Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ve beraberindeki heyeti kabul ederek görüştü.

“Kıbrıs’ta yeni zemin ve siyaset şekillenirken son yıllarda yapılan çalışmalar netice vermektedir”

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar kabuldeki konuşmasında, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) güçlü bir heyetle KKTC’ye gösterdiği ilgi ve yakınlıktan dolayı duyduğu mutluluğu dile getirerek lider bir ülke olarak Türkiye Cumhuriyeti’nin dev projelere imza atmasını ve TOBB’un girişimlerini memnuniyetle takip ettiklerini kaydetti.

Kıbrıs Türk Ticaret Odası’nın çeşitli platformlarda yer alabilmesinin önemli gelişmeler olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Tatar, son yıllarda yapılan çalışmaların netice vermekte olmasının ve iki devletin egemenliğinin esas olarak kabul edilmesiyle bir antlaşmaya varılabileceğine ilişkin Kıbrıs’ta yeni zemin ve siyasetin şekillenmekte olmasının memnuniyet verici gelişmeler olduğunu ifade etti.

Cumhurbaşkanı Tatar, başta Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın desteği ve girişimleriyle KKTC’nin adının dünyada daha da duyulmasının siyasi zemini Kıbrıs Türk tarafının lehine çevirdiğini kaydetti. Federasyon ve içerdiği tehlikelerin artık geride kaldığını ifade eden Cumhurbaşkanı Tatar, yeni siyaset ile KKTC’nin güçlenmesinin önemine işaret etti.

Önemli olanın potansiyeli yakalamak olduğunu belirten Cumhurbaşkanı, tarımsal üretim, yükseköğretim gibi bölgenin zenginliklerinin Doğu Akdeniz’de bir Türk devleti olarak KKTC’nin potansiyelini oluşturduğunu söyledi. Bu potansiyeli yaratırken ve ülkenin sosyal ve ekonomik yapısını güçlendirirken yapılan iş birliğinin önemine değinen Cumhurbaşkanı Tatar, daha güvenli ve refahı yakalayabileceğimiz bir gelecek için çalışmaya devam edileceğini söyledi. Uygulanan ambargoları ve engelleri dolaylı yoldan birlik içinde aşabilmek için birtakım proje ve çalışmaların olduğunu dile getiren Cumhurbaşkanı Tatar, TOBB ve KTTO’nun iş birliğinin öneminin altını çizdi.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ise, KKTC ile Türkiye Cumhuriyeti’nin ekonomik ilişkilerinin gelişmesine büyük önem verdiklerini belirterek ortak odanın kurulduğunu belirtti ve Kıbrıs Türk halkının daha da zenginleşmesine yönelik her türlü katkıyı vermeye hazır olduklarını söyledi. KKTC ekonomisinin dünya ekonomisine entegre olması için uğraş verdiklerini söyleyen Hisarcıklıoğlu, Kıbrıs Türk halkına 2004 yılında verilen sözlerin tutulmamasından dolayı duydukları rahatsızlığı ifade etti ve TOBB olarak vizyonları ve çalışmaları hakkında Cumhurbaşkanı Tatar’a bilgi verdi.

Kıbrıs Türk Ticaret Odası ile yakın ilişkilere de işaret eden Hisarcıklıoğlu, iş insanlarının karşılıklı yakınlaşmaları ve ortak konferans düzenlemeleri konusunda çalışmalar yaptıklarını anlattı. Yatırım ortamlarının geliştirilerek KKTC’nin yatırım konusunda dünyanın cazip bir yeri haline gelmesi konusundaki çalışmalara Cumhurbaşkanı Tatar’ın da destek verdiğini kaydeden Hisarcıklıoğlu, ekonomik reformların ve KKTC’nin dünya ile bütünleşebilmesi yönündeki çalışmaların önemini dile getirdi.

Hisarcıklıoğlu ayrıca konuşmasında, Macaristan’ın da dahil olduğu 6 Türk cumhuriyetinin katılımıyla 17 Şubat’ta İstanbul’da gerçekleşecek olan ortak Türk Ticaret Sanayi Odası Genel Kurulu’nda Kıbrıs Türk Ticaret Odası’nın gözlemci üye olmasını onaylayacaklarını açıkladı.

Kabulde, Cumhurbaşkanı Özel Kalem Müdürü Dr. Çağın Zort da hazır bulundu.

Kaynak:KKTC Cumhurbaşkanlığı haber portalı