Annelerin gölgesinde kalan gizli kahramanlardır!... Evin en öksüzü babalardır, en yalnız, en kimsesizi, herkese kimse olurken evin direği olurken kendisi direksizdir,

Babalar en kutsal varlıklar olan Annelerin gölgesinde kalan gizli kahramanlardır!... Evin en öksüzü babalardır, en yalnız, en kimsesizi, herkese kimse olurken evin direği olurken kendisi direksizdir, dayanacağı kimsesi pek yoktur. Çünkü o hep güçlü olmak zorundadır… O, güçsüz olamaz Çünkü o çocuklarının kahramanıdır, … O ağlayamaz Çünkü o kahramandır. Hayatını ailesine adamış tek düşüncesi çocuklarını bu zor şartlarda nasıl daha iyi bir gelecek hazırlayabilirim düşüncesinde olan o gizli kahramanlar babalar… Hani sormuşlar ya adama nerelisin diye. O da demiş henüz evlenmedim diye. Ne ilk ailesine, ne de yeni ailesine yaranamaz, arada kalır. Aile içi yetmez gibi, hep annelik yüceltilir onun yanına ayıp olmasın diye babalık da eklenir… Anneler gününün bütün ihtişamına, şatafatına, her yerde vurgulanması ve insanları harekete geçirmesine rağmen, babalar günü biraz sönük geçer... Anne ya’da çocuklar işsiz olabilir, kimse bunu hor görmez onlara. Ama baba işsiz olamaz.

Evin geçimini karşılamak zorundadır, hem de şartlar ne olursa olsun. Dışarıda onca karşılaştığı kötülük ve güçlüklerle uğraşırken, eve gelip sığınmak, isterken kendini. Kızının ilk aşkı kendisi olsa da,. Evde yıllarca babası ile çatışan, özgürlüklerini elde etmeye çalışan, oğlunun gözünde her daim kahramandır … Kız çocukları farklıdır her yaşta babası onlar için süper güçlerle donatılmış bir kahramandır. Evin dış kapı mandalı gibidir. Çoğu zaman. Bu yüzden en son babalar duymaz mı? Ya saklanır, ya yalan söylenir ya da paylaşma gereği duyulmaz.

Belki çocuklarıyla yakınlaşmak ister ama malum ataerkil kurallar, toplum baskısı, utanç duygusu buna engel olur, ne sevdiğini gösterebilir ne de sevilmek istediğini... Babanın aile de en sevdiği birey kadındır, eşidir. Eşinin ise en sevdiği çocuklarıdır, En büyük aşk evliliklerinde bile, sevgilisi doğum yaptığında bir anda artık sevgilisi değil, anne olur, kendine biçtiği en büyük rolü olur sevgilisi. Bir yeri acıyan çocuğun hiç babam dediğini duydunuz mu?

Babası yanındayken bile anam demez mi? İyi bir işi olması gerekir, zengin olması gerekir. Çocuklar bile birbirlerini heyecanlandırmak için, iki kişinin omuzlarında daha fazla ileri gitmek için, bakalım kimin babası daha güçlü , derler. Yıllarca dışarıda deli gibi çalışırken, bebekken hiç büyümeyeceğini düşündüğü yavrularının değiştiğini bile fark edemez, birey olduklarını. Baba, her zaman bize biraz uzak, biraz yabancı birisidir. Her gün elbiselerini giydirip sokaklara saldığımız o “biraz” yabancının, zamanın karşısında nasıl da eriyip gittiğini fark etmeyiz bile. Oysa ilkin ve hep onun elbiseleri yaşlanır, ilkin ve hep onun saçları ağarır, her şeyini feda eden babaların önünde sevgiyle eğiliyorum. Siz hep güçlü olmak zorundasınız… Sizler büyük insanlarsınız Bunca zorluğuna rağmen Baba ola bilmiş tüm özel insanlara ithaftır. “ BABALAR GÜNÜMÜZ KUTLU OLSUN “BABA