GAP gazeteciler birliği genel başkanı Zeynel Abidin Kıymaz Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de Azerbaycan-Türkiye işadamları derneği başkanı Cemal Yangın'ı ziyaret etti.

Kıymaz ziyarette Cemal Yangından çalışmaları hakkında bilgiler aldı ve Azerbaycanlı işadamlarını Adıyaman ve Malatya’ya yatırım yapmaya davet etti.

Kıymaz ziyaret sonrası yapılan basın açıklamasında şunları söyledi ‘ 6 Şubat depreminde Adıyaman, Hatay, Kahramanmaraş  ve Malatya  illeri başta olmak üzere 11 ilimiz yıkım yaşadı.

NALBANT OSMAN BAKIR’A MESLEK HİZMET ÖDÜLÜ NALBANT OSMAN BAKIR’A MESLEK HİZMET ÖDÜLÜ

 Azerbaycan'dan deprem bölgesine yardım ve kurtarma çalışmalarının yanı sıra önemli oranda da Gıda ve barınma malzemeleri depremzedelere ulaştırıldı.

Azerbaycanlı bir vatandaş eski bir Lada arabasına yatağını döşeğini koyup gelip bizlerin acılarını imkanları ölçüsünde paylaştı, bizzat gelip deprem bölgesine depremzedelere destek olmaya çalışanlar oldu, Bu zor günümüzde kardeş  Azerbaycan Cumhuriyeti devlet başkanı İlham Aliyev ‘in şahsında, Azerbaycan hükümetine, Azerbaycan halkına duyarlılıkları ve destekleri için teşekkür ediyoruz.

Depremde ağır hasar alan Adıyaman, Hatay, Malatya Kahramanmaraş illerimize derneğiniz yöneticiler ini, Azerbaycanlı iş adamlarını davet ediyorum.

Deprem bölgesinde Gaziantep ve Şanlıurfa'da fıstık üretimi var, Adıyaman'da badem üretimi , nar üretimi, Trabzon hurması üretimi var . Malatya ilimizde kayısı üretiliyor gıda sektöründe özellikle Azerbaycanlı gıda sektöründeki iş adamlarını depremde zarar gören bölgemizde bu ürünleri satın almaya Azerbaycan üzerinden pazarlanmasına katkı sunmaya davet ediyorum.

Ayrıca Adıyaman -Hatay depremden en ağır etkilenen illerimiz, Tabii ki Malatya ve Kahramanmaraş illerimiz de ağır etkilendi. Bu illerimizin organize sanayilerinde yatırım için gelecek Azerbaycanlı İşadamları için yer ve imkânlar kendilerine sunacağız, özellikle Adıyaman büyük bir yıkım yaşadı Adıyaman’a yatırım yapmaya davet ediyorum.

YANGIN : EN KISA ZAMANDA İŞADAMLARIYLA ADIYAMAN VE MALATYA’YA GELECEĞİZ

Azerbaycan Türkiye İşadamları Derneği Başkanı Cemal yangında ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade ederek  şunları söyledi ‘ deprem bölgesine çok hızlı bir şekilde yardım ulaştırmak için seferber olduk .  Ben deprem bölgesine geldim Kahramanmaraş ve Hatay illerini gezdim, yardım çalışmalarına bizzat katıldım.

Biz dernek olarak bölgeye önemli katkı sağladık.  Zeynel Abidin Kıymaz başkanımın çalışmalarını yakından takip ediyorum, kendilerinin deprem bölgesine yatırım çağrılarını önemsiyoruz bugün ekonomi bakanlığımız da da görüşmelerim var, iş adamları derneği olarak  Adıyaman, Malatya  ve Kahramanmaraş’a  en kısa sürede gelip bölgede incelemelerde bulunup yatırım için, o bölgenin kalkınması için elimizden gelen imkan ve gayreti göstereceğiz.

Sayın Başkan Zeynel Abidin Kıymaz ve arkadaşlarına Azerbaycan'a hoş geldiniz diyorum, Her zaman sizleri bekleriz, iki devlet bir millet olmanın gereğini bizler her zaman yerine getireceğiz.

Azerbaycan , bölgesinde her alanda yükselen bir ülke. Her alanda bizlerin işbirliğine ihtiyaç var. Azerbaycan Cumhuriyetinin Türkiye’de ve medya aracılığı ile Dünya’da tanıtımına da sizlerin katkısı inkar edilemez. ‘ dedi.

Haber: GAP olay