GAP Gazeteciler birliği genel başkanı Z.Abidin Kıymaz

‘ Özgür bir dünya, özgür basın dileğimiz’

GAP gazeteciler birliği genel başkanı Zeynel Abidin Kıymaz 21 Ekim dünya gazeteciler günü nedeniyle yayınladığı mesajda ‘ Özgür bir dünya, özgür basın dileğimiz’ dedi.

Kıymaz mesajında şunları söyledi ‘..geri kalmış ülkelerin en çileli mesleği gazetecilikler, bu ülkelerde tek tük gazeteciliğe heveslenenler olur ömürleri hapishanelerde geçer, gelişmekte olan demokrasileri kurumsallaşmamış ülkelerde ise aydınların yazarların şairlerin sanatçıların uğrak yeridir hapishaneler.

Millet olarak İlk özel gazete olan Tercüman-ı Ahval le 21 Ekim 1860 tarihinde yayına başlamış ve Anadolu’da bizler gazetecilikle tanışmışız.

İlk gazetenin çıkarıldığı günden bu güne 160 yıl geçmesine rağmen ülkemizde gazetecilik yorucu ve yıpratıcı meslek olarak gündemini korumaktadır.

Özgür bir dünya, özgür basın dileğimiz, halkın bilgi alma haber alma ihtiyaç ve haklarını karşılayan gazetecilik mesleğinin daha özgür ve rahat yapılabildiği bir Türkiye hayalimizin gerçekleştiğini görme arzu ve dileklerimle bütün meslektaşlarımın, basın emekçilerinin Dünya gazeteciler gününü kutluyorum’ dedi.