Cumhurbaşkanı baş danışmanı , eski kültür bakanı Yalçın Topçu 20 Ocak’ta bağımsızlık günü nedeniyle Bakü Azadlık meydanında katledilen Azerbaycan Türkleri ve 44 gün savaşıyla Karabağ mücadelesinin yıl dönümünde şehit ve gazileri yayınladığı mesajında Rahmet ve minnetle andı.

Topçu yayınladığı mesajında şunları söyledi ‘

“Bir milletiz, iki devlet

Aynı arzu, aynı niyet.

Her ikisi cumhuriyet

Azerbaycan-Türkiye”

Şanlı Vatan Can Azerbaycan'ın bağımsızlığı için 20 Yanvar Katliamında ve Karabağ’ın azatlığı için 44 gün savaşında şehid olan kahramanlarımızı rahmetle anıyor, gazilerimize sağlık ve esenlikler diliyorum.

20 Yanvar 1990 – “Kara Ocak” :

Sovyet Rusya ordusunun, Ermenileri korumak bahanesi ile Bakü ve diğer şehirlerde kadın ve çocuk ayrımı gözetmeksizin Azerbaycan halkına karşı işlediği   “insanlık suçunun” adıdır.

20 Yanvar Faciası aynı zamanda Kahraman Azerbaycan Halkının, hürriyeti ve aziz vatan toprakları için top yekün ayağa kalktığı “milli şahlanış” günüdür.

Allah’a şükürler olsun ki, 44 Günlük Azatlık Savaşının Muzaffer Baş Komutanı Cenap İlham Aliyev’in demir iradesi ve yüksek liderliği ile artık Can Azerbaycan bölgesinde ve dünyada her kesin gıpta ile takip ettiği büyük bir devlet olarak dünya durdukça üç renkli bayrağının altında var olacaktır.

Azərbaycan xalqına, Şanlı Ordusuna, Muzaffer Başkomutanı İlham Aliyev’e ve daim olan Azerbaycan Türkiye qardaşlığına eşk olsun!.. ‘dedi.

(1990 yılının 19 Ocak'ını 20 Ocak'a bağlayan gece Moskof tankları Bakü sokaklarına girerken, 35.000 Rus askeri de şehri işgal etti.
20 Ocak sabahı, Azadlık Meydanı kan gölü halindeydi. Kadın ve çocuklar da dahil olmak üzere 170 soydaşımız bütün dünyanın gözleri önünde Moskof tarafından hunharca katledilmiş, 800'den fazlası ağır yaralanmış, onlarcası ise gemilere bindirilip Hazar denizinin karanlık sularında batırılarak yok edilmişti
Rahmetle anıyoruz...)

Haber: GAP olay