Adıyaman Valisi Dr. Osman Varol muhtarlarla birlikte yapımı devam eden kalıcı konutları inceledi, Sabah kahvaltısıyla da basın mensuplarıyla bir araya gelerek yapılan çalışmalarla ilgili olarak ayrıntılı bilgiler verdi.

6 Şubat'ta Kahramanmaraş'ın Elbistan ve Pazarcık ilçelerinde meydana gelen 7.7 ve 7.6 şiddetindeki depremlerde 11 il içerisinde en ağır yıkıma maruz kalan iller arasında yer alan Adıyaman'da, Örenli ve İndere bölgesinde yapımı süren kalıcı konutları inceleyen Adıyaman Valisi Dr. Osman Varol, mahalle muhtarlarına örnek daireleri gezdirerek, şantiyelerde incelemede bulundu.

Vali Varol Adıyaman polisevinde düzenlenen kahvaltılı toplantıda ise gazetecilere yapımı devam eden konutlar, hak sahipliği, köy evleri, yerinde dönüşüm gibi konularla ilgili ayrıntılı bilgiler verdi. Gazetecilerin sorularını dikkatle dinleyerek her soruyu ayrıntılı örnekler vererek cevaplandırdı.

BAŞKAN NİHAT ÇİFTÇİ MAZBATASINI ALDI BAŞKAN NİHAT ÇİFTÇİ MAZBATASINI ALDI

Yakında orta hasarlı binalarında yıkımının gerçekleşeceğine dikkat çeken Vali Varol yıkımın hızlı yürütülmesi, sorunların çözümü için başarılı çalışmalara imza attıklarını söyledi.

Vali yardımcıları, İl jandarma komutanı Alb.Hikmet UZ, İl emniyet müdürü Cihat Dağdeviren ve AFAD müdürü isak Cindioğlu’un ’da hazır bulunduğu toplantıya, GAP gazeteciler birliği genel başkanı Zeynel Abidin Kıymaz, Adıyaman gazeteciler cemiyeti başkanı Zeki Dişkaya ve Adıyaman’da görev yapan yayın kuruluşlarının temsilcileri katıldı.
Bir gün önce yapımı devam eden İndere mevkiinde ki kalıcı konutları muhtarlarla beraber gezen Vali Varol Adıyaman Muhtarlar Federasyonu Başkanı Abdulkadir Geylani Taş ve Muhtarlar Federasyonu'na bağlı çok sayıda muhtar eşlik etti.

Burada Vali Varol, kalıcı konutların hızlı şekilde ilerlediğini ve kendisinin bütün çalışmaları yakından takip ettiğini söyledi.
"Gerçekten çok önemli bir çalışma devam ediyor"
Devam eden konut alanındaki incelemeler sonrası gazetecilerin sorularını yanıtlayan

İNDERE MEVKİİNDE 16.433 KONUTUN YAPIMI DEVAM EDİYOR

Vali Varol, "Şuan İndere Mahallesi'ndeyiz bu bölgede toplam 16 bin 433 konutumuzun inşaatı devam ediyor. Burası şehre yukarıdan bakan, rakımı yüksek, kayalık bir bölge; dolayısıyla çalışmalar büyük efor gerektiriyor, zahmetli bir şekilde oluyor ama sağ olsun buradan sorumlu olan Emlak Konutumuz ve onun çok değerli teknik elamanları, ayrıca bu projeyi üstlenen müteahhitlerin ekibi şuan toplam 7 bin kişiyle bölgede çok hummalı bir çalışma yürütüyorlar. İnşaatlarımız sizlerde gördünüz hep birlikte inceledik çok sağlıklı bir şekilde devam ediyor. Burası biraz daha sonra başladığı için inşaata aşağıda biraz önce gezdiğimiz Örenli'den bir miktar sonra teslimatlar başlayacak. Ama çalışmalarda herhangi bir sıkıntımız, sorunumuz yok. Bütün gayemiz buradaki 16 bin 433 konutu en hızlı şekilde tamamlayıp çevre düzenlemesiyle, peyzajıyla, burada sunulacak olan kamu hizmetleriyle onlarla ilgili donatılarla beraber vatandaşlarımıza teslim etmek bu amaçla çok hızlı bir şekilde çalışmalarımıza devam ediyoruz.

7.000 KİŞİ BU ŞANTİYELERDE ÇALIŞIYOR       

Dediğim gibi 7 bin kişi şuan bu şantiyede çalışıyor. Kısa zamanda arkadaşlarımızın verdiği bilgiye göre bu sayı 15 bine çıkacak. Gerçekten çok önemli bir çalışma devam ediyor. Diğer taraftan buradan önce ziyaret ettiğim Örenli Mahallesi'nde 3 bin 34 konutumuzun inşaatı devam ediyor. Orası da yine çok değerli olan TOKİ kurumumuz tarafından yürütülüyor. Orada çok yakında teslim edebileceğimiz orada da çalışmalarımız çok iyi bir şekilde her han gibi bir sorun olmadan devam ediyor. Orada da çok kıymetli teknik elamanlar ve yine yüklenici firmaların ekipleri gayretli şekilde çalışıyorlar. Biz her zaman bu şantiyelerde arkadaşlarımızla beraberiz. Ama devletimizle vatandaşımız arasında en iyi köprü olduğuna inandığımız muhtarlarımızı da bu çalışmaları yerinde görmesini arzu ediyorduk. Ve bu planımızı bugün gerçekleştirdik özellikle mahalle muhtarlarımızla birlikte şantiyemizi gezdik hem örnek dairemizi gördük hem inşaatların son durumunu gördük." ifadelerini kullandı.
"Artık deprem korkusu olmayacak"
İncelemeler sonrası değerlendirmede bulunan Adıyaman Muhtarlar Federasyonu Başkanı Abdulkadir Geylani Taş, "Erken bitmiş olması bizi sevindiriyor. Müthiş bir çalışma var. İnsanlarımız burada güzel yaşam sürecek artık deprem korkusu olmayacak. Devletimize ve büyüklerimize teşekkür ederim. Büyük gurur duydum. İnşallah bir daha böyle afetler yaşamayız." dedi.

Haber: GAP olay