"Asrın felaketi" olarak nitelendirilen Kahramanmaraş merkezli depremler sonrası büyük yara alan Adıyaman’ın yeniden ayağa kaldırılması için tasarlanan ve 8 aydır üzerinde hassasiyetle çalışılan "Adıyaman Meydan ve Çevresi Kentsel Düzenleme Projesi"nin ana detayları açıklandı.

Bakan Özhaseki  Adıyaman'da Şahin ailesini ziyaret etti Bakan Özhaseki Adıyaman'da Şahin ailesini ziyaret etti

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından projelendirilerek şehir merkezinin çehresini değiştirecek "Adıyaman Meydan ve Çevresi Kentsel Düzenleme Projesi" bilgilendirme toplantısı Valimiz Sayın Dr. Osman Varol başkanlığında gerçekleştirildi.

Toplantıya İlimiz Milletvekili Hüseyin Özhan, Belediye Başkanı Abdurrahman Tutdere, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Uzmanları, STK Başkanları ile diğer yetkililer katıldı.  

Hayata geçirilecek proje ile 6 Şubat depremlerinde ağır yara alan ilimiz, belirlenen rezerv alanlarında şehrimizin dokusuna uygun modern bir mimari ile yeniden inşa ediliyor. Her metrekaresi özenle tasarlanan proje ile çarşı bölgesi yepyeni bir soluk alacak ve kentin o eski güzel ve canlı günlerine kavuşması için şehir yeniden inşa edilecek. 

İlimizdeki basın yayın kuruluşlarının sahip ve temsilcileri ile bir araya gelen Valimiz Sayın. Dr. Osman Varol, projenin detaylarını açıkladı.   

Projeyle ilgili bilgiler veren Valimiz Sayın Dr. Osman Varol, ilk etapta projenin küçük bir meydan projesi olarak tasarlandığını ancak Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız tarafından projenin genişletilerek kale etrafını ve şehir merkezini de içine alacak şekilde revize edildiğini ifade etti. 

Bu proje alanında uzman, ülke çapında birçok önemli projeye imza atmış bir ekip tarafından hazırlanmıştır. 

Tarihi süreç içerisinden birçok medeniyete ev sahipliği yapan kadim şehrimizin, Türkiye Yüzyılı'mıza yakışır bir anlayışla yeniden ihya ve inşa edileceğini belirten Valimiz Sayın Dr. Osman Varol, “Şehrimizin kimliğini ve kültürünü yansıtarak dokusunu muhafaza edecek bu projenin hazırlanmasında başta Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımız olmak üzere, İlimiz Milletvekillerine, Adıyaman Belediyemizin eski ve yeni yönetimine ve emeği geçen tüm paydaşlarımıza çok teşekkür ediyor, projenin ilimize hayırlı olmasını diliyorum"dedi.

Editör: Zeynel abidin Kıymaz