İl Emniyet Müdürü Metin Alper, 2019 yılının ilk 5 ayında il genelinde meydana gelen olayları değerlendirdi.

Suç ve suçlular ile mücadelenin etkin şekilde devam ettiğini dile getiren Alper, şunları kaydetti:

"Adıyaman il genelinde uyuşturucu madde ticareti yapan, kullanan ve nakleden şahıslara yönelik yapılan çalışmalar neticesinde, 1 Haziran 2018 ile1 Ocak 2019 tarihleri arasında; kullanmak için uyuşturucu madde satın almak kabul etmek veya bulundurmak suçundan toplam 119 olay meydana geldi ve 207 şahsa işlem yapıldı. Uyuşturucu madde ticareti yapmak suçundan ise 25 olay meydana geldi ve işlem yapılan şahıslardan 25 tanesi tutuklanarak ceza evine gönderildi. Toplamda 11 kilo 272 gram esrar maddesi, 184,5 gram eroin maddesi, 1 kilo 193 gram sentetik kannabinoid (bonzai) maddesi, 566 adet ecstasy hap, 109,88 gram metamfetamin maddesi ve 657 adet sentetik ecza maddesi ele geçirilmiştir.”

-"KAÇAKÇILIK VE ORGANİZE SUÇLARLA MÜCADELE"

İl Emniyet Müdürü Alper, Kaçakçılık ve Organize Suçlarla mücadele çalışmalarında, 2019 yılı ilk 5 aylık dönemde il genelinde yürütülen çalışmalar neticesinde 148 olayda 306 şüpheli şahsa işlem yapıldığını ve 51 şüphelinin tutuklanarak cezaevine teslim edildiğini kaydetti.

Alper, "Toplamda, 650 paket kaçak sigara, 331 kilogram nargile tütünü, 9.135.200 dal boş makaron, 120 adet kaçak cep telefonu ve 3 bin 196 adet cinsel içerikli hap ele geçirildi. Mali suç türünde ekonomik suç olan tefecilik (TCK 241) suçunda toplam 14 operasyon gerçekleştirildi ve bu olaylarda 29 şüpheli şahsa işlem yapılmış olup; 6 şüpheli tutuklanarak cezaevine teslim edilmiştir. Yolsuzluk operasyonları içerisinde yer alan "Nitelikli Dolandırıcılık" suçundan toplam 9 operasyon gerçekleştirilmiş, bu olaylarda 52 şüpheli şahsa işlem yapılmış olup; 19 şüpheli tutuklanmıştır. İlimizin tarihini korumaya yönelik yapmış olduğumuz operasyonda 13 adet tarihi eser ele geçirildi ve ele geçirilen eserler müzemize teslim edildi.Parada sahtecilik (TCK197) suçundan yapılan 20 operasyonda 22 şahsa yasal işlem yapıldı ve 5 şahıs tutuklanarak ceza evine teslim edildi. Piyasaya sürülmek istenen 118 adet sahte banknot ele geçirildi."dedi.

-"FETÖ OPERASYONU"

Alper, Terörle Mücadele Şube Müdürlüğünce yapılan çalışmalarda; 2019 yılı ilk 5 aylık dönemde FETÖ/PDY terör örgütüne yönelik gerçekleştirilen 30 operasyonda 37 şahıs gözaltına alındığını belireterek, "Göz altına alınan şüphelilerden 4’ü çıkarıldıkları mahkemelerce tutuklanmış, 17 şahıs adli kontrol şartı ile serbest bırakılmıştır. Genel olarak terör örgütlerine yönelik ilimizde 59 operasyon gerçekleştirilmiş ve 50 şahıs hakkında yasal işlem yapılmıştır."ifadelerini kullandı.

Kişilere ve mal varlığına karşı işlenen suçlara yönelik Asayiş Şube Müdürlüğünce yapılan çalışmalarda; 3 bin 21 şahsa işlem yapıldığını belirten Alper, "Bunlardan 193 şahıs gözaltına alınmış ve 34’ü tutuklanarak ceza evine teslim edilmiştir. 36 kişi ise adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştır. Bu olaylarda; 10 adet ruhsatlı tabanca, 25 adet ruhsatsız tabanca, 4 adet ruhsatlı tüfek, 20 adet ruhsatsız tüfek, 9 adet ruhsatlı kurusıkı, 16 adet ruhsatsız kurusıkı, 42 adet kesici/delici alet, 347 adet fişet ve mermi ele geçirilmiştir."dedi.

-"ASAYİŞ OLAYLARI TÜRKİYE ORTALAMASININ ALTINDA"

Alper, "Adıyaman il sınırları içerisinde asayiş olayları sayısının Türkiye ortalamasının altındadır. Olay sayılarının azalış sebeplerinin suça karşı toplumsal bilincin sürekli ekipler tarafından arttırılmaya çalışılmaktadır."

Bununla ilgili güvenlik kameralarının öneminin anlatıldığını kaydeden Alper, hazırlanan broşürlerle halkın bilinçlendirildiğini, ekip sayılarının arttırıldığını ve devriye görevlerinin sıklaştırıldığını ifade etti.

 Kentin trafiğini değerlendiren Alper; meydana gelen trafik olaylarında geçen yılın ilk 5 ayına göre bu yıl azalma olduğunu belirterek, "Yaralanmalı kaza sayısı geçen yılın ilk 5 ayına oranla % 6 azaldı ve yaralanan vatandaş sayımız % 4 azaldı. Bölge trafik sorumluluk alanımızda bu yıl ölümlü kaza yaşanmadı ve ekiplerimiz çalışmalarına, vatandaşlarımızı uyarıp, bilgilendirmeye tüm azmiyle devam ediyor. Trafikte kontrol edilen araç sayısı yüzde 6 oranında arttı. Bizim için vatandaşlarımız çok önemli istenmeyen kazaların yaşanmaması, can ve mal kaybı olmaması için çalışmalarımız devam ediyor."dedi.

Kaynak:PHA