başkanı Zeynel Abidin Kıymaz Mehmet Erdemoğlu’nun sadece iş alanında değil, sosyal ilişkilerde de son derece başarılı olduğunun altını çizerek şunları söyledi ‘… Rahmetli ile 90 lı yılların başında dostluğumuz başladı, zamanla ben onu ziyaret ediyordum, o da beni ziyaret ediyordu. Aramızda yaş farkı çok olmasına rağmen son derece mütevazı biriydi. İnsanları kırmamak üzmemek için özel çaba gösterirdi. Mekânı cennet olsun’ dedi.

Celal TOPKAN ‘HUZUR VE BARIŞ İÇİN ÇABALIYORDU’

CHP Adıyaman eski milletvekili Celal Topkan Mehmet Erdemoğlu’nun toplumsal barışı artırmak için özel çaba gösterdiğine dikkat çekerek şunları söyledi ‘.. Merhum Besinlilerin bir ağabeyi büyüğüydü. Toplumsal barışa katkı sunmak için çabalardı. İş alanında kazandıklarını Besni’ye yatırım yaparak, hayır kurumlarına yardım ederek çaba gösterdi. Mehmet abinin bize mirası oğulları oldu. Oğulları Ali bey olsun İbrahim bey olsun onun ilkelerini yaşatmak için çaba gösteriyorlar.

Çağlar Partal( Besni Kaymakamı): Besni’de her gün ondan bahsedildiğini fark ettim

Besni ilçesinde göreve başladığım süre 3-4 ay gibi kısa bir süre oldu. İlk günden beri Mehmet Erdemoğlu’ndan bahsediliyor. Besni ilçemize ve birçok yere yaptıkları yurtlar, okullar, taziye evleri ve yardımlarla vatandaşların duasını alan biri. Mekânı cennet olsun

Hasan Emre (Yazar-Şair):  BİLGE İNSAN MEHMET ERDEMOĞLU’NA RAHMET DİLİYORUM

Kırık Gönüller Mimarı, Mahzun Kalpler Limanı, Besni’li Bilge insan Sayın Mehmet Erdemoğlu’nu anmak için Besni'den Gaziantep’e çok yoğun katılım gördüm gurur duydum. Besinliler vefakâr insanlar olduklarını bir kez daha burada gözler önüne serdiler.

Ali ERDEMOĞLU (Erdemoğulları Holdin Yön. Kur. Başkanı) : SEVENLERİ BİZİ YALNIZ BIRAKMADI

Aradan 16 yıl geçmiş, buna rağmen her geçen yıl babamız, toplumda daha fazla gündem oluyor, anılıyor konuşuluyor. Babamızın ilkeleri vardı. Bizlerde evlatları olarak o ilkelleri yaşatmak için çaba gösteriyoruz. Babamız bir nevi aramızda ilkeleriyle yaşıyor. Besni’nin hemen hemen bütün bürokratları, siyasileri, STK temsilcileri, Adıyaman’dan, Gaziantep’ten, İstanbul’dan, Ankara’dan yurdun çeşitli yerlerinden sevenleri bizim bu duygulu günümüzde bizlerin bir nevi hüznünü paylaştılar. Hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyorum ‘dedi.

Erdemoğlu Holdingde misafirlerle yenilen öğle yemeği sonrası, mezarlığa gidilerek Gaziantep’te Rahmetli Mehmet Erdemoğlu mezarı başında anıldı, yoğun katılımlı anma programında rahmetliye Fatihalar okundu. Oğul İbrahim Erdemoğlu babası Mehmet Erdemoğlu’nun ilkelerini mezarı başında okuyarak o ilkelere bağlı çalıştıklarını ifade etti.

Mehmet Erdemoğlu :

1931 Doğum, Malatya Besni ilçesi

İlkokul yıllarından itibaren dokuma ustasının yanında çalıştı

1970 Gaziantep, ticaret hayatına giriş

1983 Halı üretimi

1999 Dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından hayırseverlik ödülü

2000 TBMM Üstün Hizmet Ödülü

2003 Yılında GAP OSCAR Yılın En başarılı işadamı ödülü

16 Aralık 2006 Vefat

İnsan onurunu en yüksek düzeyde tutarak, öğrenmek, çalışmak ve üretmek temelleri üzerine kurduğu yaşamının öyküsü 2010 yılında bir anı kitabı haline getirilerek yayınlanmıştır.

İlkeleri

Asla yalan söylemeyin.

Hiçbir zaman dürüstlükten şaşmayın.

Kimseyi azarlamayın ve hor görmeyin.

Kimsenin işine müdahale etmeyin.

Bitmiş işi bozmaya çalışmayın.

Ödemelerinizi söz verdiğiniz zamanda yapın.

İşçinin parasını alın teri kurumadan ödeyin.

Pazarlık yaptığınız işten ödeme sırasında, tekrar para kesmeyin.

Söz ağızdan çıkar. Anlaşma yaptığınız bir alışverişten zarar etseniz bile dönmeyin.

Herkese karşı hoşgörülü olun.

Ailenize daima sahip çıkın.

Eş, dost ve akrabalarınızı bırakmayın.

Kapınıza gelen kimseyi geri çevirmeyin.

Başkasını kendiniz bilin; öyle bakın.

Servetin sınırı yoktur, mükafatı vardır.

İşinize, insanınıza, vatanınıza, devletinize, bayrağınıza sahip çıkın.

Kaynak: GAP olay gazetesi