TÖRE: “AZERBAYCAN’DA BİZİM VATANIMIZDIR’ TÖRE: “AZERBAYCAN’DA BİZİM VATANIMIZDIR’

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat depremlerinde viraneye dönen Adıyaman'da, depremin birinci yılında düzenlenen anma etkinliğinde vatandaşlar, kayıplarını andı. Saat kulesinde saatin:04.17 de durduğu yerde "Sahipsiz Adıyaman" ağıdıyla birlikte ağlandı.

Kahramanmaraş merkezli depremde binlerce binanın yıkıldığı ve binlerce kişinin de hayatını kaybettiği Adıyaman’da 6 Şubatta sabah saat 04.17’de binlerce kişi yürüyüş yaparak Saat kulesi önünde anma etkinliğine katıldı.

Asrın felaketi olarak nitelenen 6 Şubat depreminin yıl dönümünde binlerce kişi Adıyaman'da bir araya geldi. Atatürk Bulvarı üzerinde bulunan Valilik önünde toplanan grubun yürüyüşüne Vali Osman Varol, Belediye Başkanı Dr. Süleyman Kılınç, AK Parti Milletvekilleri Resul Kurt, İshak Şan, Hüseyin Özhan, Mustafa Alkayış, CHP Milletvekili Abdurrahman Tutdere, Türkan Elçi ve Sivil Toplum Kuruluşları (STK), çok sayıda vatandaş, depremde yakınlarını kaybedenler ve depremde arama yapan gönüllülerden oluşan kurtarma ekipleri katıldı. Atatürk Bulvarı üzerinde bulunan ve depremde duran Saat Kulesi’nin önünü kadar gelen grup, 04.17’de zamanın durduğu saat kulesi etrafında toplanarak karanfil bıraktı. Buradaki binlerce kişi ellerindeki siyah beyaz balonları gökyüzüne gönderdi.

Anma etkinliği, sela okunmasının ardından Kur'an-ı Kerim tilaveti ve Adıyaman Müftüsü Mevlüt Haliloğlu tarafından depremde hayatını kaybedenler için dua okunmasıyla son buldu.

Sabah namazı ve sonrasında mezarlık ziyareti yapılacağı duyurusu ile vatandaşlar Demokrasi Parkı'nda buluşmak üzere saat kulesinden ayrıldı.

Anma etkinliği boyunca kurulan çadırlarda vatandaşlara çay ve çorba dağıtımı yapılırken, Adıyaman'a depremde ilk ulaşan Siverekliler de vatandaşlarla bu çadırlarda yeniden buluştular. Adıyaman'da gün boyu anma etkinlikleri, mevlit ve toplantılarla devam edecek.

Kaynak : PHA

Editör: Zeynel abidin Kıymaz