Koronavirüs tedbirleri kapsamında 29 Nisan ile 17 Mayıs tarihleri arasında uygulamaya konulan sokağa çıkma yasağında hizmetleri durdurulan semt pazarları kontrollü bir şekilde yeniden hizmet vermeye başlıyor.

İçişleri Bakanlığı tarafından 81 ile gönderilen genelgeye göre; Tam kapanma dönemi içerisinde olan 8 ve 15 Mayıs tarihlerine denk gelen Cumartesi günleri 10.00 ile 17.00 saatleri arasında sadece yaş sebze meyve ihtiyaçlarının temin edilmesi amacıyla semt pazarlarının belirlenen noktalarda açılabileceği ve vatandaşların da en yakın pazara direk alışveişr yapabileceği bildirildi.

Adıyaman Belediyesi hazırlıklarını tamamladı

Yayımlanan genelgede alınan kararlar doğrultusunda yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren Adıyaman Belediyesi yetkilileri, kısıtlama süresi içerisindeki Cumartesi günleri 10.00 ila 17.00 saatleri arasında kurulacak olan pazarlarda sadece yaş sebze ve meyvelerin satılacağını dile getirerek, alınan kararlarla ilgili şu bilgileri paylaştı: “Kontrollü giriş ve çıkışların sağlanacağı Pazar yerlerinde temizlik ürünleri, giyim, züccaciye, oyuncak, süs eşyası, çanta gibi ürünlerin satışına izin verilmeyecek. Ayrıca tezgahlar arasındaki mesafe de en az 3 metre olacak. Zabıta ekiplrimiz tarafından denetimlerin sıkı tutulacağı Pazar yerlerinde maske ve sosyal mesafe kurallarının yanı sıra ambalajsız satılan yaş sebze ve meyvelerin tüketicilerce temas edilmeden, doğrudan pazarcı esnafı tarafından hijyen koşullarına dikkat edilerek paketlenmesine hassasiyet gösterilecek. Tüm vatandaşlarımızdan kurallara harfiyen uyulmasını rica ediyoruz.”

Pazar noktaları belirlendi

8 Mayıs ve 15 Mayıs tarihlerinde Adıyaman’da kurulacak semt pazarları için 5 farklı bölgede belirlenen noktalar şöyle:

-Altınşehir Mahallesi 3017 sokak (normal dönemde Pazartesi pazarının oldu yer),

-Karapınar Mahallesi ile Yeni Sanayi Mahallesi kesişim noktası olan Bağdere Caddesi (normal dönemde Çarşamba pazarının olduğu yer),

-İmamağa Mahallesi Karamanlar Caddesi (normal dönemde Cuma  pazarının olduğu yer),

-Siteler Mahallesi Karamürsel Caddesi (normal dönemde Cumartesi pazarının olduğu yer),

-Sumerevler Mahallesi Bozbey Caddesi (normal dönemde Salı pazarının olduğu yer).

Vatandaşlar, pazarcılar ve çiftçiler memnun

Kısıtlama sürecinde gelen bu adım en çok pazarcı esnafını, vatandaşları ve çiftçileri sevindirdi. Alınan karardan duydukları memnuniyeti dile getiren vatandaşlar, yetkililere ve gayretle çalışan ekiplere teşekkür etti.

Kaynak:PHA