Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu; Kırım’ın yasa dışı ilhakı, Halk Ozanı Aşık Veysel’in vefatının seneyi devriyesi ve Nevruz Bayramı nedeniyle yaptığı konuşmada;

“1994'te imzaladığı Budapeşte Memorandumu'nu çiğneyen Rusya, öncesinde işgal ettiği Kırım’ın ilhakı ile ilgili yasal olmayan yasayı 21 Mart 2014 de törenle imzalamıştı.

Türkiye; bu yasa dışı işgalin ve ilhakın yıldönümünde, Ukrayna’nın egemenliğine ve toprak bütünlüğüne olan desteğini kararlı bir şekilde ifade etmektedir.

Kırım’ın kadim halkı, Kırım Tatar Türklerinin öz vatanları Kırım’da, esenlik içinde kültür ve kimliklerini muhafaza ederek yaşamaları için Türkiye her daim destek olmaya devam edecektir.

Çünkü Kırım Tatarsız, Tatar Kırımsız Olamaz!..

Yediden yetmişe milletçe gururumuz ve müştereğimiz olan, insanımızın doğaya, insana, hayata ve vatan sevgisine olan bakışını, duygularını sazına ,sözüne ve türkülerine en güzel şekilde yansıtan, “Benim sâdık yârim kara topraktır!.” diyerek 21 Mart 1973 de Hakka yürüyüp, sadık yari kara toprak ile buluşan, Nevruz Şairi olarak da ,bilinen Aşık Veysel Şatıroğlu’nu vefatının yıldönümünde, vasiyetini yerine getiren dostları olarak saygı ve özlemle hatırlıyor, rahmetle, minnetle ve Fatiha’larımızla anıyoruz.

BM Genel Kurulu tarafından da “Dünya Nevruz Bayramı" olarak kabul edilen 21 Mart Nevruz Bayramı, Türk Dünyası ve halklarının tamamı için zengin, köklü ve tarihi bir geçmişe sahiptir.

Alkayış ‘Darbecileri bir kez daha kınıyorum’ Alkayış ‘Darbecileri bir kez daha kınıyorum’

Baharın, barışın, yeniden dirilişin, bereketin, birlik ve beraberliğin, sevginin simgesi olan Nevruz Bayramının, Türk Dünyası ve bütün insanlığın esenliğine vesile olmasını diliyor, en içten dileklerimle kutluyorum.” ifadelerine yer verdi.