Erdoğan 26 başkan adayını açıkladı: İstanbul BB adayı Murat Kurum oloarak açıklanırken, haber servisimize ulaşan bilgiye göre AK parti Adıyaman belediye başkan adayı olarak'ta Ziya Polat'ın olduğu söylendi.
Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenen AK Parti Aday Tanıtım Toplantısı'nda İstanbul başta olmak üzere 26 ilin adaylarını açıkladı. İstanbul BB adayı Murat Kurum oldu
"İstanbul muradına kavuşacak"
Erdoğan, İstanbul büyükşehir belediye başkan adayını açıklamadan önce, 'İstanbul Muradına Kavuşacak' ifadesiyle Murat Kurum'u işaret etti. "El ele vererek İstanbul'u fetret devrinden çıkaracağız. Yapacak çok işimiz, ülkemize kazandıracak çok eserimiz, milletimize verecek çok hizmetimiz var. Milletimize yapılacak her bir hizmeti ibadet şuuruyla yapacağız. İstanbul muradına kavuşacak. İstanbul'un kaybedecek bir 5 yılı daha olmadığına inanıyoruz." Diyen Erdoğan, ardından İBB adayı olarak Murat Kurum'un adını ilan etti.

31 Mart 2024'te gerçekleşecek yerel seçimler öncesi siyasi partiler belediye başkan adaylarını periyotlarla duyurmaya başladı. Deprem bölgesi belediye başkan adayları ilanının 14 Ocak tarihine bırakıldığı bugünkü aday tanıtım toplantısında İstanbul dahil 11'i büyükşehir olmak üzere 26 ilin belediye başkanı adayları resmen duyuruldu. 
Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Erdoğan, Haliç Kongre Merkezi'nde Ak Parti'nin İstanbul dahil 26 il için belirlediği adayları resmen ilan etti. Erdoğan, aday tanıtım toplantısı öncesi yaptığı konuşmada, araştırmalar sonucunda adayların belirlendiğini ifade etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasında öne çıkan başlıklar ve aday tanıtım toplantısındaki açıklamaları şöyle: 
"Bugün burada 31 Mart 2024 seçimlerinde partimizi temsil edecek 11 büyükşehir ve 15 şehir adayımızı açıklamak üzere bir aradayız. Mahalli seçim sürecinin bu ilk tanıtım toplantısında adaylarımıza şimdiden başarılar diliyorum. AK Parti ülkemizde istişare kültürünün uygulandığı tek siyasi partidir. Araştırmalar değerlendirmeler sonunda adaylarımızı belirledik. Elbette bu konuda da eksiğimiz olabilir ama bu şehirlerimiz için en hayırlısını istediğimizden hiç kimse şüphe etmesin. Esasen bizim belediyecilikteki müktesebatımız yeni değildir. 30 yıllık birikim ve donanıma sahibiz. Biz rüştümüzü önce yerel yönetimlerde ispat ettik. Türkiye'de belediyecilik anlayışında yepyeni bir çığır açtık. Elde ettiğimiz başarılarla ülke yönetimine talip olduk. Ülkemizin eksiklerini de tamamlamak için harekete geçtik. İstanbul çöp, çukur, çamur olarak tanımlanmıyor muydu?


"Yeniden İstanbul, Yeniden AK Parti"
Bunlardan İstanbul'umuzu nasıl temizlediysek şimdi de tüm Türkiye'de bu temizlik için yola çıktık. Karşımda şu an bir slogan var; Yeniden İstanbul, Yeniden AK Parti... Türkiye Yüzyılı şehirleri için hazırız, kararlıyız. Amacımız 31 Mart 2024 seçimleri için milletimizin huzuruna gerçek belediyecilik sözümüzü yerine getirecek adaylarla yola çıkmaktır. Eser siyaseti hizmetlerimizi belediyecilikle tamamlamadan eksik kalacağına inanıyoruz. Hatta muhalefet partilerinin yönetiminin kötü olmasının da faturasını biz ödemek mecburiyetinde kalıyoruz. Ülkemizi ve şehirlerimizi böyle bir iklimle karşı karşıya bırakmaya hiç kimsenin hakkı yoktur. Adayları tespit ederken şehirlerin her anında yanında olacak donanımlı adaylar seçtik.

"Kimsenin beceriksizlere tıpış tıpış oy verme mecburiyeti yoktur"
Mecbur değilsin, Şehrin seninle değişsin diyoruz. Hiç kimse beceriksizlere tıpış tıpış oy verme mecburiyeti yoktur. İşte bu anlayışla kendini değil, kentini düşünen, laf değil, proje üreten, kibirle değil, tevazuyla hareket eden belediye başkan adaylarıyla milletimizin karşısına çıkıyoruz. 15 Ocak'ta da büyük bir törenle seçim startını vereceğiz. Gece gündüz sahada olacağız. Cumhur İttifakı olarak 31 Mart'ta seçim zaferlerimize en büyük halkayı ekleyeceğimize inanıyoruz. 30 büyükşehir ve 519 ilçesi, 51 ili ve 403 ilçesi, 390 beldesiyle belediyecilikte yeni bir dönemin kapıları aralanıyor. 50 bin 500 mahalle ve köy muhtarımız da bu seçimde belirlenecek. Dünyada yerel demokrasinin bu kadar düzgün işlediği pek az ülke vardır.
Tamamen hür iradeyle mahalli idarelerini belirleyecek tüm vatandaşlarımıza şimdiden şükranlarımızı sunuyoruz. Milletimizin tercihi ne olursa olsun başımızın üzerinde yer vardır. Bizim siyasi kültürümüzde millete küsme olmaz. Biz sadece tercihlerini eser ve hizmet siyasetinden yana kullanmalarını istemekle mükellefiz."

Koray Aydın 'iyi partililer haklarını helal Etsinler' Koray Aydın 'iyi partililer haklarını helal Etsinler'

AK Parti'nin 7 Ocak Pazar günü açıklanan büyükşehir belediye başkan adayları
İstanbul - Murat Kurum
Kocaeli - Tahir Büyükakın
Eskişehir - Milletvekili Nebi Hatipoğlu
Bursa - Mevcut belediye başkanı Alinur Aktaş
Denizli - Mevcut belediye başkanı Osman Zolan
Balıkesir - Mevcut belediye başkanı Yücel Yılmaz
Aydın - Milletvekili Mustafa Savaş
Samsun - Halit Doğan
Erzurum - Mevcut belediye başkanı Mehmet Sekmen
Muğla - Prof. Dr. Aydın Ayaydın
Ordu - Mehmet Hilmi Güler
Adayları açıklanan diğer iller:
Artvin - Mehmet Kocatepe
Giresun - Mevcut belediye başkanı Aytekin Şenlikoğlu
Elazığ - Şahin Şerifoğulları
Edirne - Belgin İba
Düzce - Faruk Özlü
Bitlis - Nesrullah Tanğlay
Bingöl - Erdal Arıkan
Çanakkale - Eski Milletvekili Jülide İskenderoğlu
Çankırı - Hüseyin Filiz
Kastamonu - Tahsin Babaş
Rize - Rahmi Metin
Sinop - Yakup Üçüncüoğlu
Tokat - Eyüp Eroğlu
Yalova - Mustafa Tutuk
Isparta - Mevcut belediye başkanı Şükrü Başdeğirmen
Haber: GAP olay

Editör: Zeynel abidin Kıymaz