Şanlıurfa TYB'de nöbet değişimi;

Cuma Ağaç yıllar sonra yeniden Başkan

* Türkiye Yazarlar Birliği Şanlıurfa Şubesinde gerçekleştirilen Olağan Genel Kongrede, kurucu Başkan Cuma Ağaç,oy birliği ile yıllar sonra yeniden başkan seçildi.

Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) Şanlıurfa Şubesi Olağan Genel Kongresi, 09 Ocak 2024 Salı günü, Şair Nabi Müzesindeki bürolarında gerçekleştirildi.

Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) Şanlıurfa Şubesi Olağan Genel Kongresinde, Kurucu Başkan Cuma Ağaç başkanlığa seçilerek, görevi mevcut Başkan Pdof.Dr. Mahmut Kaya’dan devraldı.

Çoğunluğun hazır bulunduğu Kongrede, Divan Kurulunun belirlenmesinin ardından gündem maddeleri okundu.

Faaliyet Raporunun okunmasının ve ibra edilmesinin ardından kongre ile ilgili söz almak isteyen üyelerin konuşmalarıyla kongre devam etti.

Daha sonra, belirlenen yeni Yönetim Kurulu listesi oylamaya sunularak oy birliğiyle kabul edildi.

Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) Şanlıurfa Şubesi olağan Genel Kongresi, dilek ve temennilerle sona erdi.

TYB Şanlıurfa Şube Başkanı: Cuma AĞAÇ

Ülkücüler camilerde bayram temizliği yaptı Ülkücüler camilerde bayram temizliği yaptı

Yönetim Kurulu Asil üyeleri:

Prof. Dr. Ömer Sabuncu, Ömer Faruk Kazancı, Mehmet Emin Özçınar ve Mehmet Tahir Çoşandal.

Yönetim Kurulu Yedek Üyeleri:

Eyyüp Azlal, Nusret Yılmaz, Vehbi Uzundağ, Ahmet Aslan ve Gül San.

Genel Merkez Üst Kurul Delegeleri:

Mahmut Kaya, Veysel Polat, Müslüm Abacıoğlu, Vehbi Uzundağ, Nusret Yılmaz, Abdülkadir Karacabey, Kamile Özdemir, Gül San, Salih Bencik, Mehmet Akbaş, Muharrem Çelik.

Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) Şanlıurfa Şube Başkanı Cuma Ağaç, kongre sonrasında açıklama yaparak emeği geçen arkadaşlara teşekkür etti.

“YAZAR ARKADAŞLARIMIZI BİR ARAYA GETİRİYORUZ”

Kongrenin ardından açıklama yapan Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) Şanlıurfa Şube Başkanı Cuma Ağaç, “Öncelikle Prof.Doç.Dr. Mahmut Kaya Hocamıza bugüne kadar Türkiye Yazarlar Birliği Şanlıurfa Şubemizin yükünü kaldırdığı için, bir üye ve kurucu Başkan olarak teşekkür ediyorum. Yönetimde kendisine eşlik eden ve yükü paylaşan arkadaşlarımızdan Allah razı olsun. Yazarlar Birliğinde yönetim, işleri bulunan arkadaşlarla idare ediliyor. Toplantılara ve çalışmalara katılan, işin ucundan tutan, şubemize gelerek çay içen yazar arkadaşımızın dahi yönetsel erki ve katılımı var.  Yazarlar Birliğinde yönetim ve devir teslim aday olmakla olmuyor. Yazarlar Birliği, parti ve sendika değildir. Yazarlar Birliği, yazarlarımızın bir araya geldiği, topluma manevi ve kültürel katkı sunan insanların buluşup istişare ettiği, birbirinden ilham aldığı bir mekândır. Yazarlar Birliğimizin Urfa'ya ışığının yansıması için bütün yazar arkadaşlarımızın gayretini burada bir araya getiriyoruz” dedi.

“GÖREVİ NÖBETLEŞE YÜRÜTÜYORUZ”

Bütün üyelerin katılımıyla yeni çalışmalar yapacaklarını belirten TYB Şanlıurfa Şube Başkanı Cuma Ağaç, “Türkiye Yazarlar Birliği Şanlıurfa Şubemiz, 1 yıl sonra 25 yılını dolduruyor. Çeyrek asır. 2000 yılında kurmuştuk. Bugün 24 yaşında. Çeyrek asır bir dernek şubesi için az bir zaman değildir. Yazarlarımız, kendi aralarında istişare etmişler. Kurucu Başkan olarak görevi bana getirdiler. Ben bu kongrede aday olmadım. Zaten Yazarlar Birliğimizin geleneğinde aday olmak ve yarışmak yoktur. Yazar arkadaşlar kendi aralarında istişare ederek kimin yapması gerektiğini belirliyorlar. Mahmut Kaya yapsın deyince Mahmut Kaya, Cuma Ağaç yapsın deyince Cuma Ağaç yapıyor. Bu şekilde nöbetleşe bu görevi yürütüyoruz. Ne diyor Necip Fazıl Üstadımız, 'Hamallık ki sonunda ne rütbe var ne de mal' Bu öyle bir yük. Bu yükü bugüne kadar taşıyan arkadaşlarımızın hepsine çok teşekkür ediyorum. Bugüne kadar güzel faaliyetler yapılmıştır. Tüm arkadaşlarımızla birlikte yeni dönemde daha yeni ve büyük işler yapmayı kafamıza koymuşuz. Allah'ın izniyle arkadaşlarımızın yardımıyla yeni işler yapacağız” diye konuştu.

“YENİ BAŞKANA BAŞARILAR”

Görev yaptığı süre içerisinde kültür ve sanat alanında çeşitli çalışmalar yaptıklarını belirten TYB Şanlıurfa Şubesi eski Başkanı Prof.Dr.Mahmut Kaya ise, “Türkiye Yazarlar Birliği Şanlıurfa Şubemizin bugün olağan kongresini yaptık. Yaklaşık 4 yıldır başkanlık görevini yürütmekteydim. Bu 4 yıllık süreçte şehrimizde çeşitli kuruluşlarla programlar yaptık. Kültürümüzün, sanatımızın, şiirimizin ve şairlerimizin tanıtılması, okumanın sevdirilmesi adına bir takım faaliyetler yürüttük. Bu faaliyetlerimizi; Yönetim Kurulu Üyelerimizle birlikte gerçekleştirdik. Güzel bir 4 yıllık dönem geçirdik. Yeni Başkan ve ekibine başarılar diliyorum” ifadelerini kullandı.

Kıymaz: Cuma Ağaç'a başarılar diliyorum

GAP gazeteciler birliği genel başkanı Zeynel Abidin Kıymaz TYB Şanlıurfa şube başkanlığına tekrar seçilen Cuma'ağaç'a bir mesaj göndererek yeniden genel kurulda görev alması nedeniyle duyduğu memnuniyeti ifade ederek şunları söyledi:

Cuma Ağaç entellektüel ve renkli kişiliğiyle Şanlıurfaya renk katan biri.

Yıllardır Türkiye Yazarlar birliğinin çalışmalarında aktif görev aldı. Kendilerine ve mesai arkadaşlarına başarılar diliyorum.

Haber.GAP olay

Editör: Zeynel abidin Kıymaz