Yalçın TOPÇU ’Türk tıbbına katkı sunanlara teşekkür ediyorum’

Gazi üniversitesi çocuk metabolizma faz 1 klinik araştırmaları merkezi açılışında konuşan Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın TOPÇU ‘Tıp dilini Türkçeleştiren bilim insanı, Kızılay’ın kurucusu Kırımlı Dr. Aziz Bey ve “Beni Türk hekimlerine emanet ediniz.” diyen Büyük Atatürk başta olmak üzere Türk Tıbbının ilerlemesinde katkısı bulunanlara teşekkür ediyorum’ dedi.

Gazi üniversitesi çocuk metabolizma faz 1 klinik araştırmaları merkezi açılışında konuşan Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın TOPÇU açılış konuşmasında şunları söyledi ‘ Tıp dilini Türkçeleştiren bilim insanı, Kızılay’ın kurucusu Kırımlı Dr. Aziz Bey ve “Beni Türk hekimlerine emanet ediniz.” diyen Büyük Atatürk başta olmak üzere Türk Tıbbının ilerlemesinde katkısı bulunan ahirete intikal etmiş bütün hocalarımızı, doktorlarımızı ve sağlık çalışanlarımızı saygı ve rahmetle anıyorum.

Sadece bizim çocuklarımız için değil, bütün insanlık geleceğinin teminatı olan tüm çocuklara hizmet verecek bu kıymetli çalışmada emeği geçen Gazi Üniversitemizin değerli rektörüne, dekanına hocalarımıza, doktorlarımıza ve tüm personeline katkısı olan herkese şahsım, milletimiz ve insanlık adına teşekkür ve şükranlarımı arz ediyor, başarılarınızın devamı dileklerimle saygı değer heyetinizi tekrar hürmetle selamlıyorum.’ dedi.

Açış konuşmasında Gazi Üniversitesi Rektörü Prf.Musa Yıldız, çocukluk çağı genetik hastalıklarının tüm dünyada çok önemli bir sakatlık ve ölüm nedeni olmayı sürdürdüğüne dikkat çekerek şunları söyledi “Başta gen tedavisi olmak üzere yeni tedavi yöntemleri dünyada hızla gelişmekte olup, ülkemizin bu konuda öncü rol oynaması gerekmektedir. Özellikle ilgili hastalık grubunda yeni ilaç adaylarının laboratuvar ortamlarında geliştirilmesi, preklinik (hayvan vb.) deneylerin gerçekleştirilmesi ve ardından da bu ilaç adaylarının klinik araştırmalar ile bir ilaç haline getirilmeleri ve bunların tümünü gerçekleştirecek bir merkez oluşturulması büyük önem arz etmektedir” dedi.

Açılışla beraber misafirlere kilinik gezdirilerek bilgiler verildi.

Kaynak:gapolaygazetesi