15 Temmuz Şehitleri Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Haftası etkinlikleri kapsamında, öğle namazın ardından Yeni Pınar Cami'nde düzenlenen programa, Vali Aykut Pekmez, Garnizon Komutanı Albay Hüseyin Gürfidan, Belediye Başkanı Süleyman Kılınç, Cumhuriyet Başsavcısı Bozan Çevik, Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Turgut, İl Jandarma Komutanı Albay Ercan Atasoy, İl Emniyet Müdürü Metin Alper, Siyasi Parti Başkanları, kurum amirleri, Jandarma ve emniyet personeli ile şehit aileleri ve gaziler katıldı.

Burada, 15 Temmuz ve şehitler için yapılan hatim duasının ardından mevlit okundu.

Vali Aykut Pekmez,15 Temmuz konulu resim sergisinin açılışının ardından yaptığı açıklamada,15 Temmuz tarihin en önemli dönüm noktası olduğunu belirterek, "15 Temmuz tarihimizde önemli dönüm noktalarından birisi aziz milletimiz tarih boyunca olduğu gibi 15 Temmuz 2016'da vatan, bayrak, ezan, söz konusu olduğunda gözünü kırpmadan şahadete yürüdüğünü bu ülkenin işgal edilemeyeceğini tüm dünyaya meydanları doldurarak ellerinde sadece Türk bayrakları varken tanklara uçaklara bombalara siper olarak gösterdi." dedi.

Adıyaman Belediye Başkanı Süleyman Kılınç, ise,"Bu hainler içimize hiçbir zaman bitmeyecek toplum olarak 15 Temmuz’da darbeye geçit vermedik. Vatandaşlar olarak elimizden gelen her şeyi yaptık. Ülkeyi bu hainlere cuntacıları teslim etmedik. 4 tarafımızın düşmanlarla çevrili olduğunu her zaman görüyoruz. Ama biz Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak güçlü bir devletiz. Kim nereden bizi yıkmak istese bile onların önüne dur diyebilecek Türk halkı olduğunu da bilmelerini isteriz. Bugün yine meydanlarda olup demokrasiye nasıl sahip çıktığımızı göstereceğiz." şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından katılımcılar, Demokrasi Pakı'nda 15 Temmuz resim sergisini gezdi.