MATSO’da  “Turizmde Kişisel Verilerin Korunması” seminerine yoğun ilgi

Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası (MATSO) öncülüğünde  “Turizmde Kişisel Verilerin Korunması İçin Yol Haritası” konulu seminer düzenlendi. MATSO Otogar Toplantı Salonunda gerçekleşen seminere turizmciler yoğun ilgi gösterdi. Toplantıya MATSO Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Boztaş, Meclis Başkanı Ömer Kasapoğlu, yönetim kurulu üyeleri ve turizmciler katıldı. 

Kişisel Verilerin Korunması Kanunu son derece önemli hükümler içeriyor

Toplantının açılışında konuşan MATSO yönetim Kurulu başkanı Ahmet Boztaş, turizm sezonun en yoğun olduğu ve aşırı sıcakların olduğu bir dönemde seminere gösterilen ilgiliyi alkışlatarak başladığı konuşmasında kişisel verileri korumanın önemine vurgu yaptı.  2016 yılında Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (KVKK), son derece önemli hükümler içerdiğini ifade eden Boztaş, Kişisel verilerin işlenmesinde başta özel hayatın gizliliği olmak üzere kişilerin temel hak ve özgürlüklerini korumak ve kişisel verileri işleyen gerçek ve tüzel kişilerin yükümlülükleri belirlemek amacıyla çıkarıldığını söyledi.

Veri sorumlularının sicil kayıtlarını 30 Eylüle kadar yaptırmaları gerekiyor

Özellikle turizm sektörünün de içinde yer aldığı gerçek ve tüzel kişi veri sorumlularının sicil kayıtlarının 30 Eylül tarihine kadar yaptırılması gerektiğini söyleyen Boztaş, “Yıllık çalışan sayısı 50’den çok veya yıllık mali bilanço toplamı 25 milyon TL’den fazla olan gerçek ve tüzel kişi veri sorumlularının 30 Eylül 2019 tarihine kadar sicil kayıtlarını yaptırmaları gerekiyor.  Yıllık çalışan sayısı 50’den az ve yıllık mali bilanço toplamı 25 milyon TL’den az olmakla birlikte ana faaliyet konusu özel nitelikli kişisel veri işleme olan gerçek ve tüzel kişi veri sorumluları için veri sorumluları siciline 31 Mart 2020 tarihine kadar sicile kayıtlarını yaptırmaları gerekmektedir.  Kamu kurum ve kuruluşu veri sorumluları için veri sorumlularının ise 30 Haziran 2020 tarihine kadar kayıt yaptırmaları gerekiyor” diye konuştu.

İhtiyacınız olmayan verileri almayınız

İhtiyaç olmayan verilerin yüklenmesi gerektiğini belirten Başkan Boztaş, kanunun zor yönlerinin yanı sıra turizmcilerinde işlerini kolaylaştıracağı yönlerinin de olduğunu kaydetti. Seminerin turizmciler için önemine vurgu yapan Boztaş, Semineri düzenleyen MATSO 16. Meslek Komitesi üyelerine teşekkür etti.  Boztaş Oda olarak eğitim ve seminerleri üyelerden gelen talepler doğrusulusunda düzenlediklerini sözlerine ekledi.

Seminerde Avukat Cengiz Aydemir ve Sertel Şıracı tarafından kişisel verilerin işlenmesi, özel hayatın gizliliği,  kişisel verileri işleyen gerçek ve tüzel kişilerin uyacakları usul ve esasları yanı sıra konu ile ilgili bir çok detay anlattı. Katılımcıların sorularının yanıtlandığı seminer sonunda Başkan Boztaş tarafından Avukat Cengiz Aydemir ve Sertel Şıracı’ya Manavgat’ın yöresel ürünlerinden oluşan hediye paketi takdim edildi.