Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, KKTC’nin gözlemci üye olduğu Ekonomik İşbirliği Teşkilatı toplantısına katılmak üzere bu akşam Özbekistan'a hareket etti.

Cumhurbaşkanı Tatar’ı, Ercan Havalimanından Meclis Başkanı Zorlu Töre ile Maliye Bakanı Özdemir Berova ve diğer yetkililer uğurladı.

Özbekistan’a hareketinden önce Ercan’da basın toplantısı düzenleyen Cumhurbaşkanı Tatar, Ekonomik İşbirliği Teşkilatı’nın, 1985 yılında İran, Pakistan ve Türkiye tarafından kurulan uluslararası bir kuruluş olduğunu ve üye sayısını Azerbaycan, Kazakistan, Özbekistan, Türkmenistan, Kırgızistan, Tacikistan ve Afganistan'ın da katılımı ile 10'a ulaştığını kaydetti.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin de gözlemci üye olduğunu ifade eden Tatar, Kıbrıs Türk halkın her platformda, sesini duyurmak amacıyla yer almak, her türlü ilişkileri geliştirmek için mücadeleyi sürdürdüklerini söyledi.

Bunun için de her türlü fırsatı değerlendirmek istediklerini ifade eden Tatar, 500 milyon üzerinde bir nüfusu temsil eden Ekonomik İşbirliği Teşkilatı’nın önemine işaret etti.

KKTC’nin halkı davasını ve yeni siyasetini anlatmak yanında Pandemi sonrası ve bölgedeki savaşların yarattığı etkilerin de son bulmasıyla yeni fırsatları değerlendirmek için çalışmaya devam edeceklerini ifade eden Tatar, KKTCnin tanınması için de Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın desteğini ve çağrılarını işaret etti.

Kıbrıs’ta federal temelde bir anlaşmanın olmayacağını, siyasetin değiştiğini anlatan Tatar, Kıbrıs’ta artık İki devlet zemininde bir anlaşma olabileceğini söyledi.

“Önemli olan bu konudaki kararlılığın devam ettirilmesidir” diyen Tatar, EİT zirvesinde, muhataplarına, Kıbrıs’ta iki devletin işbirliğine dayalı bir çözüm olabileceğini anlatacaklarını kaydetti.

Su ve enerji alanları yanında tüm alanlarda, iki devletin işbirliğine dayalı bir anlaşmayla sorunun kalıcı bir şekilde çözülebileceğini, ada etrafındaki zenginliklerin paylaşılması, mayınlar ve göçmenler konusunda iki egemen devletin işbirliği yapabileceğini ifade eden Tatar, bu önerileri dün BM Genel Sekreteri ile yaptığı görüşmede de BM üzerinden yeniden ilettiğini belirtti.

Mustafa Alkayış: Gençlerimize Büyük Görevler Düşüyor Mustafa Alkayış: Gençlerimize Büyük Görevler Düşüyor

Haber: KKTC Cumhurbaşkanlığı haber portalı