kktc Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre, Kıbrıs Türk Halkı’nın istiklaline ve bağımsızlığına kimsenin dokunamayacağını, Türk askerinin de adadan gitmeyeceğini söyledi.
Töre, Türkiye- Kıbrıs Türk Cumhuriyeti İşbirliği Cemiyeti Başkanı Rüşat Aydoğan ve beraberindeki heyeti kabul etti.
Zalihe Çavuşoğlu Toplantı Salonunda gerçekleşen kabulde konuşan Töre, tüm Türklerle aynı milletin mensubu olduklarını belirterek “Ne Mutlu Türküm Diyen” herkesin kardeşleri olduğunu söyledi.
Başkan Töre, Londra, Selanik, New York ya da başka bir yer fark etmeksizin Türk olma şuurunu yaşayan herkesi bağırlarına basacaklarını kaydetti.

Gölbaşı'nda Türk Halk Müziği konseri Gölbaşı'nda Türk Halk Müziği konseri

Aynı milli duygu ve heyecanı taşıyan insanların bunu yüreğiyle söylemesi gerektiğini vurgulayan Başkan Töre, Kıbrıs’taki milli davanın Ne Mutlu Türk Diyen herkesin ortak meselesi olduğunu ifade etti.
Rum Yunan ikilisinin yaklaşımlarının Kıbrıs’ta huzuru bozduğunu belirten Başkan Töre, vatana sahip çıkmanın birinci gereğinin de üretmekten geçtiğini söyledi.
Sosyal devlet olmanın önemine değinen Başkan Töre, kamu çalışanlarının halka hizmet etmek ve devletin yapılaşmasından memnuniyet getirmek gibi görevleri olduğunu anımsattı.
“İyi ki Türk Milleti ve Anavatan Türkiye vardır” diyen Töre, “20 Temmuz Mutlu Barış Harekatı olmasaydı Gazze’den beter olurduk” dedi.
Töre, kimseyi aldatma peşinde olmadıklarını ancak aldanmayacaklarını da belirterek Kıbrıs Türk Halkı için en büyük güvencenin Türkiye olduğunun altını çizdi.
Konuşmaların ardından karşılıklı hediye teatisinde bulunuldu.

hABER: GAP OLAY

Editör: Zeynel abidin Kıymaz