Öne Çıkanlar ahmet aydın Tarihi çarşıdaki restorasyon çalışmalarını takip ediyor sanko gaziantep Adıyaman belediye başkanı adıyaman

Başkan Kılınç: ‘ Haksız kazanca müsaade etmeyiz’

Başkan Kılıç “İlk gün dediğimiz gibi beytülmale sahip çıkmak en asli görevimizdir. Bu konuda hiç kimsenin gözünün yaşına bakmayız” diye konuştu.

Saadet partisi il başkanı tarafından, Adıyaman Belediyesi’nin yaptığı ‘Muhtelif Araçların ve İş Makinelerinin Kiralanması Hizmet Alımı’ ihalesiyle ile ilgili ortaya atılan iddialara düzenlediği basın toplantısında cevap veren Adıyaman Belediye Başkanı Dr. Süleyman Kılınç, ihalede hiçbir usulsüz durumun söz konusu olmadığını belgelerle açıkladı.

Adıyaman Belediyesi Meclis Salonunda gerçekleştirilen toplantıya gazeteciler cemiyeti başkanları, yerel ve yaygın medya mensuplarının katıldığı toplantıda “En hassas olduğumuz konuda ithamda bulunulması kabul edilebilir bir şey değil” diyerek başlayan Başkan Kılınç’a, Belediye Başkan Vekili Av. Demirhan Seçilmiş, Belediye Başkan Yardımcıları Şerif Ayaz ve Mithat Töken ile ilgili birim müdürleri ve personel eşlik etti.

-“BEYTÜLMALE SAHİP ÇIKMAK EN ASLİ GÖREVİMİZ, BAGAJIMIZ YOK”

Toplantıda yaptığı konuşmada, yolsuzluk ve usulsüzlük konusunda hiç kimsenin gözünün yaşına bakmayacağını yineleyen Başkan Kılınç, şunları dile getirdi: “İşin başından beri söylüyorum; burası beytülmaldir, yanlışa göz yummam, yanlış yapanın da gözünün yaşına bakmam. Herkes şunu iyi bilsin ki, hak ve hukuktan başka hiçbir bagajımız yok.

KONU ÇARPITILIYOR

 Bilindiği gibi bu teknik bir konu, bir takım rakamlar çarpıtılarak veriliyor. Teknik detayları arkadaşlarımız sizlerle paylaşacak. Ancak şunun bilinmesini istiyorum ki, bu kadar zamlara rağmen bir önceki dönemle hiçbir fiyat farkı yok.”

Tek gayelerinin Adıyaman için güzel işlere imza atmak olduğunu da söyleyen Başkan Kılınç, “Bu memleket hepimizin arkadaşlar, gelin hep birlikte güzel işler yapalım. Güzel birlikteliklerle bu memleketi hak ettiği yerlere ulaştıralım. Bunun için de birbirimizin ayağına dolanmaktansa motive edici, neler yapabilirizi konuşalım. Biz hep katılımcı belediyecilikten yana olduk. Bir şey varsa gelin paylaşın birlikte yapalım. Burası herkesin malı” diyerek sözlerini tamamladı ve iddialar ile ilgili teknik bilgileri paylaşması için sözü Belediye Başkan Vekili Av. Demirhan Seçilmiş’e bıraktı.

-“İHALEDE KANUNA, MEVZUATA AYKIRI HİÇBİR DURUM SÖZ KONUSU DEĞİLDİR”

Söz konusu iddialara belgelerle cevap veren Başkan Vekili Seçilmiş, Adıyaman Belediyesi olarak temel duruşlarının Belediye Başkanı Dr. Süleyman Kılınç tarafından ifade edildiğini söyleyerek konuşmasına başlayan Başkan Vekili Seçilmiş, “Bahse konu olan konuyla ilgili olarak, Belediyenin 45 milyon TL’sinin israf edildiği gibi bir başlık kullanılmıştı. Öncelikle buna cevap vermek istiyorum. 45 milyon TL’lik bir yolsuzluğun olabilme realitesini bir yana bırakın, ihtimali bile yoktur. Bahsedilen işimiz, Muhtelif Araçların ve İş Makinalarının Kiralanması Hizmet Alımı’ işidir. Süresi 36 ay, yani üç yıldır. Maliyeti de bu üç yıl için 84 milyon 500 bin 892 TL’dir. Kamu İhale Kanununun 19. Maddesi gereğince açık ihale usulüyle yapılmış olup, 8 Ağustos 2019 tarihinde bu konuyla ilgili Elektronik Kamu Alımları Platformu (EKAP)’nda bunu yayınlandı. Aynı gün Valilik, Adıyaman’da yayın hayatını sürdüren Işık Gazetesi’nde de ilanımızın yayınlanmasına karar vermiş, o tarihte Işık Gazetesi’nde de ilanımız yayınlanmıştır. Bu yayın üzerine 22 firma şartname almış, ihaleye de 3 firma katılmıştır. İhale dökümanının içinde 131 adet araç, 42 adet şoförle beraber, 20 adet şantiye personeli ve bunların müteahhit firma tarafından sağlıklı bir biçimde belediyemizin hizmetini yürütmesi amaçlanmıştır. Bu ihalenin belediyemiz açısından en avantajlı olduğu nokta, ihale 3 yıllık olmasına rağmen hiçbir şekilde yıldan yıla bir artış söz konusu olmayacaktır. Yani burada ne akaryakıt fiyatı, ne kasko, ne aracın sigortası, bakımı, onarımı, yağı, lastiği gibi bütün masraf kalemleri sabit kalacak. Bu fiyatın sabitliğiyle beraber açıklamada söz konusu olan araçların gerek cins olarak, gerekse fiyat olarak bizce yeterince değerlendirme yapılmaksızın ve doğru olarak saptanmadığı kanaatindeyiz. Burada 36 milyon 350 bin TL gibi bir sıfır araç bedelini tespit etmişler, ikinci el için de aynı araca 14 milyon 495 bin TL gibi bir bedel tayin edilmiş. Şimdi tabi böyle bir rakam yok. Ama açıklamada deniliyor ki, “Belediye bunları kiralamak yerine satın alma yoluna gitse daha karlıydı.” Çelişki aslında bu cümlenin kendi içerisinde arkadaşlar. Burada 36 milyon 350 bin TL’ye alınan araç bir yıl sonra 14 milyon 495 bin TL’ye düşecek. Aldınız, ertesi gün aracınız ikinci el. Kaldı ki bu araçlar belediyeler dışında başka bir alanda kullanılmaya yaramadığı için ikinci el piyasası yok denecek kadar az. Bundan dolayı sıfırını almak oldukça yanlış bir durum olur. Devletin de şimdiki politikası kiralama yönünde.

KİRALAMA TERCİHİMİZ MALİYE BAKANLIĞININ TAVSİYESİDİR

Bizim de burada kiralama yolunu tercih etmemizin sebebi, Maliye Bakanlığı’nın bu konudaki tavsiye kararıdır. Yine ihalede verilen tekliflerdeki araç kiralama bedelleriyle ilgili olarak, kiralama bedelinin binek araçlardaki kasko değerinin yüzde 2’sini aşmayacağı bizim ihalemizle sağlanmıştır. Bu açıdan da ihalemizde herhangi bir sorun bulunmamaktadır. Ancak açıklamayı yapan bir siyasi partinin il başkanı, bu yüzde 2’lik kasko bedelini de gözünden kaçırmıştır. Çünkü böyle bir şeyin olabilme imkanı bile yoktur. Bu mevzuatla sabit. Yüzde 2’den fazla olunca bu işlemin yapılabilme şansı yok. Sonuç olarak, bu asılsız açıklamayı yapan şahıs isterse bu ihaleyi kendi yaptığı hesaba göre 74 milyon 502 bin 486 TL üzerinden iddia ettiği 46 milyon 201 bin 097,32 kuruş çıkarıldığında, bu miktar için kamu zararı olduğunu söylüyor, ortaya çıkan bedel 28 milyon 302 bin 388 TL.

DAHA UCUZA YAPACAKLARINI İDDİA EDIYORLARSA İHALEYİ FESHEDER ONA VERIRIZ

 Eğer bu arkadaşımız isterse ihaleyi derhal feshederek, bu bedelle ihaleye girip alabileceğini huzurunuzda belirtmek istiyorum. Bizim yaptığımız işte kanuna, mevzuata aykırı hiçbir durum söz konusu değildir. Biz her şeyi en iyi biçimde, adalete uygun yapmaya gayret ediyoruz” diyerek iddialara yanıt verdi.

DEMOKRASİLERDE BASIN’DA MUHALEFETTE DENETLER GÖZETİR

Toplantı, konuşmaların ardından soru-cevap bölümünde ihalelerin ayrıntılarıyla ilgili sorulara cevap verilirken oluşan küçük polemiğe binaen GAP gazeteciler birliği genel başkanı Zeynel Abidin Kıymaz söz alarak şunları söyledi ‘ ..demokrasilerde muhalefette, basında idareyi denetler, denetim sadece sayıştayın, müfettişlerin işi değildir, hoşunuza gitsin veya gitmesin benzer iddialar her zaman olacaktır, belediye yönetimi bunları cevaplamada veya doğrulamada hazırlıklı ve serinkanlı hoşgörülü olmak zorundadır’ dedi.

Haber:R.Kıymaz

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
“”