Geçtiğimiz hafta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın video konferansla katıldığı temel atma töreniyle depremzedelere 5.000 konut yapılıyor.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki şahsi gayretiyle Kayseri’li hayırseverler aracılığıyla 250 konut yapımına başladı.

Erdemoğluları holding Adıyaman Besni ilçesinde 1000 konut yaptırarak yaraların sarılmasına destek oluyor.

Mavi Marmara Şehidi Fahri Yaldız dualarla anıldı. Mavi Marmara Şehidi Fahri Yaldız dualarla anıldı.

5000 konutun yapımı için yapılan törende konuşan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, "Adıyaman’da bugün 5 bin konutun, iş yerinin temelini atarken bunun 2 bin 600’üne hayırseverler, 2 bin 400’üne de biz devlet olarak, Bakanlık olarak başlıyoruz.” dedi.

Bakan Özhaseki'nin öncülüğünde organize olan Kayserili hayırseverler de Adıyamanlı depremzedeler için 250 konut inşa edecek.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, Adıyaman Kentsel Dönüşüm Projesi Temel Atma ve Adıyaman Hastane Farklı Seviyeli Kavşağı Açılış Töreni’ne katıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da canlı bağlantı ile katıldığı törende, Adıyaman’ın 8 farklı noktasında yapılacak olan 5 bin bağımsız birimin temeli atıldı. Adıyamanlı depremzedeler için Kayserili hayırseverler de 250 konut yapacak.

Kayserili hayırseverlerden Adıyaman'a 250 konut

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki'nin öncülüğünde organize olan Kayserili hayırseverler de Adıyamanlı depremzedeler için 250 konut inşa edecek. 10 Ağustos'ta gerçekleştirilen Kahramanmaraş Kentsel Dönüşüm Toplu Temel Atma Töreni'nde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Kayseri bakalım kaç konutla bu işe katılacak? Bunu da göreceğiz." diyaloğu üzerine Bakan Özhaseki’nin Kayseri adına söz verdiği 250 konutun da temeli atıldı. Kayserili hayırseverlere desteklerinden dolayı teşekkürlerini dile getirenÖzhaseki yaptığı konuşmasında, “Bir taraftan Erdemoğlu Holding Besnili bir hemşehrimiz Ali Erdemoğlu burada 1000 konuta başlıyorlar. Bir taraftan Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanımız Ahmet Bolat bey de 1000 konuta başlıyorlar. BAYKAR da epeyce konuta başlıyorlar ama 350’sini burada başlıyorlar. Bir taraftan da benim hemşehrilerim Kayserililer, Sayın Cumhurbaşkanımızın da sözünü yerde bırakmadılar. Allah razı olsun 250 konuta başlıyorlar. Yani bugün 5 bin konutun, iş yerinin temelini atarken bunun 2 bin 600’üne hayırseverler, 2 bin 400’üne de biz devlet olarak, Bakanlık olarak başlıyoruz.” diye konuştu.

“Cumhurbaşkanımızın verdiği sözlerin hepsini yerine getireceğiz”

Depremlerde yıkılan 850 bin bağımsız birimi gece gündüz demeden çalışıp yapacaklarını belirten Özhaseki, “14 milyon insanın etkilendiği bir ortam şu anda tam 680 bin evimiz yıkıldı, 170 bin de iş yerimiz dükkanlarımız veya ahır gibi tek katlı yerlerimiz hasar gördü. Yani ortalama 850 bin civarında bağımsız birimi biz devlet olarak yapacağız. Sayın Cumhurbaşkanımız da biz de o 1 milyon 900 bin insanımız evlerine dönünceye kadar, sağlıklı yapacağımız konutlarda oturuncaya kadar uyku uyumayacağız, tatil yapmayacağız. Gece gündüz demeden çalışacağız. Şundan hiç kimsenin endişesi olmasın, Cumhurbaşkanımız ne söz vermişse inşallah onların hepsini yerine getireceğiz.” ifadelerini kullandı.yapsınlar.” diye konuştu.

“Gelin bu yükü beraber kaldıralım”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da törene canlı bağlantı ile katıldı. Erdoğan yaptığı konuşmasında, “Depremin üzerinden 200 gün geçmişken hala yüreklerimiz yanıyor. Asrın felaketi karşısında ne 6 Şubat'ta ne de o günden bugüne geçen zamanda asla umutsuzluğa kapılmadık. Devletimizin tüm imkânlarını depremzedelerimiz için seferber ettik. Bizim gözümüz ve kulağımız hep deprem bölgesinde oldu. Seçimlerden zaferle çıkıp çalışmalarımızı daha da hızlandırdık. Kabine toplantılarımızda ana gündem maddemiz hep depremdi. Depremin izlerini ortadan kaldırıyor ve canla başla çalışıyoruz. Buradan bir kez daha spor kulüplerimize ve şirketlerimize depremzedeler için harekete geçmesi için çağrı yapıyorum. Gelin bu ağır yükü beraber kaldıralım. Temelini attığımız konut ve işyerlerinin ve kavşağın şehrimize hayırlı olmasını diliyorum.” diye konuştu.

Erdemoğlu holding Yönetim kurulu başkanı Ali ERDEMOĞLU ’da yaptığı konuşmada

‘YAŞANABİLİR BESNİ İÇİN DESTEK VERİYORUZ’

 “Sayın Cumhurbaşkanım, sizin önderliğinizden, 11 ilimize etkileyen, Kahramanmaraş merkezli Altı Şubat Deprem felaketinden sonra devletimizin yapmış olduğu hizmetlerin yanında Erdemoğlu Holding olarak depremin hemen ardından AFAD hesabına yüz milyon TL, nakit para yatırılmıştır. Yine vatandaşlarımıza dağıtılmak üzere AFAD'a yüz bin metrekare halı, yüz elli bin adet battaniye teslim edilmiştir. Ayrıca Deprem bölgesinde Erdemoğlu çalışanlarının hesaplarına yüz milyon TL nakit para yatırılarak yaraların sarılmasına yardımcı olmaya çalıştık.

‘ İLK ANDA 100 MILYIN AFAD’A, 100 MİLYON AFEDZEDELERE NAKİD, 100 BİN M2 DE HALI DESTEĞİNDE BULUNDUK’

100Besni Kaymakamlığımız ile organizasyon sağlayıp Besni ilçemizde Yapılan konteyner kentin tüm altyapı çalışmalarını sürdürdük. Gaziantep'in İslahiye ve Nurdağı ilçelerinde ise öğretmenevlerinin yapım çalışmalarına başladık. Yine Gaziantep'te üç ilköğretim okulu, Adıyaman merkeze bir adet anaokulu ve bir adet ilköğretim okulu, Adıyaman Besni’de Meslek Yüksekokulu ve yirmi sekiz daireli lojman inşaatı çalışmalarımız hızla devam etmektedir

Bugün sizin katılımlarınızla Adıyaman Besni ilçemizde yedi yüz on bin metrekare yüz elli dört kurulu toplamda bin konutluk bir projeyi vatandaşlarımızın mağduriyetlerinin giderilmesine katkı sağlamak için önemli bir görev kabul ediyoruz.

‘YAŞANABİLİR BESNİ İÇİN ÇABA GÖSTERİYORUZ’

Ülke olarak yüklendiğimiz bu ağır yükün hafifletilmesi noktasında sorumluluk üstlenerek depremden etkilenmiş vatandaşlarımıza verilmek üzere bin konuttan oluşan konutların temellerini bugün atıyoruz. Bu alan içerisinde Parklar, bahçeler, spor alanları, eğitim öğretim binaları, cami gibi sosyal alanları bulunmakta, bununla birlikte proje, bölgeye önemli bir yaşam alanı kazandırarak Besni’nin daha yaşanılabilir bir ilçe formunda olmasını arzu ediyoruz. Yapılan bu çalışmaların ilçemizdeki dayanışmayı arttırması ve hayırlı hayırlara vesile olmasını diliyorum’

Konuşmaların ardından dualar eşliğinde Adıyaman Kentsel Dönüşüm Projesi Temeli atıldı ve Adıyaman Hastane Farklı Seviyeli Kavşağı’nın açılışı gerçekleştirildi.

Haber: GAP olay

Editör: Zeynel abidin Kıymaz