Öne Çıkanlar ADIYAMAN İL EMNIYET MÜDÜRÜ İBRAHİM ERGUDER silifke kaymakamlığı belediyesi tso Kahta Adıyaman İl emniyet müdürü M.Bülent Günay oldu Side Noble Palace Hotel Genel Müdürü Haydar Çetin 2021 TURİZMDE AYAĞA KALKMA YILI OLMALI ahmet aydın ak parti adıyaman mılletvekili

Tırpan ‘GENEL GREVE GİDERİZ’

TÜRK-İŞ'e Bağlı sendikalardan kıdem tazminatı için ortak çağrıyı seslendiren Patrol-iş sendikası şube başkanı Tırpan ‘.. bu güne kadar 1936 yılından beri kazanılmış hakları olan işçi sınıfının haklarını kimseye çiğnetmeyiz, bu haklarda geçmişte bu işe emek vermiş yürümüş bedel ödemiş işçi sınıfının alın teri vardır.

İŞÇİ SINIFININ HAKLI MUCADELEİNİ SÜRDÜRECEĞİZ

Kıdem tazminatları fona devretmek, üzerine bir bardak su içmek demektir, ne işçi temsilcilerinden nede işveren temsilcilerinden kaynaklanan bir talep olmadan, zayıflayan bütçeye ek gelır için tazminatlarımızı fona devredip çarçur edecekler. Bu gün 15 Temmuz gazi ve şehitleri için toplanan yardım paraları bile fona alınmış verilmiyor-ki bizim tazminatlarımız verilsin’ dedi.

TÜRK- İŞ Konfederasyonu, kıdem tazminatıyla ilgili yapılacak olan düzenlemede işçinin İşsizlik Sigortası Fonu'nun artırılacak olmasına tepki gösterdi.

Türk-İş Konfederasyonunun Adıyaman Temsilcisi olan Petrol-İş Sendikası Adıyaman şubesinde Şube Başkanı Ali Tırpan "Son günlerde çalışma hayatında sıkıntılı bir durum yaşanıyor. Kıdem tazminatı hakkımızla ilgili bazı düzenlemeler yapılmak isteniyor. İşsizlik Sigortası Fonu kesintileri artırılmak isteniyor. 25 yaş altı ve 50 yaş üstünde çalışanlara daha esnek çalışma getiriliyor ve bu yolla kıdem ve ihbar tazminatı ortadan kaldırılıyor.

ORTADA BİR TASLAK YOK

Kıdem tazminatının kaldırılarak yerine tamamlayıcı emeklilik sistemi getiriliyor. Ama ortada paylaşılan bir taslak yok, sadece medyada yer alan haberler var.

 Değişiklik yapılmasına ilişkin sosyal tarafların herhangi bir talebi bulunmuyor. Bu konuda sosyal taraflar arasında mutabakat da yoktur. Ekonomide mevcut sıkıntıların aşılması için çözüm yine işçide aranıyor. Fatura işçiye kesiliyor.

Kıdem tazminatı hakkımız masaya yatırılmak isteniyor. Daha esnek bir çalışma düzeni kabul ettirilmeye çalışılıyor. Bunların hiçbirini kabul etmiyoruz." dedi.

 "Alınan kararın arkasındayız"

Tırpan, Konfederasyon tarafından alınan kararı desteklerini ve arkasında olduklarını ifade ederek "Dünyada olduğu gibi, ülkemizde de şimdiye kadar görülmemiş küresel bir salgın hastalığa karşı topyekûn bir savaş verilirken bu düzenleme gündeme getiriliyor. İşçiler zaten düşük olan ücretlerinde meydana gelen kayıplarla yaşam mücadelesi vermektedir. İşsizlikle baş etmeye, işini korumaya çalışmaktadır. Böyle bir teklifin gündeme gelmesi ve tartışılması çalışma hayatının huzurunu bozmuştur. Görüşümüz net... Kıdem tazminatı koşulları ve çerçevesi kanunla çizilmiş, uzun yıllardan beri fiilen var olan temel bir müessesedir. TÜRK-İŞ kıdem tazminatına ilişkin olarak yıllardan beri süregelen görüşünü bugün de muhafaza etmektedir.

TÜRK-İŞ Genel Kurulunda oybirliğiyle alınan kararımız herkes tarafından bilinmektedir. Alınan kararın arkasındayız. Kıdem tazminatı, Türkiye işçi sınıfının ve TÜRK-İŞ'in kırmızıçizgisidir." ifadelerini kullandı.

Tırpan "Bugün çalışanlar ve gelecekte çalışacak olanlar için kıdem tazminatının mevcut haliyle korunmasını istiyoruz.

 Kıdem tazminatının fona devredilmesi, süresinin azaltılması gibi bu hakkın, 25 yaş altı ve 50 yaş üstü çalışanlara belirli süreli iş sözleşmesi yaptırılması gibi, bu hakkın tasfiyesine ya da zayıflatılmasına yönelik her türlü girişimin karşısında olmaya devam edeceğiz. Bugün Türkiye'nin her yerinde yeni bir kampanya başlatıyoruz. Hazırlanan bez afisler binalarımıza asılacak, tüm işyerleri, evlerimiz ve arabalarımız posterlerle donatılacaktır."

Ali Tırpan kararlı tutum sergileyince başkanlar açıklama sonrası tebrik ettiler ve sonbaharın sıcak konuları arasında Kıdem tazminatı konusu daha çok konuşulacak.

Haber:(z.a.k.) GAPOLAY

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
“”