Kıbrısta Tuzla köyünde 1956-1974 yılları arasında Şehit düşen 21 Kıbrıs’lı Türk, Tuzla Şehitliği’nde düzenlenen törenle anıldı.

Sait Göksu ‘Memleketimize Tekrar Döneceğiz’ Sait Göksu ‘Memleketimize Tekrar Döneceğiz’

Protokol sırasına göre çelenklerin konmasıyla başlayan törende, Saygı duruşu ve ardından Saygı atışı yapıldı, İstiklal Marşı eşliğinde Bayraklar göndere çekildi.

Törende daha sonra Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre konuşma yaptı.

KKTC Milli meclisi başkanı Zorlu Töre törende yaptığı konuşmasında, Kıbrıs Türk halkının büyük direnişler göstererek bu günlere geldiğini hatırlatarak, bu uğurda Tuzla’da şehit düşenleri rahmetle andı, hayatta olanlara sağlıklı ömürler diledi.

Kıbrıs Türk halkının ulaştığı en büyük zirvenin, 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramının gerçekleşmesi olduğuna vurgu yapan Töre, özgürlük ve bağımsızlığın her şeyden önemli olduğunu kaydetti ve bunlardan vazgeçmenin asla mümkün olmadığını belirtti.

“Bağımsızlıktan taviz vererek, Türkiye’nin etkin ve fiili garantisinden vazgeçerek Kıbrıs’ta bir barışa ulaşılamaz” şeklinde konuşan Zorlu Töre, “ Kıbrıs’ta eğer bir anlaşma olacaksa 2 eşit egemen devlete dayalı, bir anlaşma olacak ve Türkiye’nin etkin ve fiili garantisi de sulandırılmadan devam edecek” dedi

Kaynak: kktc milli meclisi sayfası