İYİ partili Mithat Solgun gazetemize yaptığı açıklamada istifa nedenini şöyle açıkladı :

Daha partileşmeden Türkiye’nin gündemine oturan, her kesimden büyük bir vatandaş kitlesinin ve Toplumsal muhalefetin umudu haline gelen bir partiyi, bitmek bilmeyen egolarıyla, kişisel hırs ve çekişmeleriyle, havaya girip kendilerini dev aynasında gören tavırlarıyla bitme noktasına getirdiler. 

Milletin kendilerine açtığı sınırsız krediyi hovardaca harcadılar. “Yola çıktıklarını yolda buldukları ile değiştirdiler”.
Kısacası kendilerine umut bağlayan milyonlarca vatandaşın saf, temiz halisane duygu ve beklentilerine yazık ettiler.

Bütün bunlar yetmezmiş gibi bir de parti içinde bizzat üst düzey yöneticiler arasında TV ekranlarına kadar yansıyan karalamalar, suçlamalar….

Her gün haber kanallarında parti üst yöneticileri arasında karşılıklı olarak dile getirilen inanılmaz iddiaları utanarak, üzülerek izliyoruz. 
Neresinden bakılırsa bakılsın söyleyecek kelime bulamıyoruz. İçimize sinmiyor kabullenemiyoruz.

2017’den bu yana daha parti kurulmadan, hiçbir karşılık beklemeden karınca kararınca çalıştık emek verdik. Fakat Ülkücülerin kaderimidir nedir maalesef sonuç yine büyük bir hayal kırıklığı, yine hüsran…
Yazık oldu verdiğimiz emeklere…

Bunca yaşananlardan sonra şahsen İYİ PARTİ’de sade bir üye olarak bile kalmayı doğru bulmuyoruz. Ziyadesiyle huzursuz ve rahatsızız. (Aslında bu rahatsızlık 14 Mayıs öncesine dayanıyor.)

Daha fazla ayrıntıya girmeden, büyük umutlarla, büyük bir beklenti ile üye olduğum İYİ Partiden bugün itibarıyla İSTİFA ediyorum. 

Partide canla başla mücadele eden, çalışan bütün arkadaşlarımız başımızın tacıdır. Onlarla asla bir sorunumuz yoktur, olamaz da..

Bu arada istifamız yanlış anlaşılmalara sebep olup başka taraflara da çekilmesin;
Bizim tavrımız gayet AÇIK ve NETTİR
Bundan sonra asla particilik yapmayacağız, hiçbir partinin yanında- içinde olmayacağız. (Ancak Genç bir lider öncülüğünde Türk Milliyetçileri ve “ÜLKÜCÜ HAREKET” mensupları tek bir parti çatısı altında toplanmaları hariç.)
Karınca kararınca “Ülkücü Hareket”in BİRLİK ve BERABERLİĞİ için gayret göstereceğiz.
Doğru bildiğimiz yolda samimi ve dürüst bir şekilde yürümeye devam edeceğiz.
Doğruyu kim söylerse yanında; yanlışı kim söylerse karşısında olacağız.

Ayrıca özellikle şu hususların da altının kalın çizgilerle çizilerek bilinmesini istiyoruz ;

Bizler Türk Milliyetçisiyiz, Ülkücüyüz.. Ülkücü olmanın gururunu her zaman yaşadık, inşallah bundan sonra da yaşayacağız.

Daha bıyıklarımız terlemeden yaklaşık 50 yıldır iyi kötü “Ülkücü Hareket”in içindeyiz. Gençliğimiz, hayatımız  “DİN, DEVLET, VATAN, MİLLET” sevdasıyla geçti. 

Ülkücü-Milliyetçi nesil ;

 “TÜRK – İSLAM ÜLKÜSÜ”nü kendisine ŞİAR edinmiş Milliyetçi,Muhafazakar, Mukaddesatçı gelenekten gelen bir nesildir. Bizler bu neslin bir parçası olmaktan daima şeref duyduk, duymaya devam edeceğiz.

Rahmetli Başbuğ Alparslan TÜRKEŞ ; “Türk Milliyetçileri, Ülkücüler başkasının yazdığı hiçbir senaryoda figüran olamazlar” demişti.

Bu nedenle biraz gecikmeli olsa da bundan sonra kesinlikle ; 
Kendi koltuk sevdaları, kişisel hırsları uğruna , geçmişte “Şer odaklarının” yapamadığını yapıp, Türk Milliyetçilerini, ÜLKÜCÜLERİ bölüp parçalayan; birbirine “Düşman” haline getiren hiçbir siyasi liderin peşinden gitmeyeceğiz. Bu vebale ortak olup Ülkücüler arasında “Taraf” olmayacağız. Her zaman olduğu gibi asla ÜLKÜCÜLERİN kardeşliğine halel getirmeyeceğiz.

Yarım asrı aşan şerefli bir maziye sahip, Ülkücülerin acısı, çilesi ve gözyaşı ile yoğrulmuş KUTLU bir davanın temsilcisi olan  “ÜLKÜCÜ HAREKET”, hiçbir Siyasi Partinin yancısı, “Koktuk değneği” olarak algılanacak bir oluşumun parçası olamaz olmamalıdır. 

Ülkücüleri, Türk Milliyetçilerini başka  partilere oy vermek zorunda bırakanlardan da  “Ülkücü Hareket”e lider olmaz.

Bizim samimi düşüncemiz ve inancımız şudur;

“ÜLKÜCÜ HAREKET” ; 
İktidar olur veya olmaz, ama hiç tartışmasız, mutlaka BAĞIMSIZ olarak kendi kadrosu, kendi ideolojisi, kendi programı, kendi dünya görüşü ve kendi kurumsal kimliği ile Milletin karşısına çıkıp siyaset yapmalıdır.

Bahçeli İran’ın İsrail’e saldırısına ‘Tiyatro’ dedi Bahçeli İran’ın İsrail’e saldırısına ‘Tiyatro’ dedi

Ne diyordu “Ülkücü Hareket”in ölümsüz Başbuğ’u ;

"Kendinizi küçük görmeyiniz. Sizler büyük kuvvetsiniz. Vazifenizi hiçbir zaman unutmayınız. 
Kuvvet "BİRLİK"tedir.. Dâvamızın geleceği ;
"BİRLİK, BERABERLİK” içinde olmaktır."

Ayrıca “BİRLİKTE hayır, AYRILIKTA azap vardır” Hadis-i şerifini de unutmayalım.

Sözlerimizi 14.09.2017 de MHP’den istifa ettiğimizde dile getirdiğimiz şu sözlerle bitirelim; 

“Hangi siyasi partide olurlarsa olsunlar, nerede olurlarsa olsunlar bütün samimi ÜLKÜCÜLER şerefimizdir başımızın tacıdır.”

Saygılarımla arz ederim.
Mithat SOLGUN

Editör: Zeynel abidin Kıymaz